Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna Tekst alternatywny

RegulaminRegulamin  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   PortalPortal  RedakcjaRedakcja

PartnerzyPartnerzy   ProfilProfil   Prywatne wiadomościPrywatne wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

Moczarka kanadyjska - rośnie ale czegoś brakuje :/

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Rośliny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lordnero11

PostWysłany: 17 Cze 2018 6:31    Temat postu: Moczarka kanadyjska - rośnie ale czegoś brakuje :/ Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam,
mam w akwarium między innymi trochę moczarki kanadyjskiej. Jako jedna z kilku roślin, dość ładnie się rozrasta, ale zaczęła po całej długości łodygi wypuszczać w dół pełno takich korzonków (jakby zwisająca liana). Doczytałem, że rośliny robią tak kiedy czegoś im brakuje i szukają Smile Inne roślinki też coś takiego robią. Moje pytanie - jak dojść do tego, czego im brak ? Zakładam że pewnie nie obejdzie się tu bez jakichś testów, ale nie chcę na darmo kupować niepotrzebnych. Na co zwrócić uwagę ? Dodam że niczym nie nawożę, roślinki rosną w żwirku bazaltowym.

Pomocnik

PostWysłany: 17 Cze 2018 7:05    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

moczarka przeważnie rosnąca w podłożu potrafi być kapryśna i gnić.najlepiej ją zostawić w toni lub nitką do przyssawki i do szyby,ona zawsze wypuszcza boczne pędy które same w podłoże wchodzą.co do reszty roślin u mnie też wypuszczają boczne pędy mimo że daje potas + micro ferropol i easy carbo.
co do podstawowych testów to azot NO3,żelazo fe,potas K i fosfor po4,chociaż u mnie zawsze fosfor wychodzi bardzo nisko a nie szczędze karmy i nie odmulam

M.M
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lordnero11

PostWysłany: 17 Cze 2018 8:05    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No mam ją właśnie w podłożu, ostatnio jeszcze odciąłem parę kłączy, i posadziłem znowu Very Happy Gnić nie gnije, ale tych pędów pełno się robi. Testy chyba w końcu będę musiał kupić, bo reszta roślinek coś biednie wygląda. Nawozić bez sensu nie chce niepotrzebnych rzeczy Smile
Akwarysta

PostWysłany: 17 Cze 2018 8:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

z tego co się orientuję rośliny puszczają boczne korzonki, kiedy brakuje makro [NPK], nie mikro...moczarkę mam, ale wąskolistną i pływa w toni, gdzie się zahaczy tam jest- uciekała mi z podłoża, była przywiązywana, ale i tak "uciekała", póki co nic nie puszcza, chyba troszkę jest podgryzana przez p.miodową

Moje 112l >>klik<< Smile
Powrót do góry
lordnero11

PostWysłany: 17 Cze 2018 8:21    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Czyli może skupię się wstępnie na testach NPK ?
Akwarysta

PostWysłany: 17 Cze 2018 8:28    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Moczarka tak moze miec, roslina nie jest mistrzem ukorzeniania sie I pobiera wiekszosc pokarmu z toni wodnej. Jesli np. Twoj substrat jest malo zasobny w tlen zakopana lodyga zgnije, roslina bedzie wypuszczac boczne korzenie zastepujac zgnity juz swoj element. Wiele osob zostawia wlasnie ta rosline swobodnie plywajaca po tafli wody. Najprawdopodobniej tak jak koledzy juz napisali pojawil sie jakis niedosyt makroelementow w wodzie I twoja moczarka daje ci sygnal ze chce jesc. Jesli wczesniej rosla w miare dobrze suplementacja jakiegos azotu, fosforu bedzie wskazana.

Ta roslina bardzo szybko rosnie I potrzebuje dobrze sie odzywiac, braki I szybki wzrost objawiaja sie tym co obserwujesz miedzy innymi.

Na pytanie co wlac do wody dowiesz sie jak ja przebadasz Mr. Green
Powrót do góry
lordnero11

PostWysłany: 17 Cze 2018 8:33    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ok, dzięki. Myślę, że póki co wszystko mam wyjaśnione. Wstępnie więc postaram się zaopatrzyć w testy z kompletu NPK. Zobaczę co wyjdzie, i będę myślał dalej Cool Moczarkę może zostawię luzem, ale w niedalekim czasie nastąpią spore zmiany, więc wtedy się tym zajmę Smile
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Rośliny Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: