[182L] grzesi3k i jego niecodziennik - złoty półśrodek

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Miałem całe stadko, została tylko jedna. Nie mam serca jej spuścić w kiblu... ;)
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Zostaw ją przecież :)
Ja też nie wiem co mam zrobić z narybkiem kirysków ze starego akwarium. Mają po 5 mm i nie mam ich jak wyłapać i przenieść. Będę próbował jutro. Nie chce ich wywalać wraz ze żwirkiem jak będę likwidował 54L.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Koleżanki i koledzy!

Skromna prośba o pomoc w identyfikacji rośliny:
Obrazek

Przepraszam za jakość zdjęcia, robione żelazkiem. Roślina, której nie udało mi się zidentyfikować to ta "niezaczerniona". Rośnie z cebulek. Ma ciemne i twarde, wąskie liście.
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Wygląda jak nurzaniec.
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

za twarde ma te listki jak na nurzańca wg. mnie. One sa naprawdę bardzo twarde (i sztywne), przypominają popularne kwiatki doniczkowe, takie niby palemki. Nurzańcem się nie ukłujesz, tym wczoraj dałem radę.
Do tego nie ma charakterystycznych dla nurzańców kanalików w liściach i zakończenie liścia jest szpiczaste, a nie strzałkowate, cebulka.

Postaram się zrobić lepsze zdjęcie później.

EDiT:

Postarałem się o zdjęcie w lepszej jakości. Oto i tajemnicza roślina:

Obrazek

Dodatkowo, jako że nie udało mi się znaleźć roślinki z poprzednich postów na tył zakupiłem Vallisneria Gigantea:

Obrazek

Tak natomiast prezentuje się całość.

Obrazek

PS. dorzuciłem też kilka malutkich krewetek.

PPS. Dorzucam mapkę nasadzeń, może komuś się przyda :)

Obrazek

michelle1992 piszesz, że nurzaniec - który w takim razie? Bo wg. mnie nie przypomina mi żadnego, z którymi miałem do czynienia.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Wykorzystując prawa dziennika w galerii, popełniam kolejny wpis :)

W baniaczku nudno, więc zacząłem polowanie, oto co udało mi się upolować:

Obrazek

Obrazek

To dwie różne rybki. W sumie udało mi się zaobserwować 4-6 sztuk pochowanych w buszu. Taka radocha trochę, bo dawno nie miałem narybku w akwa. To małe platki, matka czarna z oliwkowym brzuszkiem i i niebieskawym połyskiem. Ojciec nieznany.

Obrazek

To powyżej na samym środku to kolejne z wielu ziarenek kiryskowej ikry poprzyklejanej gdzie się da. Największa samica prawie wybucha xD

Na koniec standardowo, zdjęcie całości (inne oświetlenie, robione telefonem). Zabieram się za krasnorosty, wycinam z całymi liściami.

Obrazek

Zdjęcia telefonem wychodząmniej ostre, ale za to bardzo soczyste (Sony Z3), zdjęcia aparatem są fajnie soczyste ale jakby przyciemnione (ustawienie na zachód słońca, żeby nie przepalać, aparat Fuji FinePix S4300). Nie wiem jak lepiej...

Zapraszam do dyskusji. ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Obawiam się, że roślina rosnąca z cebulki to może być jakaś dracena, roślina bagienna, nie powinna być trzymana pod wodą. Jak zacznie gnić - obserwuj uważnie - od razu ją wywalaj, bo jest trująca.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Dziękuję za odpowiedzi tutaj i na PW. Kierując się podpowiedziami zrobiłem grubszy research i wyszło na to, że jest to Ophiopogon japonicus czyli Mondo Grass znana także jako Trawa fontannowa. Zasadniczo roślina jest często wskazywana jako nieodpowiednią do akwarium (ale jako roślina bagienna, świetną do terrarium etc.). Zwykle pada po ok. 2 miesiącach i trzeba ją szybko usunąć. Zrobiłem, jak wspomniałem, grubszy research i znalazłem kilka wpisów od osób, którym udało się roślinę utrzymać w akwarium. Szanse są małe, zależy to od aklimatyzacji i ogólnej kondycji rośliny, powinna mieć już sporo pędów. Lubią średni i mocny nurt (to akurat moja ma), tolerują CO2 i wymagają ok. 12h światła, słabo tolerują algi. Spróbuję, jak tylko zacznie się dziać coś niepokojącego to ją wywalam. Z opisu osób twierdzących, że "da się" wynika, że dobrą oznaką jest szybkie zaobserwowanie nowych pędów - z tego co zauważyłem te dwie które mam u siebie wypuszczają soczyste zdrowe pędy. Raz kozie śmierć :)

