Rośliny a parametry wody

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Rośliny a parametry wody

Post autor: michal78 »

Witam, jak wspomniałem w niedawnym wątku moje rośliny rosną dość słabo, zaś ludwigia, chociaż zyskała kilka centymetrów to jednocześnie dość sporo liści gubi (wcześniej żółkną), wypuściła tez dużo korzonków ponad podłożem co sugerowałoby głód... Akwarium (200L) jest młode (chociaż nie do końca, prawie połowa wody jaką użyłem przy jego starcie 3 tygodnie temu pochodziła z poprzedniego mniejszego zbiornika) Rośliny więc ciągle się aklimatyzują, mam jednak wrażenie że składników odżywczych im jednak brakuje. Światło to 2x24w led + 1x 13w led (6500k we wszystkich przypadkach). Podłoże wyłącznie piasek naturalny. Rośliny to : żabienice, kryptokoryny, bacopy, ludwigie, nużańce, anubias i moczarki (czyli gatunki teoretycznie łatwe)
Na ten moment nie podaję żadnych nawozów z wyjątkiem codziennej dawki carbo (2ml na 100L) , głównie zapobiegawczo przeciwko glonom, podczas sadzenia umieściłem tez po jednej kulce nawozowej w podłożu przy każdej sadzonce.
Dokupiłem kilka brakujących testów i zrobiłem dziś generalne badanie paramentrów wody :

GH 8 (podmianki robię na czystą RO ale zawsze jednak z czasem idzie nieco w górę)
KH 5
pH 7,5 (trochę słabo ale nie mam już siły z tym walczyć, w 90tce podawałem aquacid aby nieco zbić pH , po 3 dniach wracało do starej wartości)
CO2 4,7 (jak wynika ze wzoru zależności między między KH a pH)
FE 0
PO4 0
NO2 0
NO3 0
NH3 0

Ekspertem nie jestem ale na tyle na ile wiem wynika z tego że w akwarium nie ma szkodliwych dla ryb substancji ale... jest też chyba dość jałowe ?
Zerowe NO3, FE PO4 oraz bardzo niskie stężenie CO2 to chyba sytuacja dość głodowa dla roślin (nawet tych małowymagających jak moje) do tego podłoże również mam w końcu dość jałowe. Czy w tej sytuacji nie powinienem jednak rozważyć nawożenia ? Czytałem dobre opinie na temat PG Classic. I przyznam szczerze że dziś nawet je zakupiłem , chociaż jeszcze nie podałem. Obawiam się jednak trochę zachwianiem parametrami wody, mam też obawy co do glonów których na ten moment nadal nie mam wcale (co chyba również potwierdza ową jałowość), w poprzedniej 90tce stanowiły spory problem.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
Chardonay
Posty: 42
Rejestracja: 09 paź 2017 19:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Chardonay »

A czy to nie jest tak, że skoro lejesz na podmianę tylko wodę RO, to własnie w ten sposób nie dostarczasz mikroelementów znajdujących się w normalnej kranówie?

Czy nie powinno się do podmian używać mikstury wody+ RO w odpowiednich proporcjach, żeby obniżyć np twardość właśnej kranówki?
80l bojo, bystrzyki, krewetki, ślimaki
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

Za rada tutaj i na forum roślin akwariowych zacząłem robić podmianki z udziałem 2/3 ro i 1/3 kran. Akwa ma niecały miesiąc. Podczas podmianki tydzień temu podałem też eksperymentalnie 1/2 zalecanej dawki PG Classic.
NO3 nadal zero, PO4 podobnie. Żelazo 0,05 czyli w zasadzie równie z zero. Pozostałe wskaźniki bez zmian. Ale rośliny trochę lepiej rosną i chyba przestały tracić liście. Na kryptokorynach pojawiy się gdzieniegdzie punktowo zielenice. Czytałem że jest to objaw niedoboru PO4 właśnie. Czy powinienem nadal czekać aż parametry podniosą się same za sprawą karmienia obsady czy też zacząc czymś nawozić? Jak wspomniałem nie podaję CO2, jedynie węgiel w płynie. To czego najbardziej się boję to glony z którymi miałem tak wiele kłopotów w poprzedniej 90tce... Generalnie na forum "rośliny akwariowe" doradzono mi tydzień temu nie nawozić a jedynie mieszac ro z kranówą, zmniejszyć również światło wyłączając 13 W LED a pozostawiając 2x24 LED (jako że nie nawożę to światła ponoć trochę za dużo)
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

michal78 pisze:Na kryptokorynach pojawiy się gdzieniegdzie punktowo zielenice.
Masz wg mnie za duzo mikro, ale z drugiej strony to nic groznego, zbiornik sie balansuje i jest zdrowy.

Odpusc mikro i podbij makro szczegolnie NO3 i PO4.

Wysokie zelazo jest niebezpieczne w momencie rozwalonych proporcji NO3:PO4 lub niskiego CO2, wtedy na katastrofe nie tzreba dlugo czekac.
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

Dzięki, czy np. PG Macro Green będzie ok (zawiera azot, fosfor, potas)?
Mają też Macro Red (podobny skład ale dla roślin wybarwiających się na czerwono jak np. ludwigie (które min posiadam)
W tej chwili mam tylko PG Classic (mikro i makro ale nie ma w nim fosforu ani azotu wedle opisu)
Mogę nadal podawać 1ml/100l carbo prewencyjnie przeciwko glonom ?
Czy pozostać przy 48W LED, czy 61W jak na początku ?
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

To pierwsze powinno byc okej. Szybko sie przekonasz o dawkowaniu, rosliny i zapylone szyby sa swietnym wyznacznikiem. Zazwyczaj dajesz 1ml dziennie z rana jak leci CO2.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

michal78 Podawaj Macro Red. Zacznij od 1/3 dawki. Carbo możesz podawać ale ni będzie ono działało prewencyjnie, szczególnie w takich dawkach. Osobiście dałbym 61W bo to i tak nie jest dużo.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

Ok spróbuję zatem ostrożnie z tym PG, generalnie jeśli chodzi o priorytety to wolę mieć wolniejsze przyrosty roślin bez problemu glonów niż szybki przyrost tak roślin jak i glonów.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

Podaję PG Macro Red co drugi dzień 50% dawki (czyli w zasadzie 25% bo producent zaleca codziennie) Teraz mam NO3 10, PO4 nadal 0. Na szybie zero glonów za to na kryptokorynach i kamieniach pojawiają się zielone kropki, przybywa ich... :cry: Na roślinach rosnących szybciej jak moczarka, nie ma glonów. Jakiś czas temu zakupiłem środek Femanga Algen Stopp , ponoć bardzo skuteczny. nigdy go nie użyłem traktując jako broń ostateczną, czy miał ktoś z Was do czynienia z tym specyfikiem ?
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

Zastanawiam się tez nad CO2 (na początek może z jednorazowych puszek?) czy nie rozwiązałby moich kilku problemów na raz, obniżając przy okazji pH ?
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
ODPOWIEDZ