Dozowanie CO2

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Lukmaj83
Posty: 25
Rejestracja: 30 sty 2016 9:25

Dozowanie CO2

Post autor: Lukmaj83 »

Czesc, wiem że dozwoanie CO2 jest indiwidualne. W kazdym akwarium jest to inaczej. W moim akwarium dozowanie jest przez 24h. Stosuje butle od około 2 tyg, nie chcę przegiac. Juz raz podkrecilem za mocno to po 5h ryby plywaly po powierzchni lapiac powietrze :-)
Robiąc testy pH i KH mam CO2 w granicach 15mg/l. Do ilu moge podkreci tego gazu aby w nocy ryby mi sie nie podusily.
Musze zwiekszyc gaz ponieważ mam jeszcze krasno.... cos tam , taki glon :-) i to juz powinno zalatwic sprawe do konca.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Kolego,nie jestem ekspertem w sprawie CO2 bo sam butli jeszcze nie mam,ale chyba CO2 podaje się jak światło świeci a nie 24/7.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
lesiuuu
Posty: 62
Rejestracja: 25 gru 2016 11:08

Post autor: lesiuuu »

Witam
Co do podawania CO2, to ile ludzi tyle opinii, jedni podają w dzień i napowietrzają w nocy, jedni 24/7, sam jestem zwolennikiem tej drugiej opcji robię tak od zawsze, wydaje mi się że wtedy są mniejsze wahania pH.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podawaniem CO2 chcesz zwalczyć krasnorosty??? Dobrze to rozumiem? A nie pomyliło Ci się Easy Carbo z CO2?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

BARA pisze:Podawaniem CO2 chcesz zwalczyć krasnorosty??? Dobrze to rozumiem? A nie pomyliło Ci się Easy Carbo z CO2?
Carbo z butli raczej nie podaje.
Kross pisze:Kolego,nie jestem ekspertem w sprawie CO2 bo sam butli jeszcze nie mam,ale chyba CO2 podaje się jak światło świeci a nie 24/7.
Jak dozowanie CO2 masz spięte z komputerem to dajesz 24/7.
Robiąc testy pH i KH mam CO2 w granicach 15mg/l. Do ilu moge podkreci tego gazu aby w nocy ryby mi sie nie podusily.
Masz do tego tabele, ale nie ryzykowałbym podawania w nocy bez odpowiedniego sprzętu kontrolującego pH.
Lukmaj83 pisze:Musze zwiekszyc gaz ponieważ mam jeszcze krasno.... cos tam , taki glon Smile i to juz powinno zalatwic sprawe do konca.
Podawanie CO2 na krasnorosty Ci nie pomoże.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Neurochirurg pisze:
BARA pisze:Podawaniem CO2 chcesz zwalczyć krasnorosty??? Dobrze to rozumiem? A nie pomyliło Ci się Easy Carbo z CO2?
Carbo z butli raczej nie podaje.
Oczywiście, że carbo z butli się nie podaje, ale zauważyłam, że niektórzy mylą CO2 z Easy Carbo i tak jest chyba w tym przypadku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Neurochirurg pisze:Jak dozowanie CO2 masz spięte z komputerem to dajesz 24/7.
To komputer aż tyle zmienia? Ale chyba i tak nawet przy komputerze podaje się dużo mniejsza ilość niż jak przy świeceniu,tak?
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

BARA pisze:Oczywiście, że carbo z butli się nie podaje, ale zauważyłam, że niektórzy mylą CO2 z Easy Carbo i tak jest chyba w tym przypadku.
Lukmaj83 napisał, że stosuje butlę od dwóch tygodni.
To komputer aż tyle zmienia? Ale chyba i tak nawet przy komputerze podaje się dużo mniejsza ilość niż jak przy świeceniu,tak?
Wyjaśniam Panie Kross. Na komputerze ustawiasz zadane pH czyli przy stałym KH niejako ustawiasz poziom CO2 w wodzie. Jeżeli pH spadnie poniżej zadanego poziomu komputer odcina poprzez elektrozawór podawanie CO2. Gdy pH wzrośnie ten sam komputer otwiera elektrozawór i podawane jest CO2. Czyli komputer pozwala Ci automatycznie utrzymać stałe pH i poziom CO2 jaki sobie wymyślisz. Fajny bajer ale trochę kosztuje.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Neurochirurg dzięki za wyjaśnienie. Na pewno zapamietam.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Lukmaj83
Posty: 25
Rejestracja: 30 sty 2016 9:25

