[54L] Start akwarium po latach!

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Mihau
Posty: 1
Rejestracja: 17 gru 2017 21:11
Lokalizacja: Katowice

[54L] Start akwarium po latach!

Post autor: Mihau »

Witam!

Z początku chciałem się przedstawić publiczności. Mam na imię Michał i bakcyla akwarium dawno złapałem, ale miałem 10 lat przerwy (grzałka z termostatem ugotowała mi skalary w 96L i na tym się skończyło). Teraz mam nowe mieszkanko i chcę wrócić do hobby. Chciałbym prosić o komentarz co robię źle i jak mogę to poprawić, mając małe zasoby (nie chodzi zbytnio o kasę, co czas).

04.12.2017 - Ustawienie zbiornika na piance, zalanie go.
Zestaw 60x30x30 Aquael LEDDY PAP 60.

Obecnie używane:
- filtr Aquael TURBO 500 z wkładem ceramicznym, a nie ten z zestawu.
- grzałka 25stC z zestawu
- oświetlenie 8W LED SUNNY

Żwir wypłukany, złożyło się, że najgrubsze ziarno na dole, piasek u góry, więc chyba dobrze. Przed wsadzeniem roślin wcisnąłem kilka tabletek nawozu w kulkach Filtus (Carbo-kulki). Woda prosto z kranu niestety (to raczej błąd), nie odstana. Woda była lekko mętna przez kilka dni, teraz z miarę czysta. Filtr non stop włączony, napowietrzanie z niego włączone.
Pytanie: póki nie ma ryb to czy powinienem napowietrzać wodę, czy sam ruch tafli wody roślinom starczy?

Jeśli chodzi o oświetlenie, to starałem się około 10h mieć włączoną lampę, choć coś poczytałem i zamierzam ograniczyć do 6h póki co. Jak długo powinienem mieć dziennie lampę led załączoną w tym akwa?

Do wody przez jakiś tydzień wlewałem codziennie zalecaną ilość płynu Tropicala Carbo, źródła węgla organicznego.

Rośliny chyba reagowały odpowiednio jak na start - pojedyncze łodygi zgniły, w miarę szybko je wyrzuciłem. W tej roślince po prawej widzę, że wyrasta nowa, chociaż to mnie pociesza.

Przechodząc do konkretów, pojawiły się prawie nagle u mnie glony. Taki meszek zielony na korzeniu i długie pojedyncze nici. Sprzedawca w sklepie zapewniał, że akwa musi przechodzić przez fazy startu i wyczytałem, że należy wyczekać dobry miesiąc. Co muszę zmienić by wyregulować i zapobiegać tym glonom? Nie chcę używać chemii, bo wiem, że to szkodzi.

Tyle odnośnie obecnego stanu akwa.

W akwa planuję mieć 2 gatunki ryb:
3 - 4 Kiryski Lamparcie
5 - 8 Neonów czerwonych

Chciałbym mieć je już 27go, tuż po świętach, bo mnie nie będzie w domu na 3 dni (mogę przez 3 dni mieć wyłączone światło w akwa czy.... ?

Czy macie jakieś sugestie co do doboru tych ryb i ich ilości w takim zbiorniku? Nie chcę go zbytnio 'przerybić' :)

Kupiłem akwa by zredukować trochę swój stres, wiem że działa. Lubię naturę i chcę się tym zajmować dalej, mieć swój własny Smart TV UHD ;)

Proszę was bardzo o komentarz, porady. W razie czego dorzucę więcej zdjęć!

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał

ODPOWIEDZ