W co się wyposażyć?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

W co się wyposażyć?

Post autor: bbxdd »

Jakie leki dla ryb mam na początku kupić, zanim zacznę kwarantannę? Czytałem kiedyś na pewnym forum, że lepiej wyposażyć się w leki zanim kupimy rybkę, żeby mieć leki gdy ta zachoruje, i nie szukać ich wtedy po sklepach licząc, że nasza rybka wytrzyma.
Pozdrawiam.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie kupuję leków na zapas po za tabsami na ból głowy :)
Przez rok czasu jedyne co potrzebowałem to CMF Tropicala, czy to była ospa czy jakieś białe naloty zdarzające się na płetwach. Po za tym jeszcze 2 prętniki mi padły, których choroby nie byłem w stanie zidentyfikować, ale dowiedziałem się, że one bardzo często maja problemy zdrowotne:
Unfortunately the general quality of dwarf gouramis available to fishkeepers has diminished dramatically in recent years. Some shops have actually ceased to stock the species as they are unable to obtain disease-free stock from Far Eastern (primarily Singaporean) breeders and have experienced high losses. It’s thought that mass-breeding for the hobby may have resulted in a widespread epidemic of a disease known as Dwarf gourami iridovirus (DGIV). This Megalocytivirus species appears to be very infectious and thus far has proved untreatable. A study conducted in Australia in 2006 revealed that as many as 22% of dwarf gouramis coming out of Singapore were carrying the disease.

The apparent susceptibility of dwarf gouramis to illness was previously blamed on bacterial infections such as fish TB and Nocardia–type afflictions, but it now appears that DGIV may play a very significant role. Worryingly, it has recently been shown that DGIV can be transmitted to other species sharing the same water as an infected gourami. It goes without saying that these fish should be observed very carefully before buying. Avoid tanks that contains lethargic-looking or darkened specimens. Ask about the origins of them, and if there have been any losses in the shop. In our opinion, finding a local breeder is an option well worth considering.
z: http://www.seriouslyfish.com/
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dobrze jest mieć w apteczce akwarystycznej jakiś odkażacz typu akryflawina (Healtosan) lub CFM, ale należy pamiętać, że leki i preparaty się przeterminowują.

Trzeba konieczne co pewien czas kontrolować datę przydatności do użycia.

Taki temat już kiedyś zakładaliśmy:
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t ... t=apteczka
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