karmienie: razbora klinowa, krewetki i zbrojnik

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
aeaa
Posty: 69
Rejestracja: 06 kwie 2016 6:55

karmienie: razbora klinowa, krewetki i zbrojnik

Post autor: aeaa »

Chcę urozmaicić pokarm dla moich rybek (a właściwie to zastanawiam się czy muszę to zrobić bo jeśli nie to zrezygnuję z tego pomysłu), obecnie karmione raz dziennie... zjadają pokarm wieloskładnikowy suchy tropical ichtio-vit. Krewetki nie karmię (zjadają opadłe resztki pokarmu rybek i co tam sobie znajdą), zbrojnik także sobie radzi. Czy jest potrzeba zmiany żywienia dla wyżej posiadanej obsady. Akwarium mam już ok 9 miesięcy i od samego początku stosuje taką dietę. Nic nie padło, nic nie chorowało.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Różnorodność pokarmów jest podstawą zdrowia ryb. Radzę wprowadzić przynajmniej cztery różne rodzaje płatków, w tym roślinne oraz czasowo (np. raz w tygodniu) pokarm mrożony.
Nie można stale podawać tej samej karmy, prowadzi to do niedoborów i osłabienia ryb.

Płatki należy podawać naprzemiennie, nie mieszać ze sobą, żeby ryby nie miały wyboru.

Oczywiście dla zbrojnika konieczne jest drewno w akwarium, z którego będzie mógł pozyskiwać celulozę niezbędną do prawidłowego trawienia.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
aeaa
Posty: 69
Rejestracja: 06 kwie 2016 6:55

Post autor: aeaa »

Zbrojnik ma korzeń a nawet dwie sztuki. Jeśli możesz zaproponuj mi jakiś konkretny pokarm mrożony (nie chcę kupić pierwszy lepszy niesprawdzony) oraz pokarm w płatkach.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proponuję Sextet mrożony firmy Ichthyo Tropic i pokarmy płatkowane firmy SERA (np. VIPAN) lub TETRA (np. pro Algae).
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
aeaa
Posty: 69
Rejestracja: 06 kwie 2016 6:55

Post autor: aeaa »

jadę do sklepu, pochwale się co kupiłem. dzieki
--------------------------------------------
niestety w zoologicznym (Leopardus) nie mieli pojęcia co to sextet ichthyo .... zaproponowali coś innego ale wolałem nie ryzykować zakupu. Dostałem za to vipan sera, odpuściłem tetra algae bo ma taki sam skład jak pokarm który aktualni podaję rybkom.
Sprawdzałem skład suchego innych firm i powiem szczerze że nie wiem jakim cudem można znaleźć 4 różne rodzaje tego typu pokarmu. Większość ma ten sam skład.
W zamrażalce mam groszek czy mogę go podać rybom ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie podawaj groszku rybom. Podaj Vipan i rozejrzyj się za mrożonkami produkowanymi przez Ichthyo Tropic, może coś znajdziesz w sklepach.
Co producent to zawsze nieco inny skład pokarmu płatkowanego, stąd polecam różnorodność.

Co Ci zaproponowali w sklepie z mrożonek?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
aeaa
Posty: 69
Rejestracja: 06 kwie 2016 6:55

Post autor: aeaa »

Nie zapamiętałem jakiej firmy mają mrożonki ale nie były to polecane przez Ciebie Ichthyo Tropic. Zanim znajdę mrożonki może coś z mojej lodówki, szafki z warzywami nadaje się dla razbor ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie nadaje się to, co Ty jadasz na co dzień. Lodówkę zostaw w spokoju, ryby nie giną z głodu, podaj im Vipan i rozejrzyj się dalej po sklepach.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
aeaa
Posty: 69
Rejestracja: 06 kwie 2016 6:55

Post autor: aeaa »

Vipan podałem zaraz po powrocie ze sklepu. Ryby karmię zazwyczaj raz dziennie ale niech mają - vipan to drugi posiłek jaki dzisiaj dostały. Jutro podam im znów vipan a potem na zmianę z tropical ichtio-vit. Oglądam pokarmy mrożone na stronie http://www.ichthyotrophic.pl/frozen_pl.html
i maja sporo tego do wyboru. Rozumie że w grę wchodzi sextet tropikalny i .... coś jeszcze ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Omijaj ochotkę lub podawaj ją raz na miesiąc. Pamiętaj, żeby pokarm mrożony najpierw rozmrozić w zimnej wodzie (ja to robię na sitku zanurzonym w wodzie), a potem go delikatnie przepłukać przed podaniem.
Kryl może być dla razbor za duży. Dobry jest solowiec, czarna larwa komara, oczlik, ikra.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
soomichael
Pomocnik
Posty: 800
Rejestracja: 31 paź 2015 18:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: soomichael »

BARA

Tak z ciekawości czy pokarm mrożony w słonej wodzie nie szkodzi rybOM słodkowodnym? Zawsze mnie to ciekawiło.
336L Ameryka
-Skalary Manacapuru
-Fantomy Czarne

64L Azja/ogólne
-Bojownik
-neony

43L Krewetkarium
-red cherry
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Piszesz o pokarmie mrożonym w słonej wodzie? Pokam rozmrażamy w wodzie słodkiej i płuczemy wodą słodką, więc to, w jakiej wodzie jest zamrażany nie ma znaczenia.
Inne pytanie to takie, czy pokarm pozyskiwany ze zbiorników słonych może być podawany rybom słodkowodnym. Moim zdaniem może, ale nie jako podstawa diety, tylko jako dodatek.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