start z 300 L

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

zakwasić [czyli obniżyć pH] można i kwasem [siarkowy/solny], jak chcesz naturalnie-torfem to jak najbardziej na plus, dla mnie jednak wygodniej jest kwasem, bo wtedy zawsze do swoich proporcji dodaję dokładnie tyle samo tak samo rozrzedzonego kwasu, dzięki czemu szybko mam dokładnie taką wodę jak zawsze
a "mój" kwas to elktrolit do akumulatorów ze stacji paliw [siarkowy]- 4zł za litr, rozrzedzone 4l demineralki, w sumie 5l kwasu do akwarium na baaaaaardzo długi czas :wink:
Pingwin71
Posty: 85
Rejestracja: 07 cze 2018 8:26

Post autor: Pingwin71 »

Wyczytałem że przy tej planowanej wielkości akawa powinienem zrobić podłoże od ok. 10cm z tyłu do ok.5cm z przodu. Teraz pytanie bo i tak szafka będzie na zamówieni: czy zamówić taki wieniec wokół blatu szafki żeby cały zakrywał dno ,czyli pod kątem z tyło od 10 do przodu 5cm? czy równy na całym obrysie np. 5cm? czy w ogóle bez obramowanie , dno na widoku?
i druga sprawa, szafka będzie miała 120x50x80, wiadomo w środku nieco mnie. Czy w środku zrobić jedną przegrodę na środku, czy dwie i wtedy 3 komory po nie całe 40cm? i czy dzielić poziomo tzn. czy robić półki? czy może w jednej komorze półka w drugiej nie?
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Wieniec byłby wskazany zeby zakryć podkład pod akwarium itp jak go zamowisz to napisz jak i z czego to zrobiłeś bo niedługo będę zamawiał podobną szafkę i myślę jak to zrobić
Na 120 cm długości dałbym dwie podpory w środek czyli 3 komory po 40cm i tył obowiazkowo z płyty 18mm a nie z tej tektury jak w normalnych szafach .Pamiętaj też o zaprojektowaniu otworów na węże i kable pod oświetlenie filtyr itp półki co do których jesteś pewien że będą na stałe kazałbym przykręcić na konfirmaty wzmocni to sztywność całości .Co do blatu to polecam robić z jak najgrubszej płyty nap. 32mm lub jak ci pasuje z blatu kuchennego
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jedną taką komorę bez półek- filtry bywają wysokie. Nie mam wieńca i nie przeszkadza mi to, jak chcesz to zrób tylko po co tak wysoki, podłoże na widoku wcale źle nie wygląda, a pomysł aby wieniec był pod kątem uważam po prostu za zły- ten spadek z czasem i tak się wyrówna w zbiorniku [chyba że jakoś to zabezpieczysz lub nie będzie rybek dennych/kopiących] , a mebel pod skosem będzie wyglądał dziwnie.
Pingwin71
Posty: 85
Rejestracja: 07 cze 2018 8:26

Post autor: Pingwin71 »

Dzięki za podpowiedzi, na pewno skorzystam z rad.
Otwory w szafce - jakiej średnicy żeby spokojnie przeszły rury i kable?
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Pingwin71 pisze: Otwory w szafce - jakiej średnicy żeby spokojnie przeszły rury i kable?
Z pewnością nie mniejsze i takie żebyś ewentualny wąż mógł spokojnie ręką chwycić
Pingwin71
Posty: 85
Rejestracja: 07 cze 2018 8:26

Post autor: Pingwin71 »

Stolarz robi mi szafkę. Zostanie materiału, wystarczy na pokrywę. Tylko, czy pokrywa 120x50 z płyty 18mm nie będzie za ciężka? jeśli mogła by być, to jakiej wysokości? ile nachodząc na szybę a ile powyżej powierzchni? oświetlenie raczej założę naświetlacze slim led.
Pingwin71
Posty: 85
Rejestracja: 07 cze 2018 8:26

Post autor: Pingwin71 »

