[54L] Baniaczek okiem początkującego

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

Troszkę mnie nie było ale ostatnio mam mało czasu na cokolwiek :( Mam kolejny problem z akwarium :( Zaczyna mnie to już chyba trochę przerastać.. Pozbędę się jednego problemu pojawia się drugi, potem znowu jak sobie poradzę to kolejny problem... Od jakiegoś czasu zmętniała mi woda :?: Tak bym to nazwał, chodzi że nie jest tak krystaliczna jak była np miesiąc temu.. O co może chodzić? Stało się to około 1.5-2tyg po zmianie filtra nie pamiętam dokładnie ale filtracje bym nie obstawiał bo teraz jest idealna, wręcz zastanawiałem się czy może być coś takiego jak nad filtracja? Dodam, że po zmianie filtra widzę pełno pływających bąbelków w wodzie i często pod koniec dnia na roślinach również ale czy to źle? Podmieniałem zawsze wodę co tydzień w tym tygodniu podmieniłem dwa razy bo myślałem, że pomoże ale niestety nie :/ Nie dolewam odżywki od czasu jak zmętniała woda bo stwierdziłem, że to może jest przeszkodą, również się myliłem jedyne co się zmieniło to, że rośliny minimalnie dłużej rosną... Idąc dalej nie ma już małych rybek więc też raczej odchody czy coś nie powinny być problemem... Zresztą NO2 i NO3 się zmniejszyły bo na dzień dzisiejszy (3 dni od podmiany) NO2- 0 NO3- między 25 a 50 ciężko odczytać z paska. Karmienie ograniczyłem i karmie tylko raz dziennie i to tak, że ryby w kilka sekund zjadają wszystko. Na akwa nie pada światło słoneczne bo jest daleko od okna. Nie mam już pomysłów co może być przyczyną :( Nic chyba też nie odeszło w zaświaty bo jak patrzyłem to nikogo w baniaku nie brakuje, jedynie krewetek dawno nie widziałem, może w tym gąszczu na środku gdzieś odeszły :aniolek i się rozkładają? A ja nawet o tym nie wiem? Na prawdę kombinowałem już chyba na każdy możliwy sposób i ręce mi opadają :( Pomocy! Macie kilka fotek żeby to zobrazować:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tu macie fotke jak woda była krystaliczna
Obrazek
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Gandol pisze:Stało się to około 1.5-2tyg po zmianie filtra nie pamiętam dokładnie ale filtracje bym nie obstawiał bo teraz jest idealna, wręcz zastanawiałem się czy może być coś takiego jak nad filtracja?
A ja bym właśnie obstawił filtrację. Podejrzewam, że zmieniłeś zwyczajnie filtr na nowy. Jeżeli się nie mylę to powinieneś teraz sprawdzać poziom NO2 bo biologia w zbiorniku się posypała. Jak zmieniałeś filtr to pracowały oba przez kilka tygodni zanim zostawiłeś tylko nowy?
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

O cholera :( Niestety nie, jak chciałem oba filtry mieć w baniaku to była straszna "burza" i zrezygnowałem i został tylko nowy filtr, myślałem że nie ma to aż takiego wpływu jeśli zbiornik ma kilka miesięcy ale tu właśnie jak widać wychodzi moje niedoświadczenie :( Tylko właśnie NO2 zostało takie samo a nawet się delikatnie poprawiło chyba, że nie można wierzyć paskowym testom JBL'a? Dobra fajnie, że mam jakiś trop, jak już popełniłem błąd to chciałbym go naprawić bo niestety cofnąć czasu się nie da :( Masz jakiś sposób na to?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Gandol pisze:Masz jakiś sposób na to?
Kontrola NO2 i częstsze podmiany aż filtr dojrzeje. Potem problem się sam rozwiąże.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

Czyli po prostu cierpliwość i brak paniki? No ok, dzięki wielkie za pomoc! :D
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Paski JBL pokazuja NO3, a nie NO2. Ja bym odmulil dno uzywajac rurki zasysajacej od filtra, nich syf wciagnie i dodatkowo pracuje.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Paski JBL 6w1 pokazują NO2 oraz NO3
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

Dokładnie mam 6w1 i są tam takie parametry jak Cl2, pH, KH, GH, NO2,NO3 ale też podejrzewam, że bardziej trzeba brać je z przymrużeniem oka bo dokładne pewnie nie są :/

Mark farina odmulam dno przy podmianie wody, mam taką "pompke" z rurka która zasysa syf i odciąga wodę przy okazji, chyba że chodziło Ci o coś innego :)
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Gandol pisze:odmulam dno przy podmianie wody, mam taką "pompke" z rurka która zasysa syf i odciąga wodę przy okazji, chyba że chodziło Ci o coś innego :)
No chodzilo mi zeby uzyc weza ssacego z filtra zew. i zebrac caly syf z dna, zeby go wciagnac do filtra i zeby zaczelo sie dziac co ma sie dziac szybciej niz pozniej.

