[63] Moje trzy klimaty

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

No wszelki duch! Cudnie. A to black water, to jeszcze masz?
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Prawie dokładnie 4 lata jak jestem zarejestrowany na forum i pierwszy raz zabłądziłem na ten wątek co poczytuję jako moje wielkie zaniedbanie i niedopatrzenie hehe.

krzych_100 super regał, super akwaria. Gratulacje. Musisz robić częstsze aktualizacje.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Mam, tylko zdjęcia nie wychodzą takie, jakie wyjść powinny. Pomimo różnych nastaw, wychodzą takie blade i mało ostre.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Statyw i długi czas naświetlania. A jak nie masz to stos książek na krześle i samowyzwalacz.

Ustaw przysłonę na zakres 11 do 16, czułość na 100ISO a czas daj z automatu (tryb preselekcji przysłony) ustaw samowyzwalacz, a ostrość daj z ręki, na obiektywie masz podziałkę, zrób kilka fotek, każda powinna być ostra.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Będę próbował dalej, z ISO=100 i 200 już próbowałem :)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Ale to jedyna droga. Aparat musi być nieruchomo, bo czas naświetlania będzie wynosił nawet kilka sekund. Przy dużej przysłonie jest duża głębia ostrości. Dlatego ustawienie z ręki nie powinno mieć decydującego znaczenia.
Czy możesz w aparacie ustawić preselekcje przysłony ? Na kole nastaw jest to literka „A”. Ustaw przysłonę na 11, ISO na 100 i odpal samowyzwalacz z opuźnieniem np 2 s. Czas naświetlania ustawi wtedy aparat sam.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Obrazek Obrazek
Para pielęgniczek trójpręgich pływa sobie razem, ale jakoś młodych nie widać :) Pielęgniczek w sumie było 15 sztuk i powoli, jedna po drugiej, ryb ubywało. Dwie wyskoczyły z akwarium, reszta niestety zgarbaciała, zapadły się brzuchy i tak po jednej sztuce - pomimo prób leczenia - zdechła. Tutaj samiec, powyżej samica.
Obrazek Obrazek
Mieszanka bystrzyków karlików (amandy) i rodostomusów, kirysków pigmejów oraz dwie sztuki pielęgniczek trójpręgich. Najprawdopodobniej są to dwa samce, bo ryby są małe i dopiero wybarwiają się, ale kto wie, może będzie z tego para :)
Obrazek
Galaxy i espei oraz kilka otosków. Tutaj można eksperymentować, woda nie jest bardzo miękka, w żwirku wetknięte są kulki gliniane, do wody czasem dodaję KNO3 (jak mi się chce mierzyć) :)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Jak zwykle zadbane i swietnie prowadzone zbiorniki,mógłbyś coś popsuć :D
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Bardzo ładne. Lubię takie akwaria "nie od linijki".
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 09 mar 2020 21:27 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

To są akwaria, w których - trochę boję się tego określenia - testuję rośliny, obsadę itp. Nie są to jednak "testy" dosłowne - mieszanie gatunków ryb byleby pływały i pisanie na Forum, że owszem, miałem taką kombinację i taka kombinacja może być.
Staram się nie mieszać więcej, niż trzech gatunków ryb w jednym akwarium i raczej są to małe ryby (pielęgniczki trójpręgie to także jedne z najmniejszych pielęgniczek). Podobnie z roślinami - sadzę i obserwuję, w jakiej wodzie roślina rośnie, w jakie marnieje itp. Dobieram światło w zależności do barwy, natężenia, czasu świecenia.
Jak widać na ostatnim zdjęciu grubość podłoża jest celowo duża, bo w podłożu jest np. podżwirowa grzałka 7W - ona jest po to, aby zobaczyć jak np. kryptokoryny reagują na "wygrzane" podłoże.
Akwarium z bystrzykami - dwa środkowe zdjęcia - zostało także trochę zapuszczone i pojawiły się sinice (tak mi się wydaje, że to były sinice). Okazuje się, że w dojrzałym akwarium występowanie sinic w moim przypadku, nie było związane ze światłem, nadmiarem nawozów, stosunkiem NPK, filtracją i co tam jeszcze wypisuje się w internecie. Podejrzewałem, że przyczyna jest inna i okazało się, że jest - w podłożu (nawet piaszczystym), potrafią się nagromadzić pewne związki, które sprzyjają powstawaniu sinic. Nie wiem, co to za związki, ale skuteczne okazało się przepłukiwanie wierzchniej warstwy podłoża.
Takie to prowadzę testy i eksperymenty...
Nie staram się robić widowiskowych akwariów, ponieważ wg mnie akwarystyka nie na tym polega.

Dziękuję za opinie.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Jak na to, że się nie starasz to świetnie wyglądają te akwaria.
Jest na czym oko zawiesić a i eksperymenty brzmią ciekawie :)
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 09 mar 2020 21:28 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Akwa bardzo fajne no i nie ma co ukrywać ,że to w dużej mierze zasługa piasku :D
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

:)
Więc co do piasku, to nie wiem co to są strefy beztlenowe, nie widzę ich, a rośliny normalnie rosną - korzenie tych roślin są białe, nie gniją.
Co do grzałki w podłożu - nie zauważyłem, aby kryptokoryny lepiej/szybciej rosły. O wygrzanym podłożu przeczytałem kiedyś w książce prof. Kornobisa i stąd ten pomysł.
Zauważyłem jednak, że pomimo "starania" się o kryjówki dla ryb (jakaś kombinacja patyków, ułożenie roślin ,czy dobór roślin w sensie ilości i kształtu liści itp), ryby i tak pływają przy przedniej szybie :) No nie chcą się chować w tych kryjówkach...
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