Prośba o ocenę nowego nabytku :)

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
krakowianka
Posty: 5
Rejestracja: 04 sty 2018 22:51

Prośba o ocenę nowego nabytku :)

Post autor: krakowianka »

Akwa (54l), może nie takie nowe bo ma tak naprawdę kilka miesięcy, ale dzisiaj zostały dokupione korzenie :). Nie jest jeszcze idealne, więc chciałam prosić o ocenę ekspertów, oraz o krytykę. Mam z nim pewne problemy. Problem 1. rośliny ani trochę nie chcą rosnąć i liście żółkną na końcach po czym umierają (gatunek max z lewej, reszta jest nowa) Problem 2. Co myślicie o mojej obsadzie (zawsze w sklepie kupuje bez zastanowienia - wiem, błąd ale stało się, jak to teraz naprawić? :/). Obsada to 1 bojownik, 4 samice bojownika, 8 danio, 6 neonek, 1 dorosły glonojad oraz dwa bardzo malutkie (samica zmarła po porodzie), jeden ślimak jeż i 2 gupiki. Problem 3. Dorosły samiec glonojada pospolitego (ma jakieś 6cm) nie wychodzi z kryjówki, nie chce nic jeść, nawet ogórka którego widać na zdjęciu, tak samo jest ze ślimakiem jeżem (Brotia Armata), który potrafi przez miesiąc nie wyjść z muszli (wcześniej był bardzo ruchliwy), czy to normalne, może chodzi o złe warunki? Problem 4. Parametry wody... Posiadam tylko test pH, który 2 miesiące temu wyniósł 8,2, dziś wyszło 7,4. Jakie testy jeszcze mogę zrobić? Kiedy najlepiej wykonać test? jak poprawić warunki panujące w akwarium? będę wdzięczna za każą rade. Pozdrawiam :)
tutaj link do zdjęcia akwa https://zapodaj.net/705a90063103f.jpg.html
Problem 5. Czy ktoś wie co to za rośliny?
Ostatnio zmieniony 05 sty 2018 3:55 przez krakowianka, łącznie zmieniany 11 razy.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Po pierwsze to zrób testy wody, aby wiedzieć na czym "stoisz"(NO2, NO3, pH, KH,GH, CL, na początek wystarczy). To podstawa do rozmowy na tym forum. Jeżeli potrzebujesz pomocy, to dobrze by było znać parametry wody. Co do roślin to na pierwszy rzut oka widać że masz słabe światło, jakie masz moc oświetlenia? Dokonujesz jakiegoś nawożenia?
Obsada to jakieś nieporozumienie, nie możesz trzymać ryb o odmiennych warunkach bytowych razem. Poczytaj o parametrach do życia ryb, które posiadasz.
Co znaczy "samica umarła po porodzie"? Możesz to rozwinąć? Glonojady to ikrzaki i składają ikrę.
O dorosłego glonojada się nie martw, on nie zrobi sobie krzywdy.
Ten test co Ci wskazał pH 8, to co to za test??
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Jakim testem mierzyłaś pH?
Dobrze byłoby wiedzieć jakie woda ma twardości węglanową (KH ) i ogólna (GH).
Czym zbiornik jest oświetlany i jak długo?
Jaka jest filtracja?
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
krakowianka
Posty: 5
Rejestracja: 04 sty 2018 22:51

Post autor: krakowianka »

