Jeszcze raz zatoczki

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
cytryna2
Posty: 136
Rejestracja: 21 paź 2014 21:26

Jeszcze raz zatoczki

Post autor: cytryna2 »

Mam pytanie borykam się z tym małym problemem od kilkunastu tygodni,mianowicie jakiś czas temu przyniosłam prawdopodobnie na roślinach jaja ślimaków o ile się nie mylę zatoczki ,zresztą pisałam o tym w innym temacie.
Wyławiałam ich wiele co dzień i były różnej wielkości,z czasem sytuacja wydawało by się w miarę umiarkowała co trzy,cztery dni znalazłam jakiegoś ślimaka wielkości małej wszy.W między czasie usunęłam to co mogło gnić w akwarium dno i stare liście roślin i tu nasuwa mi się pytanie:
Jakiej wielkości musi być ślimak aby zaczął składać jajka?czy to możliwe ,że te przyniesione wytępiłam a te małe to już mój nabytek który się multiplikuje?
Jak się uczyć? tylko od najlepszych ;)
DelPiotrek
Posty: 239
Rejestracja: 04 paź 2016 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: DelPiotrek »

cytryna2 zatoczki osiągają dojrzałość płciową w wieku około 18 miesięcy. Czyli mają wtedy około centymetra średnicy muszli.
Co prawda nie mam pojęcia jakiej wielkości jest mała wesz ale raczej tej wielkości ślimak nie jest zdolny do rozmnażania :)
Weź też pod uwagę, że te ślimaczki są całkiem pożytecznymi mieszkańcami akwarium więc ja bym ich nie wybijał do nogi.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jeżeli to są bardzo drobne ślimaki i wyglądają jak zatoczki może to być zawójka płaska (Valvata cristata). Jest mała i mnoży się dosyć szybko.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
cytryna2
Posty: 136
Rejestracja: 21 paź 2014 21:26

Post autor: cytryna2 »

Weź też pod uwagę, że te ślimaczki są całkiem pożytecznymi mieszkańcami akwarium więc ja bym ich nie wybijał do nogi.
A można wiedzieć w czym? :wink: no oczywiście jeśli ktoś nie gustuje w dziurkowanych roślinach.

BARA pisze:Jeżeli to są bardzo drobne ślimaki i wyglądają jak zatoczki może to być zawójka płaska (Valvata cristata). Jest mała i mnoży się dosyć szybko.
Ok a jeśli to właśnie to o czym piszesz to jak to wykryć nie mając mikroskopu?czy możliwe jest że ta zwójka mnoży się bo parametry nie są jeszcze idealne?albo przy zruszeniu dna się zalęgła?jak się pozbyć tego z wody?
Jak się uczyć? tylko od najlepszych ;)
DelPiotrek
Posty: 239
Rejestracja: 04 paź 2016 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: DelPiotrek »

cytryna2 akwarium jest w pewnym sensie namiastką środowiska naturalnego, gdzie nadmiar lub brak ślimaków prowadzić będzie do zachwiania panującego ekosystemu.
O minusach posiadania ślimaków piszesz wiele, więc nie będę ich wymieniał. Ślimaki, w tym zatoczki, są naturalnymi czyścicielami. Cześć ich diety stanowią glony, ale także gnijące resztki roślin czy padłe zwierzęta (te których z jakichś powodów nie zauważymy).
Jeżeli niszczą Ci rośliny, co akurat mnie trochę zaskakuje, wrzuć do akwarium kawałek marchewki. To z pewnością zrekompensuje ewentualne braki pokarmowe ślimaków.
A co do dziur w liściach zastanowiłbym się nad ewentualną inną przyczyną.
ODPOWIEDZ