Marniejące rośliny , pomocy!

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
tomgw
Posty: 31
Rejestracja: 09 mar 2017 13:23
Lokalizacja: Olsztyn

Marniejące rośliny , pomocy!

Post autor: tomgw »

Witam

Mam problem z roślinkami w moim akwarium. Rośliny żółkną , marnieją itd, ale od początku.
Zbiornik ma około 1 roku. Cały czas borykałem się z glonami, zieloną wodą itd. Od jakiegoś czasu woda jest już dosyć przejrzysta , za to rośliny są w słabej kondycji.

O zbiorniku:
Zbiornik 112l
Oświetlenie - 2 świetlówki Aquael T5 24 W 10godz dziennie
Filtr zewnętrzny JBL cristal profi e701 green line 700 l/h
Podłoże - czarny piasek bazaltowy ( <1mm) przy zakładaniu pałeczki TetraPlant InitialSticks
CO2- bimbrownia 24/h
W środku 3 korzenie ze sklepu zoologicznego wcześniej moczone dosyć długo bo zabarwiały wodę.
Sporo roślin.
Obsada: 11 neonów , 5 molinezji czarnych, 5 mieczyków, 2 kiryski, 4 kosiarki.

Parametry wody ( z dn. 23/04/17)
pH - 7,5
NO3 - 5mg/l
PO4- 0,5 mg/l
K- 25 mg/l
GH - 10
KH - 7

Od 2 tyg. mam filtr RO i podmieniam 30l wody co tydzień w proporcjach 2 :1 ( RO : kranówa.) Wcześniej podmiany z samej kranówy ale twarda GH > 17.

Nawożenie:
Od paru tygodniu nawożę roztworami wykonanymi z zakupionych soli:
KNO3 (3ml dziennie), Mg2SO4 x7H20(2ml dziennie), Micro(2ml), Żelazo( 5ml dziennie).

Opis problemu:
Rośliny żółkną , odpadają liście, wyglądają jak poszarpane, za to młode pędy są pięknie wybarwione na zielono. Na niektórych roślinkach widać zahamowanie wzrostu na samej górze rośliny. Poniżej wrzucam parę fotek. Gdzieś czytałem że to brak żelaza ( podwoić dawkę albo i potroić ? )Nie wiem już co robić , myślę nad restartem na ziemi ogrodowej i wtedy bez nawozów i CO2.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Peter007 »

O rośliny się martwisz a o ryby nie? Pomyśl nad swoją obsadą, bo kupiłeś filtr RO ale czym się kierowałeś, bo chyba nie dobrem ryb. Poczytaj o wymaganiach tych ryb, zarówno pod kątem wody jaką powinieneś zapewnić, jak i wymiarów zbiornika.
***** ***
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Ja na Twoim miejscu poszukalabym sobie ilości sodu która leci ci z kranu. Na bank wysoka. Jak znajdziesz to napisz. Wodociągi powinny Ci takie dane przekazac.
tomgw
Posty: 31
Rejestracja: 09 mar 2017 13:23
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: tomgw »

sodu w kranówce : 12,3 mg/l
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Masz różne rośliny (o różnych preferencjach), stąd szukanie przyczyny w braku czegoś jest błędem.
Kabomba rośnie ładnie w sklepie, potem jest różnie (preferuje raczej wodę miękką i kwaśną). Hygrophila (o ile dobrze ją zidentyfikowałem), ładnie rośnie, ale w takiej wodzie powinna ładnie rosnąć, bo to roślina wód zasadowych.
Nie wkładaj ziemi, nie lej mikro, a z makro może trochę KNO3 i KH2PO4 (odrobina żelaza od czasu do czasu).
Dobierz rośliny na zasadzie "woda zasadowa" i "woda miękka/kwaśna".
Kiedy rośliny były posadzone?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Jak zaczniesz dozowac AZOT lub podniesiesz go to rosliny sie opamietaja i skoncza sie klopoty. Docelowo chcesz miec okolo 25ppm NO3.

Twoje N P K to teraz 5:0.5:25, a dobrze miec makro w proporcjach 25:1:25, o mikro sie nie martw bo w kranie jest zawsze troche Mg/Ca/Cu. Braki zelaza zobaczysz po lisciach.
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2017 20:11 przez mark_farina, łącznie zmieniany 4 razy.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Żelazo którego używasz jakie to żelazo? EDDHA, EDTA.. itd.?
Może jest źle dobrane do takiego pH.
Sód na poziome 12,5 mg/l może utrudniać wchłanianie potasu. Chociaż tragedii jeszcze nie ma przy takiej ilości.
tomgw
Posty: 31
Rejestracja: 09 mar 2017 13:23
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: tomgw »

krzych_100 pisze:Dobierz rośliny na zasadzie "woda zasadowa" i "woda miękka/kwaśna".
Kiedy rośliny były posadzone?
Rośliny były sadzone rok temu , jedynie kabomba jakieś 2 tyg temu.
bomba91 pisze:Żelazo którego używasz jakie to żelazo? EDDHA, EDTA.. itd.?
Używam : chelat żelaza 13 % , Chelatowany w formie EDTA i HEEDTA stabilnego w zakresie pH 2,0 - 8,0 ( tak podaje producent)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

tomgw pisze:jedynie kabomba jakieś 2 tyg temu
Masz odpowiedź, ta roślina - przynajmniej u mnie - wyglądała bardzo podobnie. W sklepie bardzo ładna, po wsadzeniu do akwarium rozczarowanie (woda miękka i lekko kwaśna).
Musiało minąć trochę czasu zanim dostosowała się do innych warunków i zaczęła powoli "odbijać". Ponieważ mam z reguły niewielkie ryby i przy takiej obsadzie zerowe NO3 i PO4, dodaję rozrobione KNO3, PH2PO4 oraz żelazo. Po wysypie zielonych nalotów jako tako zaczęło to rosnąć i teraz należy to jakoś przycinać (a, że raczej nie staram się grzebać pomimo wielkich chęci, więc rośliny rosną "dziko").
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