Akwarium 450L pomoc w planowaniu + obsada

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

sliwek
Posty: 9
Rejestracja: 17 maja 2017 21:17
Lokalizacja: Cikowice

Akwarium 450L pomoc w planowaniu + obsada

Post autor: sliwek »

Witam wszystkich, mam na imię Wojtek
obecnie posiadam akwarium 96L kilka roślinek + stado molinezji kilka lat
23L pseudo krewetkarium + 4 neonki inessa kilkanaście tygodni
i nie owijając w bawełnę chciałbym was prosić o pomoc w dobraniu obsady i propozycje roślinności do zbiornika 450 L. który dopiero będę stawiał na razie jestem na etapie kompletowania osprzętu.
Wiem, że temat był wielokrotnie poruszany ale są pewne ALE...
Ja mam swoją propozycje a Żona swoją i nie możemy się dogadać :P
Szkło o wymiarach 150x50x60h oświetlenie t5 4x54w
filtr kubełek jeszcze nie wiem który dokładnie eheim ewentualnie jbl + skimer
na razie było standardowo a teraz coś ciekawego...
Akwarium będzie znajdowało się w ścianie pomiędzy salonem i kuchnią
jeśli chodzi o pomoc to bardzo proszę o propozycje fauny i flory z jakimś argumentami dlaczego tak a nie inaczej.
wymaganiem była by wyższa roślinność środkiem aby trochę oddzielić pomieszczenia
(Wersja Wojtek: około 50 neonków innesa ewentualnie czerwone, kilka krewetek, kilka kirysów, jakieś zbrojniki, podłoże czarny bazalt + jasny piasek na części,
Wersja Żona: pyszczaki w wielu kolorach)
Jeśli czegoś nie dopisałem lub dział pomyliłem to proszę o wyrozumiałość i rade
Śliwek
błędów nie popełnia ten kto nic nie robi
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

sliwek pisze:jeśli chodzi o pomoc to bardzo proszę o propozycje fauny i flory z jakimś argumentami dlaczego tak a nie inaczej.
Wiesz, jaką masz wodę w kranie? Jeśli nie, to sprawdź.

sliwek pisze:Wersja Wojtek: około 50 neonków innesa ewentualnie czerwone, kilka krewetek, kilka kirysów, jakieś zbrojniki, podłoże czarny bazalt + jasny piasek na części
Kirysy (Agamyxis), czy kiryski(Corydoras)? Ryby wymagające miękkiej i kwaśnej wody. Neon czerwony to gatunek tropikalny, więc z większością kirysków się nie zgadza potrzeba zapewnienia mu ciepłej wody. Bazalt nie nadaje się jako podłoże dla ryb kopiących, przy okazji wspominając o tym, że jest on zwyczajnie brzydki :P Sam piasek starczy.
sliwek pisze:Wersja Żona: pyszczaki w wielu kolorach
Jak już to te bardziej pokojowe gatunki pokroju C. saulosi, I. sprengerae, względnie L. caeruleus. I przy pyszczakach też nie ma mowy o trzymaniu na grysie bazaltowym. Ani o delikatnych roślinach.
sliwek
Posty: 9
Rejestracja: 17 maja 2017 21:17
Lokalizacja: Cikowice

Post autor: sliwek »

Dzięki za odpowiedź
1. Jeśli chodzi o parametry wody to ze strony dostawcy wody mam takie wartości, chociaż finalnie w kranie mogą się trochę różnić:

Wskaźnik Woda uzdatniona Woda w sieci Nds pl jednostka
Odczyn pH 7,8 7,7 6,5-9,5 -
Twardość 159 170 60-500 mg/l
Azotyny <0,003 <0,003 0,5 Mg/l
Azotany 5,9 6,10 50 Mg/l
jeśli coś jeszcze potrzebujesz to napisz postaram się sprawdzić lub zmierzyć

2. aktualnie mam spiżowe z molinezjami kupione kila lat temu przy zakładaniu pierwszego zbiornika i tak sobie żyją a tak na oko dobrze się mają ciekawie się prezentują i zachowują więc chciałem mieć je nadal...
przy opcji z neonami byłbym chyba bardziej skłonny do innesa
czarny bazalt brzydki ? a dla kopaczy chciałem zostawić kawałek plaży piaszczystej a to są na tyle ogarnięte bestie że nie kopią tam gdzie mogłyby się poranić ale dzięki za sugestie

3. temat pyszczaków ok zgadzam się całkowicie na piasek a jakieś propozycje ilości, współtowarzyszy i roślin jeśli można ?

