Capisol-na nicienie kąpiel krótkotrwała

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Capisol-na nicienie kąpiel krótkotrwała

Post autor: lysy68 »

witam,zauważyłem u 3 gupików nitkowate odchody i kołyszące ruchy,kupiłem capisol i chcę zrobić kąpiel krótkotrwałą w dzbanku (woda 1.75 l) około 20 minut z dodaniem powiedzmy 12 kropli leku i powtórką po tygodniu a jak trzeba będzie to i więcej.czy to coś pomoże taka kąpiel bo w ogólnym nie mogę tego zrobić ze względu na krewetki,zbrojnika i kiryski
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Capisol nie zaszkodzi krewetkom i pozostałym rybom. Użyj go tak, jak zaleca producent. Kąpiel krótkotrwała może nie dać efektu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

dzisiaj od rana jeden z gupików jest na wykończeniu,wczoraj trochę przy dnie siedział a dzisiaj praktycznie albo do góry nogami próbuje pływać albo pionowo i czasem wykonuje spiralne ruchy,ma rozszerzone skrzela i tak jakby ciężko oddychał.odłowiłem go do
szklanego pojemnika i cały czas na napowietrzaniu podałem 15 kropli tego capisolu rozcieńczonego w wodzie.myślę ze już mu raczej nie pomogę a dodatkowo do końca wypróżnić się nie może od rana pływa z kupą.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

BARA pisze:Capisol nie zaszkodzi krewetkom i pozostałym rybom. Użyj go tak, jak zaleca producent. Kąpiel krótkotrwała może nie dać efektu.
"Bara"

Jak dokładnie zastosować kąpiel w tym Capisolu?

Wczoraj wlałem do wiaderka 5l wody włączyłem grzałkę 25* i filtr z napowietrzaczem i dolałem tego preparatu(rozpusciłem najpierw w słoiczku).
Odłowiłem 2 gupiki i jednego małego endlera do leczenia .nie mogę rozgryźć do końca czy po 7 dniach podmienić część tej wody i jeszcze raz zastosować lek?
I zastanawiam się czy namoczyć trochę d-allio plus w tym capisolu i tez im podać?
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zastosuj Capisol zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Uważam jednak, że należy go stosować w akwarium ogólnym, a nie dla kąpieli.

Możesz podać pokarm namoczony w Capisolu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

BARA pisze:Zastosuj Capisol zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Uważam jednak, że należy go stosować w akwarium ogólnym, a nie dla kąpieli.

Możesz podać pokarm namoczony w Capisolu.
ok.ale na opakowaniu nic nie napisane oprócz dawkowania i powtórki po 7 dniach.nawet nie wiem ile wody po tygodniu podmienić w tym wiaderku-chyba ze 50%. pokarm mogę namoczyć tylko ze niewskazane jest im dawać podobno cały czas czosnkowego więc może któryś inny będę moczył
a w ogólnym się trochę boję.
dziwne ze neony i bystrzyki nic takiego nie mają-są twardsze niż te całe gupiki
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Capisol należy stosować w akwarium ogólnym. Po tygodniu należy zrobić normalną podmianę wody tak, jak to robiłeś do tej pory i potem podać kolejna dawkę leku.
Na opakowaniu Capisolu nic nie wyczytasz o kąpieli krótkotrwałej.

Trzymasz gupiki i je stresujesz w jakimś wiadrze 5l, gdzie nigdy nie powinny pływać. Jakoś nie umiem zrozumieć podstawy toku Twojego postępowania. To nie ma sensu. Możesz założyć jakieś większe akwarium kwarantannowe, jak chcesz leczyć ryby osobno? Dlaczego nie chcesz stosować Capisolu w akwarium ogólnym?

Pokarm dla gupików powinien być bardzo urozmaicony oraz zawierać dużą dawkę karmy roślinnej. Jeżeli podajesz im tylko jeden rodzaj płatków, to jest to bardzo duży błąd.

Trzymasz neony z gupikami? Ryby o odmiennych wymaganiach co do parametrów wody?
Inne ryby mogą nie mieć objawów zakażenia nicieniami.

Podaj informacje o zbiorniku zgodnie z Regulaminem Działu Choroby. Jaki jest litraż akwarium? Jakie są parametry wody?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

-od początku trzymam neony w ogólnym i nie mam z nimi problemów jak z gupikami.
-następnego akwarium do kwarantanny nie mam zamiaru kupować bo to dla mnie zbędny wydatek tak aby sobie tylko stało-również dobrze moim zdaniem wiaderku można je leczyć.
-boję się o zbrojnika,otoski,kiryski i krewetki dlatego nie chce leczyć w ogólnym.
-litraż 54l
-temp. 25-26*
-parametrów ostatnio nie mierzę bo już mam dosyć(przez to można tylko przekombinować i tyle,może w sobotę zmierzę)
- karmie suchym pokarmem Tropical:
Vitality&color
Supervit
Spirulina super forte
3-Algae
Guppy
D-Allio Plus
oraz Hicari sinking wafers
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ok, dziękuję za odpowiedź.

W takim razie próbuj leczenia gupików w wiadrze. Wodę podmieniaj co dwa dni w ilości 50% i podawaj kilka kropel Capisolu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

BARA pisze:Ok, dziękuję za odpowiedź.

W takim razie próbuj leczenia gupików w wiadrze. Wodę podmieniaj co dwa dni w ilości 50% i podawaj kilka kropel Capisolu.
Oki.myślę że masz racje co do tego wiaderka- przede wszystkim za duży prąd wody z filterka hb-111b. A jakbym prostokątny ale plastikowy pojemnik do tego zastosował o pojemności około 5-10l bo wiem że niektóre akwaria też są plastikowe.
co do leczenia to chyba będzie moja porażka gdyż jeden gupik i endlerek nie podołały leczeniu niestety :(,został jeszcze jeden moskiewski ale i on chyba odejdzie więc to będzie niestety moja porażka.
co do choroby to były :

-kołyszące ruchy
-chudnięcie
-odchody raz przezroczyste a raz niby normalne ale bardzo grube
-wyblaknięcie kolorów
-chowanie się w zaciemnionych miejscach
-u endlerka dodatkowo utrata części płetwy ogonowej i brązowawe jej końce(był z akwarium 30L,temp.25*,filtr claro 300,wczoraj zmierzyłem jego parametry i wyszło
pH 7.2;nH4 0;NO2 0.1;NO3 5;GH 6;KH 3;fe 0.05;cu 0;po4 0.02;sio2 0.1;mg 6)

w 54l były z opisu 2 pawie oczka a tam mam pH 7.4-7.6 reszty parametrów nie mierzyłem a ostatnie pomiary mam z 14.05 czyli
GH 10;KH 6;nH4 0;NO2 0.1;NO3 20;fe 0.02;mg 8;po4 0.02;sio2 0.4;cu 0
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