Pierwsze akwarium - 60-100l, 300-500zł, zestaw

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Donayo
Posty: 8
Rejestracja: 14 lut 2018 2:15
Lokalizacja: Poznań

Pierwsze akwarium - 60-100l, 300-500zł, zestaw

Post autor: Donayo »

Cześć.
Posiadam małe akwarium 30l, stare jak świat, które chciałem wykorzystać do początków akwarystyki.
Jednak po podsumowaniu kosztów zauważyłem, że bardziej opłacalne są zestawy.
Jednak Aquel Leddy podobno ma słabe oświetlenie i nieregulowaną grzałkę, zestawy z Allegro zazwyczaj mają chińskie filtry za 15zł.
Czy istnieje zestaw do 300zł, który nie wymagałby wymiany osprzętu (oświetlenie, filtr, grzałka)?
Akwarium chcę raczej towarzyskie, z roślinnością dobrą dla początkujących i planuję mieć raczej mniejsze ryby, ewentualnie dodatkowo krewetki.
Raczej nie ma sensu startować od mojej trzydziestki, gdyż jest to nieopłacalne i z tego co czytałem, trudne dla początkujących.
Jeśli jest możliwość złożenia samemu dobrego zestawu w tej cenie, również będę wdzięczny za propozycje.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2018 20:37 przez Donayo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

-co do 30 to można fajne krewetkarium z niego zrobić i pare małych gupików endlera i kirysków np. pigmej wpuścić,tylko zadbać o oświetlenie ażeby przynajmniej 1 żarówka energooszczędna 12w o barwie 6500k świeciła i roślinki też będą w miarę dobrze rosnąć ale tylko te o małych wymaganiach.
-ja mam zestaw Diversa 54l profil kupowany w jednej z dużych sieciówek i przepłaciłem co nieco ale to była szybka decyzja co do zakupu i nie wnikałem zbytnio w cenę.w komplecie jest filtr claro 600,grzałka thermo 50,w pokrywie jedna świetlówka t8 15w 6500k.
Filterek może być według mnie działa już ponad rok,chociaż dołożyłem jeszcze jeden mniejszy claro 300,grzałka taka sobie i nie dogrzewała więc wymieniłem na jbl protemp 50w.oświetlenie ok dla mało wymagających roślinek ale dołożyłem dodatkowe 15w.musisz poszukać jakiegoś zestawu, tyle że w składzie jak widać zawsze budżetowy sprzęt dokładają niestety.nie wiem dokładnie ale napisz do "Raori" on ostatnio sprzedał bodajże zestaw Aqaela i może ci podpowie co do tego sprzetu.
Popatrz na znanym portalu alle.... zestawy a także spróbuj oszacować sobie koszty kupowania sprzętu pojedyńczo i będziesz wiedział jak to mniej więcej wychodzi kosztowo.chyba że coś z używanych w dobrej cenie ci się trafi od kogoś kto likwiduje zbiornik.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
shadow82
Posty: 108
Rejestracja: 29 sty 2018 10:25

Post autor: shadow82 »

Jest zestaw według mnie warty zainteresowania
Aqua-szut Aqua4Start. Firma pod zarządem Aquaela.
W zestawie jest grzałka 50w z termostatem, filtr pat mini i oświetlenie 10W LEDDY TUBE. Jest taki zestaw na alle... za 209,00 uważam to za dobrą cenę.
Czekam na odpowiedź odnośnie wyposażenia czy jest zgodne z danymi na stronie producenta


nie wklejaj linków tylko opis. MOD BARA
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

shadow82 pisze:Jest zestaw według mnie warty zainteresowania
Aqua-szut Aqua4Start. Firma pod zarządem Aquaela.
W zestawie jest grzałka 50w z termostatem, filtr pat mini i oświetlenie 10W LEDDY TUBE. Jest taki zestaw na alle... za 209,00 uważam to za dobrą cenę.
Czekam na odpowiedź odnośnie wyposażenia czy jest zgodne z danymi na stronie producenta
link do strony zaraz usunie ci moderator-nie wstawia się ich na forum.
co do tego zestawu to pat mini moim zdaniem za mały będzie i grzałka też taka sobie,ledów ja nie preferuję więc co do tego oświetlenia się nie wypowiem
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Donayo
Posty: 8
Rejestracja: 14 lut 2018 2:15
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Donayo »

Przeglądam sklepy, olx i Allegro.
Ciężko trafić coś konkretnego.
Prawdopodobnie budżet wzrośnie do 400zł, a ja kupię jakąś fajną używkę.
Ewentualnie wszystko osobno.
Dzięki za odpowiedzi.
shadow82
Posty: 108
Rejestracja: 29 sty 2018 10:25

Post autor: shadow82 »

ten zestaw na pewno będzie lepszy niż inne chińskie.
Tak jak autor zaznaczył w większości tanich jest filterek chiński który praktycznie nic nie daje poza ruchem wody- gąbka 2x5cm- wiem bo miałem :)
Oświetlenie co najwyżej 2-3W
Mój baniaczek 112l
Donayo
Posty: 8
Rejestracja: 14 lut 2018 2:15
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Donayo »