Post autor: Lukmaj83 »

Dzieki za szybkie odpwiedzi
lesiuuu pisze:Co do podawania CO2, to ile ludzi tyle opinii, jedni podają w dzień i napowietrzają w nocy, jedni 24/7, sam jestem zwolennikiem tej drugiej opcji robię tak od zawsze, wydaje mi się że wtedy są mniejsze wahania pH.
To ile masz mg/l zanim zgaśnie światło ?
BARA pisze:Podawaniem CO2 chcesz zwalczyć krasnorosty??? Dobrze to rozumiem? A nie pomyliło Ci się Easy Carbo z CO2?
Podawanie CO2 chcę aby roślinki lepiej rosły , a przy okazji usunąć glona. Tak, chce również przy pomocy CO2 usunąć krasnorosty. Jest ich niewiele ale po 2 tyg zaczynają się pokazywać
Neurochirurg pisze:Podawanie CO2 na krasnorosty Ci nie pomoże.
To co mam zrobić aby się definitywnie pozbyć tego ZAKAZ WULGARYZMÓW! Patrz Regulamin Akwaforum! ?
ph7
GH 10
kh6
resztę parametrów mogę stwierdzić z testów paskowych , sa w normie
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Lukmaj83 pisze: To co mam zrobić aby się definitywnie pozbyć tego gówna ?
Możesz spalić przy pomocy carbo. Zatrzymać ruch wody, strzykawką polać glony, odczekać 3-4 min i włączyć filtr. Powtórzyć przez 2-3 dni. Potem zadbać żeby się nie pojawiały. Krasnorosty pojawiają się w "starej wodzie" (brak regularnych, odpowiednich podmian wody) i sprzyja im twarda woda i jej ruch (częściej się pojawiają przy wylocie filtra).
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Lukmaj83
Posty: 25
Rejestracja: 30 sty 2016 9:25

Post autor: Lukmaj83 »

Podmi
Neurochirurg pisze:Potem zadbać żeby się nie pojawiały
Jak ?
Neurochirurg pisze:Krasnorosty pojawiają się w "starej wodzie" (brak regularnych, odpowiednich podmian wody)
Podmieniam regularnie co 2 tyg ,teraz co tydzień z RO. Pojawiły mi się one z powodu złe odmulanego dna. Systematycznie wyciągałem żwirek z dna, wyparzyłem około 80%, nadał wychodzą.
Czas świecenia zmniejszyłem do 10h
NO3 na pasku jest w normie
Daje micro i macro oraz kulki
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Peter007 »

A jaką ilość podmieniasz? Powinieneś to robić co tydzień. Cyrkulacja to też istotna sprawa.
***** ***
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podawanie CO2 i nawozów przy słabym świetle nie ma żadnego sensu, karmisz tylko glony. Czemu świecisz tylko 10 godzin? Jakie stosujesz oświetlenie? Moc? Barwa?

Podmieniać należy około 20% wody cotygodniowo z jednoczesnym odmulaniem dna.

Podejrzewa, że masz przerybione akwarium z twardą wodą i przepływem wody, co przy słabym oświetleniu i małych podmianach staje się przyczyną powstawania glonów.

Opisz nam swoje akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ja bym te 20% podmian rozbil na kilka porcji, tzn sugeruje zrobic po 5-10% co drugi dzien. Mowie to dlatego zeby zachowac rownowage i nie pogarszac skokowo parametrow przez nagla podmiane wiekszej ilosci wody.

Odmulanie dna jak najbardziej ale ja bym jeszcze sprawdzil wklady filtracyjne czy nie sa zawalone syfem? Brudny filtr gra drugoplanowa role, a chcemy miec czysto wiec jesli tylko mechanika to wyplucz w wodzie akwariowej gabki co tydzien?

Co do wody to jesli jest faktycznie twarda to bedzie ci bardzo trudno pozbyc sie glonow.
ODPOWIEDZ