Zakładanie akwarium 150L. Jakie to koszty

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
przemoldemol
Posty: 4
Rejestracja: 29 sty 2018 16:16

Zakładanie akwarium 150L. Jakie to koszty

Post autor: przemoldemol »

Cześć jestem nowy na forum i nowy jeżeli chodzi o akwarystyke. Znam się niewiele,ale zaczynam zbierać wiedzę aby w okolicach lipca założyć takie akwarium właśnie około 150l. Możecie mi powiedzieć czy to są jakieś bardzo duże koszty. Wiem ,że potrzebuję filter,grzałke jakieś 150W,do tego rośliny i same akwarium. Napewno pomijam wiele potrzebnych rzeczy i ich ceny. Co jest jeszcze niezbędne do takiego jak dla mnie dużego akwarium. Planuje jak narazie 2 skalary i 2 gurami mozaikowe. Parki. Do tego jeszcze dojdzie kilka rybek. Pewnie jakieś kiryski. Chcę żeby miały jak najlepsze warunki w takim akwarium ale też nie chcę kupować jakichś niepotrzebnych i zbyt drogich rzeczy. Pytam się bo nie wiem nawet czy same koszty mnie puszczą ,czy jednak będę musiał uszczęśliwić się mniejszym akwarium.
j4nk0
Posty: 69
Rejestracja: 11 sty 2018 8:20

Post autor: j4nk0 »

Z doświadczenia wiem że nie ma górnej granicy ;)
Akwarium o takich rozmiarach można założyć za 100 jak i za 5000 zł. Jakieś rozsądne minimum to 500zł włącznie z baniakiem.
Ortodoksyjny akwarysta
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

5 stów mało, wydasz więcej, chyba że masz fuksa i trafisz bardzo tanio bardzo używki
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Samo szkło ok. 250 zł
Grzałka 100W (więcej nie trzeba) ok 70 zł
Filtr - zależy jaki ok. 200 zł (lub więcej...)
Podłoże - możesz piasek nakopać sam
Rośliny - popytasz kto oddaje, może trafić za bezcen, sama Ci nieco wyślę
Korzenie - zacznij już teraz szukać i preparować, na lato będą idealne
Ryby - albo trafisz, że ktoś oddaje, albo kupisz

ale

150l na skalary jest za małe. Ten gatunek wymaga minimum 50cm wysokości i minimum 100cm długości na jedną parę tych ryb. A trzymanie pary skalarów z parą gurami - oba gatunki są mocno terytorialne w czasie tarła - w akwarium poniżej 300l - jest niestety nie wskazane.

Gurami to litraż od 200l na parkę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
przemoldemol
Posty: 4
Rejestracja: 29 sty 2018 16:16

Post autor: przemoldemol »

700 zł mogę wydać. Dzięki za odpowiedzi. Poczytam się dowiem więcej. Najwyżej zrezygnuję ze skalarów. Co do gurami to z tego co wiem 100l im wystarcza. Są łagodne i nadają się do akwarium towarzyskiego,ale jest napisane ,żeby nie łączyć z rybami dużo większymi i agresywnymi. Myślałem nad jedną papuzią dla której 150 l to nawet więcej niż potrzebuje tylko nwm jak by żyła z gurami. Z tego co wiem to łagodna i taka trochę upośledzona rybka :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

przemoldemol pisze: Są łagodne i nadają się do akwarium towarzyskiego
Nie bardzo, wiem, miałem... W przypadku samic(y) i samca, samiec raczej rządzi w akwarium i nawet po tarle i złożeniu ikry raczej mocno pilnuje okolic gniazda z ikrą. Czyli pozostaje ewentualnie jeden osobnik, tylko wtedy ryba nie pokazuje swoich zachowań.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Gurami mozaikowe są bardzo agresywne w czasie tarła, a poza nim to gatunek ściśle terytorialny, bardzo despotyczny w kontakcie z innymi rybami.

Papuziej nie polecam, handel tymi strasznymi mutantami powinien być zakazany. Poza tym rosną dosyć duże, dla nich 300l to minimum.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
przemoldemol
Posty: 4
Rejestracja: 29 sty 2018 16:16

Post autor: przemoldemol »

Dobra dzięki za wszystkie informacje,czyli to co piszą tu nie jest do końca prawdą? http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/ ... us-leerii/

Zapewne jeszcze kiedyś będe tu pisał gdy dowiem się więcej i gdy będe bliżej zakupu. Papuzie to bardzo ładne ryby,szkoda tylko ,że nie da się ich rozmnażać.To ,że rybka z probówki nie znaczy ,że gorsza ,a ja się nawet ciesze ,że powstają nowe gatunki poprzez krzyżowanie.

Pozdrawiam
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

BARA pisze:Gurami mozaikowe są bardzo agresywne w czasie tarła, a poza nim to gatunek ściśle terytorialny, bardzo despotyczny w kontakcie z innymi rybami.
Moje gurami mozaikowe nigdy nie były agresywne. To gatunek spokojniejszy od swojego krewniaka gurami plamistego, który tez do agresywnych nie należy.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

edinio47 bardzo długo miałem dwuplame i mozaikowe. Przy odpowiednim litrażu nie ma żadnego problemu nawet jak się trą w ogólnym.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
przemoldemol
Posty: 4
Rejestracja: 29 sty 2018 16:16

Post autor: przemoldemol »

Jeszcze mam jedno pytanie,a napiszę je tutaj żeby nowego tematu nie zakładać. Co ile należy wymieniać całą wodę w akwarium? Wiem ,że podmieniamy ok 15 % co tydzień ,dwa. Ale po jakim czasie mamy wymienić całą? Chyba ,że wogóle nie wymieniamy całej na raz?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wymiana całej wody? Restart z pozostawieniem części wody robimy raz na parę lat w razie potrzeby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