Trex pisze:Po pierwsze to zrób testy wody, aby wiedzieć na czym "stoisz"(NO2, NO3, pH, KH,GH, CL, na początek wystarczy). To podstawa do rozmowy na tym forum. Jeżeli potrzebujesz pomocy, to dobrze by było znać parametry wody. Co do roślin to na pierwszy rzut oka widać że masz słabe światło, jakie masz moc oświetlenia? Dokonujesz jakiegoś nawożenia?
Obsada to jakieś nieporozumienie, nie możesz trzymać ryb o odmiennych warunkach bytowych razem. Poczytaj o parametrach do życia ryb, które posiadasz.
Co znaczy "samica umarła po porodzie"? Możesz to rozwinąć? Glonojady to ikrzaki i składają ikrę.
O dorosłego glonojada się nie martw, on nie zrobi sobie krzywdy.
Ten test co Ci wskazał pH 8, to co to za test??
Kupie te testy. Jaką firme najlepiej wybrać? Test pH który posiadam i właśnie pokazał coś co wygląda jak 7,4 to pH TEST KIT firmy DA JANA. Nie robię w akwarium nic oprócz podmianki raz na tydzień. Jesli chodzi o samice glonojada, nie zauważyłam, że złożyła ikre, kiedy dostrzegłam młode ona zdechła, myśle, że poprostu ze starości, kupiłam ją kiedy była dorosłą rybą, ale nie mam pewności. Jeszcze jakieś rady? :)

EDIT:
edinio47 napisał:
Jakim testem mierzyłaś pH?
Dobrze byłoby wiedzieć jakie woda ma twardości węglanową (KH ) i ogólna (GH).
Czym zbiornik jest oświetlany i jak długo?
Jaka jest filtracja?


Oświetlenie 15W z zestawu do akwarium Diversa, święcę od 15 do 21, ale zdarza się, że nie ma mnie w domu i nie świeci się wg. Filtr też z zestawu, może dam zdjęcie Smile https://zapodaj.net/1b5ab77333a45.jpg.html
i odnoście filtra, czyszczę go raz na tydzień przy podmiance wody z akwa tą że wodą, z tym, że nie jest to dość skuteczna metoda żeby całkiem wyczyścić tą gąbkę. Czy przy takim filtrze nie powinno się jej zmieniać co jakiś czas? Czy istnieje jakiś nie wydający dźwięków filtr do takiego akwarium?

Ostatnio zmieniony przez krakowianka dnia 05 Sty 2018 3:36, w całości zmieniany 3 razy

EDIT:
Co do obsady... czego w przyszłości nie dokupywać? Najbardziej zależy mi na bojownikach,neonkach i ewentualnie glonojadach. Czy te 3 gatunki dadzą razem rade żeby było ok? Ewentualnie bojki i neonki? Co do tego?
Na pewno obecna obsada nie da rady? Na ten moment temperatura bez grzałki to 23 stopnie, grzałkę posiadam ale nie używam. Wszystkie jakoś żyją, co prawda zakupiłam 3 miesiące temu 11-12 danio, dziś jest ich 7-8, pamiętam, że raz nie było mnie 4 dni i w tedy padły 3. a kupiłam je w tedy bo zdechł bojownik i samica bojka po 2 miesiącach od zakupu (tutaj obstawiałam sklep Kakadu bo jeśli chodzi o bojowniki z tego sklepu to zawsze są na skraju wyczerpania fizycznego i psychicznego, wczoraj doszedł jeden w takim stanie, że musiałam go wymienić i z nowym nie jest lepiej...) Oprócz tego glonojad, 2 samice bojka, neonki trzymają się długo i jest ok. Ale nie jestem ekspertem, więc będę wdzięczna za każdą pomoc.


Krakowianka, jak coś szybko dodajesz to edytuj swoje posty (opcja Zmień).
Posty scaliłem.
MOD krzych_100
Ostatnio zmieniony 05 sty 2018 0:30 przez krakowianka, łącznie zmieniany 1 raz.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Co do roślin to wskazana jakieś podłoże dla roślin a nie sam piach wybór jest duży od ziemi i kulek glinianych po drogie podłoża firmowe po drugie każda nowo posadzona roślina aklimatyzujac sie do nowych warunków trochę marnieje i gubi liście daj im czas
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Oświetlenie podłącz do wyłącznika czasowego. To taki zegar sterujacy oświetleniem. Z ręki można go kupić za 9.99 w krakowskim Obi na wielickiej, byłem pare razy ostatnio i widziałem, są w koszu po prawej na narzedziach, to najprostszy model, ale wystarczy. Lepsze sa na allegro. Ja uzywam takze mechanicny, jest wystarczajacy. Sa też cyfrowe i droższe.

