Bimbrownia w akwa 15l

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Bimbrownia w akwa 15l

Post autor: Mateusz26 »

Witam wszystkich!
Mam pytanie dotyczące dozowania CO2 w akwa 15litrowym. Mam 2 butelki 1.5l zacier zrobiłem z 2 szklanek cukru litra wody i 1/4 kostki drożdży. Nie posiadam dyfuzora więc podłączyłem wężyk do filtra wewnętrznego. Po nocy ryby ledwo żyły jedna zdechła a glonojad wyskoczył z akwarium. Czy mój błąd rozwiąże dyfuzor umieszczony wysoko i napowietrzanie z filtra ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ryby w 15l? Absolulutnie nie ma takiego gatunku do tak małego litrażu! Są w nim zbyt niestabilne parametry, żeby ryby mogły żyć bez problemów.

Zagazowałeś ryby. Stosowanie CO2 w takiej szklance jest ogromnie ryzykowne. Podłączyłeś gaz do filtra? Wybiłeś bakterie nitryfikacyjne potrzebujące tlenu do życia. Super pomysł...

Kolego, oddaj ryby. Jak chcesz pobawić się bimbrownią to zrób to w większym i stabilnym akwarium, a nie w kotniku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Mateusz26 »

Jest tam 10 ryb o wielkości nie przekraczającej 1.5cm. Nie jednokrotnie widziałem CO2 w małych krewetkariach i grało?
Pierwsze 40 lat dzieciństwa w życiu mężczyzny jest najgorsze...
Później już jakoś leci ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Oddaj ryby. To naprawdę jest za małe akwarium dla nich.

W 15l krewetkarium na styk może być, ale nie wolno podłączać CO2 do filtra wewnętrznego. Czy kontrolujesz poziom tego gazu w akwarium? Czy znasz parametry wody? Wiesz jak CO2 wpływa na odczyn wody?

Jeżeli zamierzasz całodobowo podawać dwutlenek węgla, to proszę zastanów się nad jakimś czujnikiem, miernikiem, bo w nocy możesz łatwo przegazować.

Czy masz w akwarium rośliny wymagające tego gazu? Czy masz odpowiednie oświetlenie, dzięki któremu rośliny będą prowadzić prawidłową fotosyntezę i zużyją podawany im CO2?

W innym temacie prosiłam Cię o szczegółowy opis zbiornika, ale mi nie odpisałeś. Dlaczego?

A używanie dyfuzora i napowietrzacza jednocześnie spowoduje, że CO2 będzie wybijany z wody nim rośliny zaczną go pochłaniać.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Mateusz26 »

Oświetlenie to aquael leddy smart plant. Roślinność to eleoharis anubiaski małe i mchy. Dawalem CO2 z dzwona i butli litrowej w sprayu ale roślinność słabo rosła.
Pierwsze 40 lat dzieciństwa w życiu mężczyzny jest najgorsze...
Później już jakoś leci ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Tutaj podawanie CO2 niewiele pomoże. Jakie masz zastosowane podłoże? Jakie są parametry wody? Jaka barwa oświetlenia? Jaka jest moc oświetlenia? Czy możesz założyć większe akwarium, minimum 45l?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Mateusz26 pisze:Oświetlenie to aquael leddy smart plant. Roślinność to eleoharis anubiaski małe i mchy.
Przy tych roślinach nie jest Ci potrzebne CO2, sama lampka wystarczy. Co do trzymania w tym zbiorniku ryb to już Ci napisano wszystko.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Mateusz26 »

Niestety chwilowo nie mogę mieć większego zbiornika. Podłoże nie jest za dobre bo to aquael Aqua grunt i to bez dodatku (mam zamiar je wymienic) światło ma 6w Led 8500 temperatura barwowa. Nie patrzyłem jeszcze parametrów wody...

https://ibb.co/mo4do7

Tak to wygląda ? Jakie dajecie szansę na powodzenie tego zbiornika ? Jak pozbyć się nalotu przy dnie ?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Jakie dajecie szansę na powodzenie tego zbiornika ?
Szanse szacuję na 50%, albo sie uda albo nie. Fajne krewetkarium by z tego było, Red Cherry są twarde, więc je polecam na początek.
Jak pozbyć się nalotu przy dnie ?
Gąbeczka/czyścik w dłoń i szoruj.

I nie podawaj CO2, nie ma tu żadnego sensu.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Mateusz26 »

Ok dziękuję wszystkim za pomoc. Pozdrawiam!
Pierwsze 40 lat dzieciństwa w życiu mężczyzny jest najgorsze...
Później już jakoś leci ;)
Mateusz26
Posty: 55
Rejestracja: 27 sty 2018 16:11
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Mateusz26 »

Napiszę w tym samym temacie bo chodzi o ten sam zbiornik.
Poslucham waszych rad i zdecydowałem się zrobić restart tyle że zrobic typowego rośliniaka.
Zdecydowałem się użyć jako podłoża ziemi ogrodowej jako grunt i na to aqua substrat oraz delikatne nawozenie dwutlenkiem. Z roślin na pierwszy plan eleocharis na drugi jakieś wyższe trawy (nie napiszę nazw bo nie zdecydowałem się jeszcze)
Ryb brak! Ewentualnie krewetki.
Co o tym sądzicie ?? Czy ziemia to dobry pomysł?
ODPOWIEDZ