Podłoże w nowym akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Karolstopa
Posty: 30
Rejestracja: 18 lis 2017 19:21

Podłoże w nowym akwarium

Post autor: Karolstopa »

Witam. Zakładam ten temat ponieważ potrzebuje pomocy/rad/opini od ludzi którzy po prostu się na tym znają... przejdźmy do rzeczy - chce wystartować drugi mały (70l) zbiornik z dużą ilością mało wymagających roślin ( microsorium, anubias , hydrophilla itp ) zależy mi na dużej ilości i gęstości roślin. Oglądałem filmy na yt , czytalem o tym ale raz mówią tak raz tak... Pytanie jest odnośnie podłoża, z góry zaznaczam że nie mam zamiaru nawozic akwarium chemia , chce by było " samowystarczalne " . Większość osób mówi że najlepsza jest ziemia ogrodowa ale bez dodatków nawozów a inni że substrat. Co o tym sądzicie? Czy jest szansa zrobienia tego na substracie ? Sprawdzałem w pobliskim sklepie to mają taki substrat i cena jest niewysoka (£15 za opakowanie na ten litrarz ). Jeśli chodzi o ziemię ogrodowa to troszkę się boję że mogła być nawozona itp a nie chce problemów w tanku . Czy substrat dorównuje ziemi ogrodowej? Nie chce iść na łatwiznę ale substrat byłby dla mnie po prostu wygodniejszy w zakupie itp ...
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i opinie .
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Mam substrat JBL - Florapol. Niby nic niezwykłego się nie dzieje, ale następne akwarium stawiam na ziemi ogrodowej. Spodziewam się stabilniejszych warunków środowiska.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Karolstopa pisze:z dużą ilością mało wymagających roślin ( microsorium, anubias , hydrophilla itp )
Do takich roślin wystarczy Ci piach i kulki nawozowe pod nadwódkę. Microsorum i anubiasowi podłoże nie robi różnicy bo w nim nie rosną.
Ostatnio zmieniony 19 gru 2017 20:37 przez Neurochirurg, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: marianski92 »

Niedawno miałem podobny dylemat do Twojego. Byłem cały czas nastawiony na to, że moim substratem pod podłoże będzie zwykła ziemia nakopana w ogródku, wymieszana z keramzytem ( podobno aby nie robiły się strefy beztlenowe) i na to wszystko kulki gliniano - torfowe. Jednak czytałem o tym sporo i wielu ludzi uskarżało się na nieprzyjemny zapach wydobywający się ze zbiornika podczas używania ziemi ogrodowej. Nigdy nie wiesz poza tym, co taka ziemia zawiera.
Bezpieczniejszy jest wg mnie taki gotowy substrat pod podłoże. Mogę Ci też polecić już jako podłoże advenced soil plants, co prawda jest to bardzo drogie podłoże ale wielu ludzi sobie chwali je i ja też mogę Ci je polecić. Podobno ma takie właściwości, że wyłapuje z wody wszystko to co jest szkodliwe.
Nie zapomnij też o mocnym oświetleniu, które musi być odpowiednie dla roślin oraz o dopływie CO2. Wszystko to musi być bo jak czegoś zabraknie to może być problem z glonami itd.
Jeśli nie masz zamiaru napisać nic mądrego, to lepiej nic nie pisz.

Obrazek
Karolstopa
Posty: 30
Rejestracja: 18 lis 2017 19:21

Post autor: Karolstopa »

Jeśli chodzi o oświetlenie to jest dramat - w zestawie miałem tylko 8 wat led . Dokupilem najmocniejsze co było w sklepie 3.6 wat led nie wiem czemu ale większość tych świetlówek ledowych miało po 1-2 waty ) . Więc łącznie tylko 11.6 wat ledow. Wydaje się bardzo mało ale akwarium jest dobrze doswietlone a przynajmniej takie się wydaje .... jeśli chodzi o nawożenie kulkami i paleczkami to wolałbym tego uniknąć, powodem jest mój angielski... ciężko będzie mi po angielsku poprosić o kulki gliniane tortofowe itp ... to słownictwo jest mi kompletnie nieznane . Między innymi przez to chce uniknąć wszelkich " dopalaczy " w akwarium
.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Karolstopa pisze:Więc łącznie tylko 11.6 wat ledow. Wydaje się bardzo mało ale akwarium jest dobrze doswietlone a przynajmniej takie się wydaje
To niestety tylko złudzenie, że światła jest wystarczająco. Na taki zbiornik przydałoby się przy tych roślinach jeszcze trochę "watów". Co do kulek nawozowych (rozumiem, że jesteś za granicą) to poszukaj w jakimś ogrodniczym pałeczek nawozowych dla roślin doniczkowych - takie możesz włożyć pod korzenie roślin w piach.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Karolstopa
Posty: 30
Rejestracja: 18 lis 2017 19:21

Post autor: Karolstopa »

Dziękuję za rady, jeszcze 2 pytania :
Czy dozowanie CO2 to konieczność? Przyznaje że nie mam takiej " maszynki "
Czy jeśli filtr który był w zestawie, jest naklejka że ma 400l / h jest wiarygodny i wystarczający na 70 l tank ? Jest to jakaś chińszczyzna....
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Czy dozowanie CO2 to konieczność?
Nie, szczególnie przy planowanych przez Ciebie roślinach i obecnym oświetleniu.
Czy jeśli filtr który był w zestawie, jest naklejka że ma 400l / h jest wiarygodny i wystarczający na 70 l tank ?
Rzadko się zdarza żeby to był realny przepływ, ale będzie wystarczający.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Karolstopa
Posty: 30
Rejestracja: 18 lis 2017 19:21

Post autor: Karolstopa »

Dziękuję za wszystkie opinie, rady i podpowiedzi!
Nie chce niepotrzebnie zakładać nowego tematu skoro tu jest aktywność także dodaje link do zdjęcia na którym jest korzeń z mojego pierwszego akwarium .... pokazała się na nim jakby pajeczynka z pecherzykami powietrza .... zdjęcie zrobione na maksymalnym zoomie przez to jakość bardzo słaba.... Ale może jest ktoś w stanie rozpoznać " to coś "

https://zapodaj.net/54d8333f7c9b2.jpg.html
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Jeżeli to świeży korzeń to normalne. Zejdzie samo albo możesz wpuścić ślimaka, który to zje (np. Ampularia).
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Karolstopa
Posty: 30
Rejestracja: 18 lis 2017 19:21

Post autor: Karolstopa »

Korzeń jest świeży... apropo mojego miernego oświetlenia- akwarium stoi niedaleko okna , jeśli będę odsłanial okno w ciągu dnia to nadrobie braki watow ? Ledami oswietlam od 10 rano do 21 wieczór.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Karolstopa pisze: jeśli będę odsłanial okno w ciągu dnia to nadrobie braki watow ?
Glonów się nabawisz :)
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