Listwy led do roślinnego.

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
bokser
Posty: 10
Rejestracja: 07 kwie 2017 21:06

Listwy led do roślinnego.

Post autor: bokser »

Witam. Jak i tak się domyślić można jestem laikonikiem.
Otóż rozmyślam zamianę świetlówki na listwę z Led. Jednak wybór jest całkiem spory, a zanim wydam kasę chcę się upewnić :

-czy ledy.do nie zabiją roślin ? Dość gęsto zarośnięte mam akwarium wys na 45cm.

-czy rzeczywiscie pobór mocy jest znaczny w porównaniu z świetlówka.

-jaką barwę kupować bo widzę na eBay białą , niebieską i rgb.

Mowa o 200l. Tropikalne akwa. Czy szukać listw z power lada mi?
Bardzo bym dziękował za podpowiedzi. Za cel chce zoptymalizować koszty z prąd. Ale nie kosztem roślin.
Dziękuję bardzo. Michal
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Listwy led do roślinnego.

Post autor: mark_farina »

bokser pisze: -czy ledy.do nie zabiją roślin ? Dość gęsto zarośnięte mam akwarium wys na 45cm.
45cm wiec potrzebujesz w miare mocne swiatlo, LEDy nie zabija roslin, moga co najwyzej spowodowac mnozenie sie glonow ale to inny temat. Jesli jest gesto zarosniete i nie sa to epifity to roslinnosc skorzysta na mocniejszym swietle LED. Pamietaj ze LEDy przelicza sie inaczej niz swietlowki i trzeba patrzec na Lumeny. Generalnie wypadaloby dobrac swiatlo pod rosliny wiec mozesz sie pochwalic co masz?

-czy rzeczywiscie pobór mocy jest znaczny w porównaniu z świetlówka.
podobno tak wlasnie jest ze daje to oszczednosc w stosunku do T5/T8

-jaką barwę kupować bo widzę na eBay białą , niebieską i rgb.
Barwa biala z dodatkiem pojedynczych diod czerwona/niebieska jest wg mnie najlepsza opcja. Glowne diody powinny byc biale cos w okolicach 6500K.
bokser
Posty: 10
Rejestracja: 07 kwie 2017 21:06

Post autor: bokser »

Wszystkich nie znam.
Ale to takie dżungla :
Ponywort, amazon sword, valissneria twist I geanteria, lotus czerwoni i zielony mimo że kupiony jako czerwony. Cabomba karolińska ale ona zanika. Nie długo jej nie będzie. Za delikatna i ryby wyrywaja, anabus ów parę rodzaji i kryptokoryna?!. I parę innych. Generalnie małe wymagające.
Akwarium 120cm na 50 na 50. Ziemia z hmm... taki substrykat z akwarystecznego chyba od jbl. Do tego niefajna pro160 co 2.
Rośliny mają się dobrze. Jeszcze mają długi dzień światła ok 14h. Ale co tydzień zmniejszam. 3 miesiące od restartu. Na starej wodzie.
A czy ktoś mógłby mi powiedzieć ile lumenów potrzebuje? W zakup wchodzi gotowa lampa. Z tego co wiem to rgm lub rgb to znaczy że są różne kolory. Taki pilocik jest razem w zestawie. Osobiście wątpię żebym się bawił tym dużo ale skoro czerwone diodki powinny być to tylko te kolorowe wchodzi w grę.
ODPOWIEDZ