[90l] Obsada do 90 L

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

[90l] Obsada do 90 L

Post autor: michal78 »

Witam wszystkich , jestem dosyć początkujący, wracam do akwarystyki po kilkunastu latach (ostatnie akwarium w czasach licealnych). Zdecydowałem się na niezbyt duży zbiornik 90 litrów - 60x30x50 (wysoki bo takie mi się podobają) w klimacie Ameryki Pd. Początkowo myślałem o obsadzie 4x skalar + kilkanaście neonów czerwonych/inesa + 4x kirysek. Po zapoznaniu się z licznymi materiałami w necie stwierdziłem że skalary chyba odpadają (szkoda) ze względu na wielkość zbiornika oraz zagrożenie dla neonów. Będą zatem neonki i z pewnością kiryski (do tych drugich sentyment z lat młodzieńczych). Chciałbym jednak może coś jeszcze (w liczbie kilku sztuk), coś nieco bardziej okazałego, neon mimo swej urody to jednak drobnica a kiryski to ryby denne. Coś ozdobnego jak skalar ale bardziej pasującego do akwa tych gabarytów (ale większego niż neon) i bez poważniejszego ryzyka polowania na neonki. Najchętniej Ameryka. Poradzicie coś ?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
Na przykład niewielkie pielęgniczki, ale może zamiast wysokiego akwarium spróbuj np. 80x30x30 - większa powierzchnia dna, więcej kryjówek.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

Ciężko u mnie z miejscem na takie, no i szczerze mówiąc już je mam sklejone.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

To może inaczej, ja mam akwaria 70x30 i w takiej "ameryce" trzymam neony simulanse wraz z otoskami oraz w drugim pielęgniczki trójpręgie (para, bo jedna zdechała zaraz po przyniesieniu do domu) wraz z bystrzykami amandy. Neony i otoski pływają w akwarium bez roslin, natomiast u pielegniczek rosnie kabomba, heteranthera, jezierza i wąkrotka.
Simulanse i otoski mogą się różnić temperaturą, ale nie mam za dużego wyboru, a i tak grzałki nie mam...
Są to jedne z najmniejszych ryb.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

A np. pielęgniczki ramireza nadają się do takiej konfiguracji ? Zdaje się że nie są agresywne. Jeśli tak jaka ilość wchodziłaby w grę ? Tylko jeden samiec + kilka samic czy niekoniecznie ? Neonków chciałbym mieć minimum 10... Co np. z żałobniczkami lub zmienniakami ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat przeniosłam do odpowiedniego działu i poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady.

Czy sprawdzałeś parametry wody, jaką dysponujesz?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

Akwarium zostanie zalane dopiero za około tydzień. Dopiero odebrałem zamówiony zbiornik.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [90l] Obsada do 90 L

Post autor: BARA »

michal78 pisze:Chciałbym jednak może coś jeszcze (w liczbie kilku sztuk), coś nieco bardziej okazałego, neon mimo swej urody to jednak drobnica a kiryski to ryby denne. Coś ozdobnego jak skalar ale bardziej pasującego do akwa tych gabarytów (ale większego niż neon) i bez poważniejszego ryzyka polowania na neonki. Najchętniej Ameryka. Poradzicie coś ?
Akwarium ma wielkość 60x30. Fakt wysokości nie ma żadnego znaczenia, bo ryby pływają przed siebie, a nie góra-dół.
Czyli zbiornik jest niewielki.
Do takiego akwarium nie powinno się wpuszczać "okazałych" ryb, chociaż nie wiem, co masz na myśli pisząc "okazałe". Dla mnie okazały jest choćby bystrzyk ozdobny (H. ornatus) prezentujący się doskonale i pasujący do wymiarów Twojego akwarium.
Ewentualnie parka pielęgniczek ramireza lub harem kakadu, o ile utrzymasz dla tych ryb odpowiednie parametry wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Re: [90l] Obsada do 90 L

Post autor: michal78 »

BARA pisze:
Akwarium ma wielkość 60x30. Fakt wysokości nie ma żadnego znaczenia, bo ryby pływają przed siebie, a nie góra-dół.
Ale przynajmniej łatwiej będzie utrzymać parametry wody dzięki tym dodatkowym litrom.[/quote]

Czyli ile ramirezek do np 12 neonów i kilku kirysow ? Ile samców?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jak to "ile ramirezek"? Na powierzchni dna 60x30 możesz trzymać tylko jedną parkę tych ryb. 1 samiec + 1 samica.

Przypominam, że ryby denne wymagają piasku jako podłoża.
Kiryski w zależności od gatunku, do 6-8 sztuk, jak trafisz na kiryski pigmeje możesz trzymać więcej. Ramirezy podczas tarła będą w konflikcie z kiryskami, zapewnij urozmaicone urządzenie akwarium, skorupy kokosów, korzenie.

Co do neonów: piszemy oczywiście o neonach czerwonych? Neony Innesa są zimnolubne i nie nadają się do trzymania z ciepłolubnymi pielęgniczkami.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

A np ten żwirek oszlifowany z ostrych krawędzi? Są takie na rynku.

Tak, myślałem o czerwonych neonach.

nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień" jak chcesz coś dopisać. Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ryby przydenne przesypują piasek przez skrzela w celach higienicznych. Wymagają piasku, a nie szlifowanego żwirku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

Tylko ramirezki potrzebują chyba gęstej roślinności. Planowałem wystrój nieco bardziej sterylny , z ciemnym podłożem, kamieniami lupkowymi , korzeniami i umiarkowana roślinnością... Nie wiem na ile będzie to komfortowe dla pielegniczek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

W takim razie zrezygnuj z ryb dennych, bo kiryski też wymagają wielu schronień i roślinności.

Jeżeli w akwarium roślin ma być mało, to odpada większość ryb z SA. Może pomyśl o razborach klinowych?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

A np. tęczanki ? Nie ukrywam że chciałbym też jednak coś odrobinę większego...
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
ODPOWIEDZ