Mam nadzieję, że moje wymagania nie są za duże
Śliwek
błędów nie popełnia ten kto nic nie robi
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Przy pyszczakach to kryptokoryna karbowana, ewentualnie anubiasy (mogą być niszczone) i mikrosorium, ale równie dobrze może być bez roślin. Wystarczy kilka sporych kamieni i do tego kilkanaście mniejszych (np. Serpentynit), które utworzą kryjówki.
Jako podłoże tylko piasek (w obu wariantach).
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Top ja się odniosę do tego
wymaganiem była by wyższa roślinność środkiem aby trochę oddzielić pomieszczenia
http://panoramica.com.pl/dfa/a32.jpg
http://www.aquajerd.pl/wp-content/uploa ... mizube.jpg

to też powinno wyglądać nieźle z obu stron
https://www.roslinyakwariowe.pl/images/ ... edd053.jpg

No chyba że nie chcesz się bawić w korzenie tylko wolisz posadzić po prostu szpaler trawy albo jakichś wysokich liści przez środek.

Ilość roślin na i między korzeniami sam sobie możesz dobrać wybraniem odpowiednich gatunków oraz przycinaniem ich. Wydaje mi się, że to co znalazłam to w większości akwaria w początkowej fazie rozwoju i ta roślinność może być dużo bardziej bujna potem.
sliwek
Posty: 9
Rejestracja: 17 maja 2017 21:17
Lokalizacja: Cikowice

Post autor: sliwek »

rośliny na pewno chce mieć więcej lub mniej ale żeby były,
kryptokoryna karbowana mikrosorium to raczej wysokie rośliny
anubiasy ok znajdę gatunki średniej wysokości a coś niskiego dla urozmaicenia i obsadzenia wokół kamieni możesz polecić ?
rośliny trawnikowe raczej nie do końca (biotopem się nie sugeruje) się sprawdzą przy pyszczakach,
I tak jeszcze chce doprecyzować raczej w CO2 nie chce wchodzić więc jakieś mniej wymagające rośliny lub po prostu wolniej rosnące też mogłyby być chyba że się nie uda
Śliwek
błędów nie popełnia ten kto nic nie robi
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

sliwek pisze:Odczyn pH 7,8 7,7 6,5-9,5 -
Twardość 159 170 60-500 mg/l
Azotyny <0,003 <0,003 0,5 Mg/l
Azotany 5,9 6,10 50 Mg/l
Czyli:
pH - 7,7-7,8
GH - 9,5°-10°

Masz wodę pod pyszczaki malawijskie. Dla kirysków spiżowych pH na skraju szkodliwego. Dla Twoich molinezji twardość kilka stopni za niska. Taki paradoks - ryba wytrzyma sporo, dopóki coś nie przeważy szali i organizm się posypie. Więc akwarysta żyje w przekonaniu, że zwierzaki z wód miękkich i kwaśnych mogą żyć ze zwierzakami wód twardych i zasadowych, bo przecież u nich jeszcze ciągną. Ale spoko, Twoje ryby, Twoja odpowiedzialnośc więc co do dotychczasowej opieki Ci się nie wcinam, sam przez to musiałem przejść, żeby zrozumieć jakie znaczenie mają parametry w hodowli. :P
sliwek pisze:czarny bazalt brzydki ?
Tak, miałem przez około 5 lat u siebie w akwarium. Nigdy więcej. Bardziej paskudny jest tylko żwirek marmurowy. :)
sliwek pisze:3. temat pyszczaków ok zgadzam się całkowicie na piasek a jakieś propozycje ilości, współtowarzyszy i roślin jeśli można ?
To zależy, czy chcesz się bawić w stresowanie ryb 'kontrolowanym przerybianiem' by było dużo i kolorowo, czy zapewnić każdemu gatunkowi jakieś optimum bytowania w postaci możliwości objęcia terytorium. Gatunki ryb Ci mogę zrobić nawet 2-3 warianty, ale to jak już zdecydujesz. Albo zaczepisz się o w miarę pokojowy zestaw saulosi+sprengerae+caeruleus, albo wejdziesz w Aulonocary. Inaczej może być wojna, a tego osobie, która nie bawiła się jeszcze w pielęgnice nie sugeruję jako optymalnego dla zdrowia psychicznego rozwiązania. :P

Przy pyszczakach nastaw się na rośliny pokroju nurzańca śrubowego, anubiasów, rogatka pod powierzchnią wody.
Davido
Posty: 405
Rejestracja: 11 gru 2014 22:41
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: Davido »

Do wszelkiego rodzaju kirysków pasują np. akary błękitne, brałeś je pod uwage? Są znacznie łagodniejsze niż pyszczaki oraz nie niszczą roślin, do tego (według mnie) znacznie lepiej sie prezentują niż pysie :D
barttsw
Posty: 25
Rejestracja: 14 lip 2016 12:45

Post autor: barttsw »

Davido pisze:kary błękitne, brałeś je pod uwage? Są znacznie łagodniejsze niż pyszczaki
to jakas nowość i weź człowieku jedno do siebie nie ma łagodnych pielęgnic zależy tylko kiedy pokażą swój charakter
sliwek pisze:Szkło o wymiarach 150x50x60h oświetlenie t5 4x54w
weź 150x60x50 a to oświetlenie to na pierona takie przy tych rybach które chcesz ?
Ryby mają się dobrze, dopóki nie chorują - a gdy to się dzieje, to wina nie może przecież leżeć po stronie akwarysty, bo miały się dobrze!
sliwek
Posty: 9
Rejestracja: 17 maja 2017 21:17
Lokalizacja: Cikowice

