Podłoże

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

tsd1981
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2017 11:43

Podłoże

Post autor: tsd1981 »

Mam akwarium z rybkami i chciałbym też z ładnhmi roślinkami.
Jakie użyć podłoże. Czy może być ziemia ogrodowa i na to żwirek bazaltowy?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Żwirek bazaltowy hmm raczej grys
Bywa że bazalt nie jest czystym bazaltem i zmienia parametry wody . Pomijam względy estetyczne bo (moim zdaniem) wygląda to bardzo sztucznie

Proponuję piasek lub drobny żwirek kwarcowy a jak sie uprzesz na czarny to ew barwiony wysokotemperaturowo
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

mnie coś zastanawia...skoro już masz akwarium z rybkami to jak chcesz "wsadzić" podłoże? czysto technicznie się nie da bez restartu, chyba że nawciskasz po prostu kulek gliniano-torfowych na przykład...

ładne to pojęcie bardzo odmienne, ja na przykład mam najprostsze, zwykłe, niewymagające rośliny i uważam za bardzo ładne, a inni uznają za ładne rośliny te, które się wybarwiają kolorowo czy coś tam jeszcze...jeżeli masz na myśli rośliny wymagające to oprócz podłoża często trzeba myśleć jeszcze o oświetleniu, CO2, nawozach w toń i sprawdzaniu mikro/makroelementów- tu kulki GT to może być za mało
tsd1981
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2017 11:43

Post autor: tsd1981 »

Które rośliny nie są tak wymagające?
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

Z roślin mniej wymagających polecam anubiasy (np. anubias bateri nana). Ma stosunkowo małe wymagania świetlne, zdarza się że wytrzymuje nawet długie zaciemnienie (podyktowane np. leczeniem ryb). Anubiasy generalnie rosną wolno niemniej mają piękne, mięsiste liście a czyszczone przez np. otoski czy innych glonożerców potrafią cieszyć oko. Jest jeszcze jedna zaleta anubiasów, być może ważna w Twoim przypadku. Jak zauważył przedmówca - w momencie kiedy masz ryby i chcesz "dołożyć" podłoże, bez restartu zbiornika będzie ciężko. Anubiasów nie sadzisz do podłoża lecz przyczepiasz do kamieni lub korzeni. Po kilku/ kilkunastu dniach same się przyczepią i zaczną puszczać kolejne korzenie czepne.
Co do innych mało wymagających, polecam także kryptokorynę, również w wersji nana. U mnie przyjęła się bez problemu na żwirku kwarcowym 2-5 mm, w który tu i ówdzie zostały poupychane kulki gliniano-torfowe. Na początku to przesadzeniu z koszyka kryptokoryny gubią starsze liście niemniej bardzo szybko puszczają nowe. Po 1,5 miesiąca moje nasady podwoiły swój liściostan i rosną w najlepsze.
tsd1981
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2017 11:43

Post autor: tsd1981 »

Ale kiedyś jak będę robił restart i chciał zainwestować w bardziej wymagające rośłinki to takie podłoże ziemia i żwirek ma sens?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jak najbardziej ma, a teraz nie masz żadnej rośliny?
Proponuję zrobić jak pisałem- posadź mało wymagające rośliny [takie hasełko wpisz w google czy allegro i będzie pełno odnośników] i pod każdą taką roślinę wepchnij kulkę GT lub dwie. Mi bardzo dobrze rośnie nurzaniec i kryptokoryny na przykład. Dodaj do tego jak napisał pamparampam anubiasy na dekoracje i masz zielono w zbiorniku.
tsd1981
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2017 11:43

Post autor: tsd1981 »

No teraz mam różne, najróżniejsze i mi padają, mimo że dodaje minerały itd. Mam zwykły żwirek kwarcowy.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Rośliny to nie tylko podłoże, ale jaka grubość tego podłoża no i wymiary zbiornika+ oświetlenie, może problem leży gdzie indziej.
tsd1981
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2017 11:43

Post autor: tsd1981 »

filtr kubełkowy, oświetlenie aquael tube leddy, zwykłe plus planta dla roślinek, łacznie odpowiednik 58W na akwarium 112 litrów, żwirek w miejscu dla roslinek 5cm grubości
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Bardzo podobnie do mnie, tylko ja mam grubszą warstwę podłoża, rośliny mało wymagające powinny spokojnie dać radę. Nawciskałbym tych kulek, może dosypał piasku/żwirku czy co tam masz i powinno rosnąć bez nawożenia w toń.
tsd1981
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2017 11:43

Post autor: tsd1981 »

A jaki żwirek najlepszy jest dla roślinek?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jak najdrobniejszy żwirek przemieszany z piaskiem.

O podłożu pisaliśmy na Akwaforum wielokrotnie, skorzystaj z opcji Szukaj i poczytaj to piszemy p piasku, żwirku, podłożu itd.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tsd1981
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2017 11:43

Post autor: tsd1981 »

Małe pytanko. Czy roslinkom się lepiej żyje bez rybek?
Łatwiej w tedy mieć samą hodowlę roślinek?
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Nie, to właśnie z rybami roślinom żyje się lepiej pod warunkiem że to nie są ryby roslinozerne :D
ODPOWIEDZ