Podstawka pod nowe akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
lukasz.gda
Posty: 38
Rejestracja: 11 lut 2006 15:25

Podstawka pod nowe akwarium

Post autor: lukasz.gda »

Witam!
Planuje zakup akwarium 240l. Bedzie to akwarium profilowane. Wiem, że najlepiej dać pod nie styropian lub mate. Chciałbym sie zapytać co sądzicie o gotowych podstawkach? Szczerze mówiąc rozwiązanie z podstawką w kolorze obudowy najbardziej mi się podoba. Może dla pewności podstawkę wyłorzyć matą i dopiero na niej ustawić akwarium?
lee
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Generalnie podstawka podstawką, ale pod akwa musi byc styropian lub mata i to koniecznie. Musisz czyms zniwelować naprężenie jakie będą powstawac w akwa ale i w szafce, zatem mata lub styropian będą je tłumić i dzieki temu nie powinien zdarzyć się żaden przykry wypadek.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
lukasz.gda
Posty: 38
Rejestracja: 11 lut 2006 15:25

Post autor: lukasz.gda »

Czyli opcja z podstawką wyłożoną matą jest dobra? Czy matę powinienem dać pod podstawkę?
lee
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Najlepiej i tu i tu :) nie zaszkodzi a na pewno bedzie pewnie i bezpiecznie.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
lukasz.gda
Posty: 38
Rejestracja: 11 lut 2006 15:25

Post autor: lukasz.gda »

No tu juz pozostaje mi tylko kwestia filtra, żwirku, roslin i obsady :) Do tego jeszcze bardzo dużo czasu. Co do filtra to mam nadzieje, że tetra 700 starczy? Obsade chciałbym z Ameryki Południowej, tzn. Pielęgniczki ramireza, kakadu, Neon czerwony, Kirysek Sterby. Wolałbym, żeby było to akwarium wielogatunkowe z duża ilością ryb. O rośliny się nie martwie, raczej o żwirek. Co powinieniem dać na dno?
lee
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Co do dna coż to w zasadzie wolny wybór co do rodzaju żwirku, jedni twierdza ciemny inni twierdza jasny a jeszcze inni ze mieszany. Na pewno wiekszosc twierdzi jedno: naturalny i nie barwiony sztucznie to na pewno. Reszta to kwestia indywidualnego gustu :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
lukasz.gda
Posty: 38
Rejestracja: 11 lut 2006 15:25

Post autor: lukasz.gda »

Pytam, bo boję się, że zrobię jakąś głupotę, tzn dam np. kamienie wapienne, które będą mi utwardzać wodę. Wolałbym dno jasno - ciemne, bez żadnych sztucznych barwień. Chciałbym stworzyć całkowicie naturalne środowisko z korzeniem i łupkami kokosa. Mireks, jak już zawracam Ci głowę, to może podpowiesz mi coś na temat filtra i mojej przyszłej obsady (ile czego?). Chciałbym też dorzucić do tego małą bocję (jedną?). Wiem, że średnio pasuje, ale bardzo mi się podobają...
lee
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Pamietaj rybki dobierasz dla siebie ale kieruj sie przy tym rozsadkiem by nie dobrac pletwali ktore beda tepic sie wzajemnie :wink:
Bocje sa sliczne i pasuja niemal do kazdego ogolnego akwarium :lol:
Awatar użytkownika
Abrasjel
Akwarysta
Posty: 323
Rejestracja: 08 mar 2006 22:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Abrasjel »

łukasz a o jaką konkretnie bocje Ci chodzi??:)
lukasz.gda
Posty: 38
Rejestracja: 11 lut 2006 15:25

Post autor: lukasz.gda »

Bocja wspaniała. Sądze, że jedna sztuka żyłaby w zgodzie z Kiryskami
lee
Awatar użytkownika
Abrasjel
Akwarysta
Posty: 323
Rejestracja: 08 mar 2006 22:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Abrasjel »

powiem tak... na upartego możesz mieć tam bocje:) ja w swoim akwa 112 l też będę 1 miał... z tym że musisz się liczyć że bedzie goniła inne rybcie szczegółnie te przy dnie... są różne opinie na temat bocji wspaniałej... jedni mówią że tylko goni ale nic nie robi rybkom a inni że nie dosc że goni to jeszcze obgryza ogony itp i rybcie nawet zdychaja więc wybór należy do Ciebie... albo zaryzykujesz albo nie ale biorąc pod uwagę że masz duże akwa uważam że 1 sztuka nikomu nie zaszkodzi:) pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Zapwniam, ze w taki akwa 1 bocja wspaniała krzywdy nikomu nie zrobi i bedzie się miała nieźle, ale mówie 1 sztuka i tylko jedna :)

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
lukasz.gda
Posty: 38
Rejestracja: 11 lut 2006 15:25

Post autor: lukasz.gda »

Mam jeszcze jedno krótkie pytanie. Lepszy filtr Fluval 305 czy Tetra 700. Wydaje mi się, że Fluval jest bardziej wydajny, z drugiej strony większym zaufaniem osobiście darze Tetre? Poza tym jest jeszcze róznica w cenie.
lee
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Te rozważania są sczegółowo omówione na forum.O ile pamietam była szeroka juz dyskusja na ten temat. Ja osobiście mam tetre i nie moge złego słowa powiedzieć (odpukać) zatem jeśli pytasz np. mnie odpowiem Tetra :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
ODPOWIEDZ