A co myślicie o zmianie koncepcji.
Bardzo spodobał mi się zbiorniku z biotopem Tanganiki.
Jednak do tego typu biotopów potrzebne są ogromne akwaria, na które nie mogę sobie pozwolić.
Czy można, bez negatywnych skutków dla ryb, zrobić wystrój jak w Tanganice (ciemne tło, skały, brak lub bardzo mało roślin) i hodować ryby mniejsze, pokroju neonów, brzanek, kirysów (chodzi mi o samą wielkość, nie konkretny gatunek)?
Wtedy mógłbym sobie pozwolić na zbiornik w okolicach 100 litrów i powiedzmy miałbym na to 500zł.
Jest coś ciekawego w takich pieniądzach? :D
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Co by nie powiedzieć to 112 jest optymalne na start i naukę i nie tylko. Z 500 kupisz wszystko co będzie potrzebne.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Możesz zrobić wystrój Tanganiki i hodować ryby z tanganiki tylko odpowiednie gatunki.
Donayo
Posty: 8
Rejestracja: 14 lut 2018 2:15
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Donayo »

Okej, rozumiem.
W takim razie, jakie mniejsze gatunki możecie polecić?
Chciałbym, żeby jednak w takim akwarium trochę ich pływało.
Dodatkowo, jaka powinna być przepustowość filtra i moc grzałki?
Jeszcze nie zdecydowałem w sumie czy chcę bliżej 60 czy 100 litrów, jednak koszt w obu przypadkach musi zamknąć się w wymienionych widełkach i oczywiście im mniej tym lepiej :D
Co do oświetlenia, jeśli nie chcę roślin lub chcę maksymalnie 3-4, światło nie musi być jakieś specjalne, prawda?
fzig
Posty: 45
Rejestracja: 16 sty 2018 22:12

Post autor: fzig »

Dzisiaj na olx widziałem ogłoszenie. W Twoim mieście ktoś sprzedaje zbiornik 200 litrów za 150 zł. Niestety, chyba panoramiczne... Widziałeś to ogłoszenie?
Donayo
Posty: 8
Rejestracja: 14 lut 2018 2:15
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Donayo »

Coś tam widziałem, ale wolałbym proste i chyba jednak 200l to będzie za dużo dla mnie, jeśli chodzi o wielkość i ciężar.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Troszkę mi się nudziło więc postanowiłem Ci sklecić w miarę myślę normalne zestawy, bez chińskich akcesoriów. Takie zestawy myślę że w miarę twoich potrzeb mogą normalnie funkcjonować. Oczywiście do tych kosztów należy doliczyć koszt podłoża, ozdób ( kamienie, korzenie itp.), rośliny, no i oczywiście obsada jaką tam sobie wybierzesz + termometr.

Akwarium FloAt Standard Prostokątne 60x30x35 5mm 63L - 70 zł
AQUASZUT AQUA4start pokrywa LED 6W prosta 60x30cm - 105 zł
Diversa Grzałka z termostatem Thermoplus 100W - 29 zł
AQUAEL TURBO FILTER 500 Filtr wewnętrzny do 150l - 65 zł

W sumie wyszło 269 zł, czyli troszkę więcej niż ten twój cały zestaw co sobie upatrzyłeś, tylko z małą różnicą, jest złożony z wiarę normalnych akcesoriów, a nie chińczyków. Chińczyki z czasem i tak byś wymieniał na coś lepszego.

Akwarium FloAt Standard Prostokątne 80x35x35 6mm 98L - 120 zł
AQUASZUT AQUA4FAMILY pokrywa prosta 1x24W 80x35cm - 135 zł
Diversa Grzałka z termostatem Thermoplus 100W - 29 zł
AQUAEL TURBO FILTER 500 Filtr wewnętrzny do 150l - 65 zł

Tutaj wyszło 349 zł. Wszystko to jest nowe na gwarancji, towar pochodzi ze sklepu.

Jeżeli w rachubę wchodzą używki to myślę że wszystko to jest do dostania za 50% - 70% ceny.
Donayo
Posty: 8
Rejestracja: 14 lut 2018 2:15
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Donayo »

Dziękuję Ci bardzo, na pewno będę się na tym opierał podczas zakupów.
Póki co znalazłem na OLX akwarium z szafką w moim mieście, co byłoby fajną opcją. Czekam tylko na normalniejszą porę, żeby zapytać sprzedawcy jaki tam jest osprzęt :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Co do wielkości zbiornika...większy zbiornik wybacza większe lub więcej pomyłek, w małym coś zdechnie, zacznie się psuć- od razu masz problem w całym akwarium, w dużym możesz nie zauważyć, że rybka zdechła/znikła i może nie być żadnych kłopotów z baniakiem...to raz, a dwa większy zbiornik daje o wiele więcej możliwości jeśli chodzi o ryby- kiedy chcesz tylko drobne sztuki, to w dużym obsada może być sporo większa, kiedy nagle spodoba Ci się mieć większą rybcię [od 10cm wzwyż] to z małym akwarium na marzeniach powinno się skończyć.

Co do długości/litrażu zbiornika, w małym 54l i mniej nie poszalejesz z większymi gatunkami, z małymi zresztą też nie [chodzi o ilość]. Posiadam standardowe 112l i 80cm długości, większość rybek dorastających 10cm i wzwyż potrzebuje 100cm długości akwa i wzwyż, miałem nie lada problem dobrać jakąś większą parkę rybek.
Polecam pomyśleć od razu o akwarium 100cm długości lub więcej, potraktuj jako zakup przyszłościowy, aby później nie zmieniać zbiornika i nie wykosztowywać się dwa razy. Koszta będą i dla wielu osób niemałe, ale to tylko na start, później to hobby wcale drogie i jakoś pochłaniające sporo pracy nie jest...chyba że człowiek zaczyna "szaleć" z butlami CO2, komputerami sterującymi/wskazującymi itd.itp.

Hobby jak hobby, każde jedne potrafi wchłaniać sporo pieniędzy lub mniej.
ODPOWIEDZ