Post autor: sliwek »

do Dhuz
akwarium z molinezjami mam w innej lokalizacji tam parametry wody też mam inne
tam na razie nie chce nic zmieniać, niech sobie będzie, stoi już tak około 7 lat
wiem, że błędów tam popełniłem wiele ale teraz przy nowym chciałbym ich uniknąć dlatego pisze i pytam wcześniej zanim zacznę zakupy
co do bazaltu to za jakiś czas się dowiem jak się zmienia, mam w małym szkle zasypane dno.
i kolejna sprawa "kontrolowane przerybianie" co przez to rozumiesz i co możesz zaproponować do takiego litrażu tj gatunek i ilość ryb
ten zestaw saulosi+sprengerae+caeruleus jest całkiem ciekawy i z tego co się orientuje i sam piszesz w miarę tolerancyjne i spokojne stworzonka i raczej szybko roślin nie zniszczą.

Davido za akary niestety podziękuje

barttsw oświetlenie 4x54w przy litrażu 450L wychodzi 0,48w/L jeśli chodzi o proponowane rośliny to chyba ok a do ryb nie dobierałem ilości wattów bo na tym się nie znam ale chętnie posłucham co proponujesz tak jak w pierwszym poście proszę o coś więcej niż tylko "nie bo nie"
Śliwek
błędów nie popełnia ten kto nic nie robi
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

sliwek pisze:i kolejna sprawa "kontrolowane przerybianie" co przez to rozumiesz i co możesz zaproponować do takiego litrażu tj gatunek i ilość ryb
Przez to rozumiem praktykę upakowania do akwarium zbyt dużej ilości ryb terytorialnych - przez co żadna nie może obrać terytorium, po prostu pływają, przepychają się i człowiek ma kolorowo. Gatunki masz wyżej :P
barttsw
Posty: 25
Rejestracja: 14 lip 2016 12:45

Post autor: barttsw »

sliwek pisze:barttsw oświetlenie 4x54w przy litrażu 450L wychodzi 0,48w/L jeśli chodzi o proponowane rośliny to chyba ok a do ryb nie dobierałem ilości wattów bo na tym się nie znam ale chętnie posłucham co proponujesz tak jak w pierwszym poście proszę o coś więcej niż tylko "nie bo nie"
sorki pisałem na 2 roznych forach i mi się tematy pomyliły
ale i tak nie szedł bym w świetlówki tylko w belke ledową a dlaczego bo świetlówki są mało ekonomiczne
świetlówki na dzień dzisiejszy sprawdzają się tylko w morskim
a tak na marginesie to nie licz 450 bo i tak tyle nie będziesz miał
pomyśl nad belką led tobie by wystarczyło około 50W
Ryby mają się dobrze, dopóki nie chorują - a gdy to się dzieje, to wina nie może przecież leżeć po stronie akwarysty, bo miały się dobrze!
Davido
Posty: 405
Rejestracja: 11 gru 2014 22:41
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: Davido »

barttsw pisze:to jakas nowość i weź człowieku jedno do siebie nie ma łagodnych pielęgnic zależy tylko kiedy pokażą swój charakter
Tak sie składa, że od bardzo dawna hoduje akary błękitne tak więc wiem o nich znacznie więcej niż myślisz. Z całą odpowiedzialnością moge stwierdzić, że jeśli chodzi o pielęgnice to akurat pulchery w porównaniu z innymi większymi gatunkami ze swojej rodziny są potulnymi barankami.
sliwek
Posty: 9
Rejestracja: 17 maja 2017 21:17
Lokalizacja: Cikowice

Post autor: sliwek »

do Dhuz
ok gatunki saulosi+sprengerae+caeruleus są i taka obsada raczej wystarczy tylko jeszcze jeśli można to ilość do takiego litrażu.. czy nie ma reguły i zależy to tylko od wystroju i ilości kryjówek ?

szamanka może wiesz co to za gatunek na korzeniach na zdjęciu 1?

z ledami w akwarystyce jeszcze nie miałem do czynienia i nie wiem jak ryby na nie reagują i czy rośliną wystarczają ? chyba muszę ruszyć jakąś lekturę bo 4x mniejsze zużycie prądu robi robotę

a propozycje roślin które do tej pory się pojawiły to
nurzaniec śrubowy, anubiasy, rogatek, kryptokoryna karbowana, i mikrosorium
Śliwek
błędów nie popełnia ten kto nic nie robi
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Wszystko zależy od wystroju. Najlepiej byłoby dać po haremie każdego gatunku, ale pewnie będzie Ci się wydawać pusto :P

U mnie w low-techu 25l na ledach rosną zwartki, rogatek, sagittaria. W 112l rosnął jak szalony nurzaniec.
ODPOWIEDZ