A z paskami to macie racje, jest rowniez NO2 aczkolwiek krople to krople :)
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

Nie mam filtra zew. tylko wew. Turbo filter 500 także nie mam jak przeprowadzić tej operacji.. Muszę być cierpliwy, mam nadzieje że się unormuje i że to faktycznie filtr jest powodem :/ no właśnie zastanawiałem się czy nie kupić kropelkowych testów po zużyciu paskowych :p tylko nie wiem jakie kupić, JBL? Jak tak to jakie testy mi wystarczą? Też taki zestaw jak mam w paskowych? Jaki to mniej więcej koszt?
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Co do filtra, mam akwa 54 l na początku kupiłem filtr aquael fan 1. Niby dobrze się sprawdzał, ale akwa było na etapie dojrzewania i miałem bardzo wysoki poziom
azotynów. Jak się wszystko unormowało tzn. azotyny spadły do zera a reszta parametrów też była ok, to zdecydowałem się na turbo 500. Jednak pomyślałem że włożę go na jakiś tydzień jako drugi filtr, aby osiedliły się w nim kolonie bakterii. Na forum doradzono mi, abym zostawił 2 filtry na miesiąc razem dla pewności. Filtruję tak drugi tydzień i nie mam żadnych niespodzianek w akwa. Tylko fan1 jedzie na pełnej mocy bo jest słabszy i dojrzały, a turbo 500 tak na 1/3 wydajności, aby dojrzał. Moim zdaniem efekt filtracji super. Docelowo zostanie sam 500. Żadnego wiru w akwa nie ma.
Co do oświetlenia, to mam dokładnie takie jak ty i też doradzono mi abym pomyślał o mocniejszym. Kupiłem od znajomego za dobrą flaszkę listwę led 2 x 5,7 W firmy Diversa. Listwa ta ma do montażu 2 ruchome stopki i do obudowy przymocowałem je na super glue. Zwiększyło to dwukrotnie moc mojego początkowego oświetlenia i też efekt teraz jest super. Dodatkowo listwa ta ma możliwość regulacji kąta padania światła.
Co do testów kropelkowych to kupiłem firmy ZOOLEK, a koszt:
NO2 - 17,5 zł, NO3 - 18,9 zł, pH - 15,5 zł, KH i GH - 15,4 zł
Jeszcze jedno, jaką masz wysokość zbiornika? Niby ty masz 54 l, czyli tyle co moje, a masz filtr włożony pod kontem jakby się nie mieścił na wysokość, czy może specjalnie go tak dałeś? Mój mieści się bez problemu.
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

No ja zmieniłem bo miałem problem z glonami a filtr pomógł poprawić testy wody :) U mnie był wir albo mi się tylko tak wydawało więc wyciągnąłem ten stary no i teraz problemy... Co do oświetlenia to radzono mi żebym dołożył po prostu taką samą tubę jak mam obok tyle, że jak patrzyłem na necie to są jakieś dziwne (inne) wersje od mojej :( Bo u siebie tego raczej nie zamontuje bo do tego trzeba by było chyba jakichś złącz :?: elektrycznych na końcach jak patrzyłem na montaż w necie, wygląda to mniej więcej tak:
https://www.google.pl/search?q=AQUAEL+L ... DVWDNgBHrM:
A u mnie ta tuba jest tak skonstruowana, że po prostu wychodzi z niej kabel z przełącznikiem do prądu i tyle żadnych kombinacji :P Chciałem poszukać czegoś podobnego ;)
Dzięki za podanie cen każdego testu, na ile to starcza mniej więcej? :) No mój się nie za bardzo chciał zmieścić, może to przez warstwę żwiru bo z tyłu mam go więcej usypanego dla roślin :P Wymiary akwa to standard chyba 60x30x30 a nie chciałem też tego filtra jakoś specjalnie wpychać w ziemie czy "kopać" mu dołek bo on od dołu zasysa i bałem się, że może to wpłynąć jakoś na niego

Poprawiłem link z Allegro na Google.
Proszę nie załączać linków do aukcji.
MOD krzych_100
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jeżeli masz oświetlenie retrfo fit to to przedstawione z linka prze Ciebie jest takie samo jak posiadasz [chodzi o typ], na zdjęciu ma po prostu założone plastikowe końcówki- moduły pozwalające zamontować te ledy do gniazdek T5 czy T8, bez problemu zdejmujesz te końcówki i masz samą tubę. W celu pokazania daję linka:
https://www.youtube.com/watch?v=577DLGAK0dQ
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

Na świetlówce nie mam nic napisane, że to retro fit dlatego miślałem, że to coś innego ale na filmiku który wysłałeś faktycznie widać że te końcówki są ściągane :D Więc pewnie tego planta nabęde plus jakieś mocowanie i myślę, że jak na mnie to w zupełności starczy :)
ODPOWIEDZ