Taki włącznik działa zgodnie z programem jaki ustawisz i bedzie świecił niezaleznie czy jesteś w domu czy nie. Sam załączy i sam wyłączy.

Powinnaś świecić około 12 godzin dziennie.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

krakowianka zrob testy tak jak Ci radza, NO2 I reszta wtedy wiadomo czy ryby sie nie truja. Rosliny musza miec jakas odzywke pod piaskiem bo z czego maja brac sub. do zycia? A bojowniki to ryby cieplolubne, 23 stopnie I bez grzalki I bojowniki? Eee to chyba nieciekawie, bojownik najlepiej sie czuje jak ma 26,27 st. niech mnie ktos poprawi jesli zle napisalam. Poczytaj w internecie o wymaganiach.
krakowianka
Posty: 5
Rejestracja: 04 sty 2018 22:51

Post autor: krakowianka »

Raori pisze:Oświetlenie podłącz do wyłącznika czasowego. To taki zegar sterujacy oświetleniem. Z ręki można go kupić za 9.99 w krakowskim Obi na wielickiej, byłem pare razy ostatnio i widziałem, są w koszu po prawej na narzedziach, to najprostszy model, ale wystarczy. Lepsze sa na allegro. Ja uzywam takze mechanicny, jest wystarczajacy. Sa też cyfrowe i droższe.

Taki włącznik działa zgodnie z programem jaki ustawisz i bedzie świecił niezaleznie czy jesteś w domu czy nie. Sam załączy i sam wyłączy.

Powinnaś świecić około 12 godzin dziennie.
Dziękuje za informacje, ale jak podłączyć oryginalną pokrywę z włącznikiem światła do takiego wyłącznika czasowego?
krakowianka
Posty: 5
Rejestracja: 04 sty 2018 22:51

Post autor: krakowianka »

katee_1 pisze:krakowianka zrob testy tak jak Ci radza, NO2 I reszta wtedy wiadomo czy ryby sie nie truja. Rosliny musza miec jakas odzywke pod piaskiem bo z czego maja brac sub. do zycia? A bojowniki to ryby cieplolubne, 23 stopnie I bez grzalki I bojowniki? Eee to chyba nieciekawie, bojownik najlepiej sie czuje jak ma 26,27 st. niech mnie ktos poprawi jesli zle napisalam. Poczytaj w internecie o wymaganiach.
eh... dowaliłam kupując ryby bez przygotowania. Nie mogę dać więcej ze względu na danio, które są w akwarium. Ale teraz już chyba za późno żeby coś zmieniać.
krakowianka
Posty: 5
Rejestracja: 04 sty 2018 22:51

Post autor: krakowianka »

byłam dzisiaj w sklepie i niestety test NO2, NO3, pH, KH,GH, CL, to wydatek 80zł. Czy gdzieś w internecie nie da się znaleźć taniej takich testów?
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Taki wyłącznik czasowy jest jak gniazdko, tyle że z urządzeniem do nastawiania czasu działania. Wtykasz po prostu wtyczkę zasilania światła pokrywy do włącznika, a włącznik do gniazdka.

Testy są drogie, średnio 18 zł za sztukę.
A paskowych nie kupuj, bo są mało precyzyjne.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

krakowianka pisze:byłam dzisiaj w sklepie i niestety test NO2, NO3, pH, KH,GH, CL, to wydatek 80zł. Czy gdzieś w internecie nie da się znaleźć taniej takich testów?
niestety ale testy są drogie.ja za komplet podstawowy jbl w walizce i dodatkowe wydałem grubo ponad 250zł.poszukaj na allegro i porównaj ze sklepową ceną.paskowych nie kupuj bo szkoda kasy gdyż są mało dokładne i tylko poglądowe.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