Mętna Woda Pomocy!!

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
xKriss
Posty: 3
Rejestracja: 06 sty 2018 11:44

Mętna Woda Pomocy!!

Post autor: xKriss »

Witam mam problem.
Kilka dni temu dokładnie 4 dni temu restartowałem swoje akwarium aby wymienić podłoże i pozbyć się roślin. Rybek posiadam 5 małych oraz 2 ślimaczki. Woda była z Kranu i filtr cały umyty. Wiem wiem... wielki błąd, ale wcześniej akwarium było ustawione na wprost okna i obleciało całe akwarium glonami. Nie chciałem takiej wody dodawać. Mam małe Akwarium 20l. Nie chciałem większego ponieważ chciałem się nauczyć coś o akwarystyce i poczuć ją na własnej skórze. Jak na razie uczę się tylko na błędach :)
Bardzo proszę o pomoc co mogę w takiej sytuacji zrobić i dlaczego tak się stało.
Nwm czy to pierwotniaki dlatego wolałem przyjść tutaj i poradzić się ekspertów.
Z góry dziękuje za pomoc. Dodaje zdjęcia akwarium jak wygląda teraz woda i co znajduje się na lustrze wody. Dodam że zdjęcia były robione 30min po wyłączeniu filtra.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Mętna Woda Pomocy!!

Post autor: michelle1992 »

xKriss pisze:Kilka dni temu dokładnie 4 dni temu restartowałem swoje akwarium aby wymienić podłoże i pozbyć się roślin.
Dlaczego pozbyłeś się roślin?
xKriss pisze:Woda była z Kranu i filtr cały umyty.
Zachwiałeś całą równowagę biologiczną w akwarium. Nie ma bakterii, nie ma komu rozkładać wydaliny ryb.
xKriss pisze:Mam małe Akwarium 20l. Nie chciałem większego ponieważ chciałem się nauczyć coś o akwarystyce i poczuć ją na własnej skórze.
Wbrew pozorom małe akwarium jest trudniejsze w obsłudze i ciężej w nim utrzymać równowagę biologiczną. Już nie wspominając on tym, że masz bardzo mało miejsca na jakiekolwiek ryby.

Akwarium dalej stoi tak, że pada na nie światło bezpośrednio z okna? Jeśli tak to prawdopodobnie dalej będziesz miał glony, to kwestia czasu.
Ten "pył" na wodzie to kurz utrzymujący się na filmie bakteryjnym - nic złego. Możesz się go pozbyć używając skimmera albo wprawiając taflę wody w ruch - może ustawić wylot filtra tak, żeby ruszał taflą.
Woda nie wygląda na zakwit pierwotniaków - szybciej to jakiś syf z tych kamlotów.

Musisz poczekać aż akwarium dojrzeje - najlepiej byłoby jakbyś oddał ryby na ten czas a do tej pory podmieniaj codziennie wodę (15-20%).

Dobrze by było jakbyś wyposażył się w testy wody.
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
Awatar użytkownika
xKriss
Posty: 3
Rejestracja: 06 sty 2018 11:44

Post autor: xKriss »

Miałem posadzonego małego cheńka ale nie chciał sie ukorzenić prawidłowo tylko korzenie zaczeły sie unosić do góry i odpadały. Wiec chciałem spróbować bez roślin.

Nieee Akwarium już jest odwrótnie od okna żadne światło na niego nie pada. Pokój przez okna też jest przyciemniony poprzez zasłony.

Dam rade ustawić filtr z napowietrzaniem żeby ruszał taflą wody ?

Bardzo dziekuje za odpowiedz :)
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Dopiero widzę, że nie masz gąbki na filtrze - załóż czym prędzej bo szkoda, żeby ryby tam wpadły a i bakterie nie mają medium, żeby się osadzać.

A po co napowietrzanie? :D Jak wylot filtra będzie ruszał wodą to cała reszta jest zbędna.
W takich kamlotach to ja się nie dziwię, że mały henio nie chciał się ukorzenić.
Ale z takim podłożem to tylko coś pływającego czy nie ukorzeniającego się - ja polecam rogatka bo rośnie sprawnie i prawie wszędzie, ale może jakiś miły ogrodnik coś zaradzi.

Staraj się już nie grzebać za bardzo w akwarium, daj mu spokojnie dojrzeć.
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
Awatar użytkownika
xKriss
Posty: 3
Rejestracja: 06 sty 2018 11:44

Post autor: xKriss »

Dziękuje bardzo za odpowiedz :)

A mam jeszcze jedno pytanie Co ile mogę wyczyscic gąbke z filtra czy robić to co tydzień z podmiana wody czy jakoś częściej ? I ile h lampke codziennie mieć włączona ? Z góry bardzo dziekuje za odpowiedz Smile


nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień" jak chcesz coś dopisać. Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Generalnie dobrze jest świecić około 12h.

Co do gąbki to wedle uznania - ważne jest żeby płukać ją w wodzie podebranej z akwarium - kranówka jest zabójcza dla bakterii nitryfikacyjnych, które są dla nas bardzo ważne (nas jak nas, dla biologii akwarium).
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
ODPOWIEDZ