wymagania gatunków ryb akwariowych

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

wymagania gatunków ryb akwariowych

Post autor: BARA »

Ponieważ stale na Akwaforum pojawiają się tematy z prośbą o podanie uwag dotyczących skompletowanej lub planowanej obsady i stale piszemy to samo, czyli że obsada jest fatalna, to pokusiłam się o założenie i przyklejenie tematu dotyczącego wykazu wymagań najbardziej popularnych gatunków ryb akwariowych.
Żeby nie trzeba było po raz setny wypisywać każdemu tych samych informacji, powielanych w dziesiątkach tematów i postów...

Poniżej standardowy wykaz wymagań najbardziej popularnych gatunków ryb napisany dla tych, którym nie chce się grzebać po atlasach ryb. Dane podaję oparte na literaturze autorów U. Schliewen i C. Shaefer oraz na własnym doświadczeniu. Proszę doświadczonych akwarystów o wpisywanie swoich uwag i informacji o następnych gatunkach ryb często spotykanych w akwariach nowych hobbystów.

Skalary – to są terytorialne pielęgnice wymagające akwarium z dużą ilością roślin, szkło o wysokości minimum 50cm, długości minimum 100cm dla jednej pary, woda miękka, kwaśna, ciepła.

Gupiki
– akwarium z dużą ilością roślin, od 54l, woda twarda, zasadowa, ciepłolubne, temperatura minimum 26 stopni, poniżej są podatne na pleśniawkę. Bardzo szybko się mnożą.

Molinezje
– akwarium z dużą ilością roślin, od 85l dla Black Molly, od 112l dla pozostałych odmian poza molinezją żaglopłetwą (dla niej minimum 200l). Woda twarda, zasadowa, wręcz słonawa, temperatura minimum 26 stopni, poniżej są podatne na pleśniawkę. Bardzo szybko się mnożą.

Mieczyki
– akwarium z dużą ilością roślin, od 128l, Woda twarda, zasadowa, temperatura minimum 26 stopni, poniżej są podatne na pleśniawkę. Bardzo szybko się mnożą.

Zmienniaki plamiste, wielobarwne (platki)
- akwarium z dużą ilością roślin, od 63l, Woda twarda, zasadowa, temperatura minimum 26 stopni, poniżej są podatne na pleśniawkę. Bardzo szybko się mnożą.

Neony Innesa – akwarium z dużą ilością roślin od 63l, chłodnolubne, temperatura maksymalna 24 stopnie, woda miękka i kwaśna, gatunek wybitnie stadny, należy trzymać minimum 8 sztuk.

Neony czerwone
– akwarium z dużą ilością roślin, od 63l, ciepłolubne, woda miękka i kwaśna, gatunek wybitnie stadny, należy trzymać minimum 8 sztuk.

Danio pręgowane - akwarium od 72l, chłodnolubne, temperatura maksymalna 24 stopnie, woda miękka do średniotwardej, odczyn kwaśny do odczynu obojętnego. Gatunek przypowierzchniowy i wybitnie stadny należy trzymać minimum 8 sztuk.

Gurami – gatunek terytorialny, niezależnie od odmiany agresywny w czasie tarła, akwarium od 200l, akwarium z dużą ilością roślin, woda miękka do średniotwardej, odczyn kwaśny do odczynu obojętnego. Ciepłolubne.

Razbora klinowa - akwarium od 63l z dużą ilością roślin, woda miękka do średniotwardej, odczyn kwaśny do odczynu obojętnego. Gatunek wybitnie stadny, należy trzymać minimum 8 sztuk.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Zbrojnik pospolity [Glonojad]- długość akwarium 80cm/ szer.30cm, wymaga drewna w zbiorniku [korzeń], woda od miękkiej do średnio twardej,
pH 6-7, temp. 25°C-29°C;
Wymaga podłoża nieostrego, preferowany piasek.

Kirysek spiżowy- długość zbiornika 80cm [minimalna 60cm]/ szer. 30cm,
wymaga odpowiedniego podłoża- drobnego piasku, ewentualnie przemieszanego z drobnym żwirkiem [w wielu opisach jest to podtrzymywane tym, aby nie raniły wąsików, jednak nie jest do końca to prawdą- kiryski przesiewają piasek przez skrzela, drobne ostre podłoże jest niebezpieczne],
woda od miękkiej do średnio twardej i pH 6-8 przy temp. 21°C- 27°C [najlepiej około 24°C-25°C];
Kiryski potrzebują kryjówek- korzenie, łupiny kokosa, grotki z kamieni, ceramiki itp.
Gatunek stadny, minimum 4szt., najlepiej 6 wzwyż.
ODPOWIEDZ