Welony - Pomocy

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
aasiaa93
Posty: 4
Rejestracja: 04 gru 2017 21:59

Welony - Pomocy

Post autor: aasiaa93 »

Witam
Mam problem z 2 welonami, które posiadam. Od jakiegoś czasu straciły swoją ruchliwość, często siedzą w jednym miejscy przy dnie i co najgorsze na płetwach pojawiły się czerwone naczynka i delikatnie jakby traciły kolor na ogonie. Jakiś czas temu zmieniłam filtr na większy, dosypałam nowego podłoża i dodaje preparaty na glony, które już wcześniej stosowałam. Czy ktoś może mi w tej sprawie pomóc. Nie chce iść do zwykłego sklepu zoologicznego bo wiem, że nie każdy posiada wiedzę o akwarystyce.

Akwarium 60 L
2 welony (mają już 4 i 3 lata)
filtr wewnętrzny aquael turbo 500 (chodzi całą dobę)
pokarm Tropical OVO-Vit (wzmacniający pokarm jajeczny )
pH 7,5
temp. 20-22
roślinki sztuczne
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Akwarium jest za małe na dwa welony, które są mocno brudzącymi rybami.
Najprawdopodobniej, zmieniając filtr zachwiałeś równowagę biologiczną w akwarium (chyba, że przez jakiś czas stary i nowy filtr chodziły razem?), objawy pasują do zatrucia azotynami (ale tutaj przydałyby się testy, żeby się upewnić).
Doraźnie podmieniaj przez kilka dni z rzędu.

Staraj się unikać chemii w walce z glonami, lepiej zwalczyć ich przyczynę :)
Wymień sztuczne roślinki na prawdziwe, jest kilka gatunków, które poradzą sobie w każdych warunkach.
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
aasiaa93
Posty: 4
Rejestracja: 04 gru 2017 21:59

Post autor: aasiaa93 »

Zmieniając filtr dwa pracowały w jednym momencie w sumie na drugi dzień wyciągnęła dopiero ten stary i nie wiem czy dobrze zrobiłam ;/ A jeśli chodzi o rośliny to jakie mogę zastosować?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Za szybko, stary z nowym mógł parę tygodni popracować, aby w nowym zagnieździły się bakterie nitryfikacyjne. Z roślin to może jakieś żabienice, ale już większe sztuki, bo małe sadzonki będą zjadane kiedy welony wydobrzeją.
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Przy tak brudzących rybach myślę, że dobrym rozwiązaniem będzie rogatek - szybko rośnie a co za tym szybko pobiera substancje z wody ale jest dosyć delikatny i welony mogą go zjadać - czy anubias i microsorium są zdecydowanie twardsze chociaż ich tempo wzrostu jest dużo wolniejsze.
Jak napiszesz co masz na dnie (piasek czy jakiś żwirek?) to będzie można jeszcze dobrać coś z roślin sadzanych w dnie - może jakieś kryptokoryny, które nie mają duzych wymagań świetlnych, nurzaniec albo jak MarJan wspomniał żabienice.
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
aasiaa93
Posty: 4
Rejestracja: 04 gru 2017 21:59

Post autor: aasiaa93 »

Na dnie posiadam żwirek ( mniejsze kuleczki). Wydaje mi się, że mogłam zawalić jak dodawałam do starego świeży żwirek. Oczywiście kilka razy go wypłukałam., ale woda zrobiła się mętna fakt po jakimś czasie ten osad osiadł, a część zostało wciągnięte przez filtr.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Radzę podmieniać intensywnie wodę co parę dni w ilości 20% do momentu założenia większego akwarium (minimum 200l) lub oddania ryb.

W tej chwili welony trują się związkami azotowymi ze swoich wydalin, ponieważ niewydolna filtracja nie oczyszcza biologicznie wody, a gnijące resztki w podłożu ją dodatkowo zanieczyszczają
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
aasiaa93
Posty: 4
Rejestracja: 04 gru 2017 21:59

Post autor: aasiaa93 »

Podłoże jest regularnie odmulane podczas podmiany wody a dodatkowo odmulaczem do sitka więc nie wydaje mi się żeby zostawaly jakieś resztki. Filtr jest większy niż powinien być więc filtracja jest dobra.
ODPOWIEDZ