Podwyższone pH (8) oraz zdechłe ryby

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
BojownikAkwarystyki
Posty: 2
Rejestracja: 10 mar 2018 0:41

Podwyższone pH (8) oraz zdechłe ryby

Post autor: BojownikAkwarystyki »

Witajcie,

jestem świeżą pasjonatką akwarystyki.

- 1 dnia do świeżego akwarium dodałam kropli BACTOACTIVE,
- 3 dnia umieściłam w nim Bojownika, 6 Neonków Innesa oraz 3 Gupiki,
- 5 dnia dodałam kolejnych 6 Neonków oraz 2 Gupiki,
- 6 dnia dodałam 3 Danio Koralowe,
- 7 dnia dodałam 2 Kiryski Spiżowe i 1 Zbrojnika Pospolitego.


Jaki jest problem?
Otóż 7 dnia znalazłam na dnie akwarium martwego (w pół objedzonego) Neonka, a 8 dnia martwego Danio.
Zauważyłam również ubytki w płetwach Bojownika, co skłoniło mnie do zaaplikowania w akwarium Healthosan'u.
Pomiary pH wskazują na jego wartość w granicach 7,8-8,0.

Mam świadomość zbyt szybkiego użycia świeżego akwariu.
Proszę jednak o radę jak najlepiej zmniejszyć pH oraz co opinię i pomoc na temat przypadków zdychających ryb?
[Na opakowaniu Healthosan'u napisane jest, aby nie używać innych środków akwarystycznych jednocześnie]

Wymiary akwarium: 60x35x30 cm
Norbi
Posty: 290
Rejestracja: 03 paź 2013 0:09
Lokalizacja: USA

Post autor: Norbi »

Akwarystyka to fajne hobby :)
BojownikAkwarystyki
Posty: 2
Rejestracja: 10 mar 2018 0:41

Post autor: BojownikAkwarystyki »

Stawiam, iż jest to wina pH wody z kranu (8,0), ponieważ od dnia, w którym zdechł Neon robiłam małe, a częste podmiany wody.
Podobno, nawet przy niewielkim steżęniu azotanów, są one dużo bardziej odczuwalne przy stężeniu 7,5 a co dopiero 8.
Niestety o pH wody kranowej, dowiedzieliśmy się po dużej podmianie wody, ok. 25%.

Obecnie, pozostałe rybki są bardzo aktywne, bez problemowo jedzą, bawią się razem ;)

Jednak to pH mnie mocno niepokoi - co możecie poradzić na jego obniżenie? Słyszałam o różnych metodach - dodawaniu wody demineralizowanej, gazowanej, a nawet octu.

Z góry dziękuję, za konstruktywne i konkretne odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Zakwas
Posty: 61
Rejestracja: 05 lut 2018 22:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Zakwas »

Za wcześnie wpuściłaś ryby dlatego ci zdychają, akwarium jest niedojrzałe.

Czym robiłaś testy ?

Masz zupę rybną (poczytaj o wymaganiach gatunków które masz)

Dodawanie chemii do wody nic ci nie da, woda musi swoje odstać (dojrzeć)

Poczytaj o podstawach i cyklu azotowym.

kup testy kropelkowe na NO2 i NO3 (pH jeśli nie miałaś testu kropelkowego) i podaj wyniki

pozdro
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Podwyższone pH (8) oraz zdechłe ryby

Post autor: BARA »

BojownikAkwarystyki pisze:Witajcie,

jestem świeżą pasjonatką akwarystyki.

- 1 dnia do świeżego akwarium dodałam kropli BACTOACTIVE,
- 3 dnia umieściłam w nim Bojownika, 6 Neonków Innesa oraz 3 Gupiki,
- 5 dnia dodałam kolejnych 6 Neonków oraz 2 Gupiki,
- 6 dnia dodałam 3 Danio Koralowe,
- 7 dnia dodałam 2 Kiryski Spiżowe i 1 Zbrojnika Pospolitego.


Jaki jest problem?
Otóż 7 dnia znalazłam na dnie akwarium martwego (w pół objedzonego) Neonka, a 8 dnia martwego Danio.
Zauważyłam również ubytki w płetwach Bojownika, co skłoniło mnie do zaaplikowania w akwarium Healthosan'u.
Pomiary pH wskazują na jego wartość w granicach 7,8-8,0.

Mam świadomość zbyt szybkiego użycia świeżego akwariu.
Proszę jednak o radę jak najlepiej zmniejszyć pH oraz co opinię i pomoc na temat przypadków zdychających ryb?
[Na opakowaniu Healthosan'u napisane jest, aby nie używać innych środków akwarystycznych jednocześnie]

Wymiary akwarium: 60x35x30 cm
Akwarium przerybione, ryby niedobrane pod kątem wymagań dotyczących parametrów wody. Zimnolubne danio i neony Innesa z ciepłolubnym bojownikiem?
Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb jakie trzymasz.

Odczyn wody zbyt wysoki dla wszystkich wymienionych przez Ciebie ryb, uszkadzasz im nerki.

Tak, jak pisał mój przedmówca, poczytaj po podstawach akwarystyki.
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Radzę oddać ryby, uporządkować parametry wody i dopiero wtedy dobierać obsadę. Inaczej skazujesz ryby na choroby i śmierć.

Poczytaj temat w dziale Woda, wielokrotnie pisaliśmy jak dostosować parametry wody. Jest o tym również w podanych wcześniej linkach. Potraktuj je jako lekturę obowiązkową, proszę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

"...wszystko jest dobrze- kupiłaś zepsute ryby, sprzedali Ci buble w zoologu :lol: "

Jak zależy Ci na żywych stworzeniach, które masz to na prawdę uzupełnij wiedzę, a rybki niestety oddaj, tylko nie "naturze" jak to jeden niedoświadczony użytkownik forum zrobił i wpuścił do rzeki :cry: , oddaj do sklepu gdzie kupiłaś, za darmo, bo pewnie inaczej nie przyjmą, ale one chociaż żyć będą...lub innego zoologa, popróbuj- się uda.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

MarJan ma rację,trzymasz większość ryb nie odpowiednio dobranych a do tego w świeżo zalane akwa wpuściłaś rybki i teraz są tego skutki,chociaż ja przy pierwszym starcie po 24h od zalania akwarium tez wpuściłem i nie było takich problemów.po 3 tygodniach niestety ospa wyskoczyła ale obyło się bez strat tyle ze miałem same male rybki typu neon innesa,gupik
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: marianski92 »

Sporo tu błędów przy prowadzeniu zbiornika. Nie dałaś my wgl czasu na to, żeby dojrzał. Wlanie bakterii nic tutaj nie zmieni.
Jeśli nie masz zamiaru napisać nic mądrego, to lepiej nic nie pisz.

Obrazek
ODPOWIEDZ