Dałem się zrobić w konia w sklepie, roślinka mi się bardo podoba - dam jej szanse :)

Jeszcze zdjęcie poglądowe poniżej:
Obrazek

UWAGA: Roślina nie jest polecana do akwariów!
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Krótka przymiarka po strzyżeniu.


Obrazek
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Dzieńdobry cześć i czołem!

Miałem sobie zrobić przerwę w spamowaniu dzienniczka... Tylko niestety troche się porobiło i muszę to odnotować...

Zacznijmy od tego, że wyleciała samotna rybka. Pochorowała się i nie chciałem ryzykować plagi... Wyleciała też Mondo Grass, znaczy czeka ją przyszłość w doniczce. W akwa wypuściła świetne korzenie, ale zaczęła też powoli żółknąć. Nie będę ryzykować. No, a na deser Porto Vehlo pogubiło tak lekko licząc 1/3 liści w dwa dni... Wydaje mi się, że to może być wina niedoboru K. Liście odpadały i bardzo szybko po odpadnięciu rozpuszczały się. Profilaktycznie dałem trochę nawozu. Niech trochę podrosną w górę i będzie ciach, znowu gęsto. Lewa strona:

Obrazek

Prawa strona:
Obrazek

OK, teraz trochę z innej beczki. Przy zakupie krewetek, w woreczku znalazły się dwie nitki mchu. Pomyślałem sobie, a tam, coś to zeżre i wrzuciłem do akwa, teraz patrze, a tam:
Obrazek

Gigantea ma się dobrze. Już ma dwa odrosty! uważam, że to był dobry wybór na roślinkę trzeciego planu do przysłonięcia filtra (szkoda, że nie czerwona). Zresztą oto zdjęcie, które mówi wszystko:
Obrazek

Na koniec mam pytanie, do kolegów/koleżanek doświadczonych z anubiasami (ja nie jestem). Czy to jest to co myślę?
Obrazek

Pozdrawiam i zapraszam do komentowania.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

No cześć ;)

U grzesia w temacie cisza. Wrzuce kilka fotek na rozruszanie.

Cały baniaczek prezentuje się tak jak poniżej. Roślinki po podaniu nawozu odżyły i radośnie puszczają nowe pędy. Gigantea chyba się już zadomowiła na dobre, bo coraz mocniej zaczyna się rozpychać. Będzie niedługo cięcie:

Obrazek

Odkąd wyleciał barwieniec, neonki zaczęły być coraz śmielsze. Płetwy nabrały delikatnego czarnego odcienia, kolorki są jakby pełniejsze, non stop dokazują:

Obrazek

Zwinniki (Hemigrammus erythrozonus) też się mają dobrze, nabrały kolorów i mają fajne białe znaczenia na płetwach (ta akurat jest po jakiejś bójce). Czekam aż im się pasek cały wybarwi, ale może po prostu trafiły mi się jakieś kundle:

Obrazek

Anubias chyba jednak zaczyna kwitnąć. Niestety nikt mi nic nie podpowiedział :( Domniemany pączek prezentuje się tak:

Obrazek

Wszystkie nowe kreweciątka zrzuciły wylinki, czyli chyba też im jest dobrze ;)

Pytanie do kolegów na wyspach, możecie polecić dobry sklep wysyłający roślinki?
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Piękna zieleń. Na Anubisach się nie znam.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Dzięki Raori (to aparat tak pewnie przekłamuje), u ciebie widziałem też się zaczyna fajnie (bezglonowo) dziać po wywaleniu korzenia 8) Jaram się tym anubiasem jak Peter Griffin na urodziny :lol:

Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Bardzo przyjemne dla oka akwarium, lubie jak jest gesto od zielska wiec bede z przyjemnoscia tu zagladac :)
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

wygąda mi to na zakwit anubiaska i jeśli się nie mylę to w niedługim czasie powinien się kwiatuszek ukazać
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Zablokowany