Wiem ze pod większe kamienie powinien być podkład. Czy musi to być styropian (jeśli tak to jaki najcieńszy), czy może to być coś innego np. płyta korkowa? mata taka jak pod akwarium? coś innego? chodzi mi o coś jak najcieńsze, ale bezpieczne.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Pokrywa z plyty ze zwykłej płyty wiórowej długo nie pociągnie ze wxgladu na wilgoć .
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Pingwin71 pisze:Stolarz robi mi szafkę. Zostanie materiału, wystarczy na pokrywę. Tylko, czy pokrywa 120x50 z płyty 18mm nie będzie za ciężka? jeśli mogła by być, to jakiej wysokości? ile nachodząc na szybę a ile powyżej powierzchni? oświetlenie raczej założę naświetlacze slim led.
Potrzebna Ci pokrywa na prawdę?? Pomyśl moze o akwarium bez pokrywy.
Pingwin71
Posty: 85
Rejestracja: 07 cze 2018 8:26

Post autor: Pingwin71 »

Wersja z pokrywą na razie odpadła, raczej będzie szyba nakrywowa i belki Power Led.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jeżeli mogę coś podpowiedzieć, to nie rób jednej szyby nakrywowej, ale przynajmniej dwie. Będzie Ci łatwiej dostać się do akwarium.

Ja nad zbiornikiem 80cx40 mam dwie szyby nakrywowe, niejednakowe (jedna jest większa).

Kwestia jest tylko w tym, że co tydzień szyby należy czyścić (zachodzą kurzem i kamieniem), więc łatwiej mi jest przenieść mniejsze kawałki szkła do wanny, niż jedną dużą taflę. Druga sprawa - nie muszę zdejmować całej szyby, żeby się dostać do akwarium w razie potrzeby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Pingwin71
Posty: 85
Rejestracja: 07 cze 2018 8:26

Post autor: Pingwin71 »

BARA pisze:Jeżeli mogę coś podpowiedzieć, to nie rób jednej szyby nakrywowej, ale przynajmniej dwie. Będzie Ci łatwiej dostać się do akwarium.

Ja nad zbiornikiem 80cx40 mam dwie szyby nakrywowe, niejednakowe (jedna jest większa).

Kwestia jest tylko w tym, że co tydzień szyby należy czyścić (zachodzą kurzem i kamieniem), więc łatwiej mi jest przenieść mniejsze kawałki szkła do wanny, niż jedną dużą taflę. Druga sprawa - nie muszę zdejmować całej szyby, żeby się dostać do akwarium w razie potrzeby.
Dzięki, tak właśnie chciałem zrobić! Ja będę miał 120x50, wiec myślałem o dwóch szybach 50x50, tylko z jakieś grubości? baniak będzie z 10mm, ale na nakrywową to chyba przesada?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nakrywowe nad moim akwarium mają 4mm.

I pamiętaj, żeby nie docinać szyb na styk. Weź pod uwagę, że będziesz mieć belkę oświetleniową zapartą na szybach bocznych akwarium i dobrze też będzie, jeżeli między szybami nakrywowymi będzie ok. cm prześwitu na środku. Łatwiej Ci będzie karmić ryby i operować szybami.

Zrób pomiar szyb biorąc pod uwagę ich mocowanie nad zbiornikiem.

Jak będziesz docinać szkło u szklarza to opisz mu przeznaczenie tych tafli, sam oceni jaką mają mieć grubość.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Pingwin71
Posty: 85
Rejestracja: 07 cze 2018 8:26

Post autor: Pingwin71 »

BARA pisze:
I pamiętaj, żeby nie docinać szyb na styk. Weź pod uwagę, że będziesz mieć belkę oświetleniową zapartą na szybach bocznych akwarium i dobrze też będzie, jeżeli między szybami nakrywowymi będzie ok. cm prześwitu na środku. Łatwiej Ci będzie karmić ryby i operować szybami.
muszę też mieć z pbu stron miejsce na węże od filtra.
BARA pisze:Zrób pomiar szyb biorąc pod uwagę ich mocowanie nad zbiornikiem.
Baniak będzie ze wzmocnieniami wzdłUżnymi i poprzecznymi, czy na tych wzmocnieniach może być położona szyba?
BARA pisze:Jak będziesz docinać szkło u szklarza to opisz mu przeznaczenie tych tafli, sam oceni jaką mają mieć grubość.
Baniak zamawiam u szklarza, od razu też zamówię szyby nakrywowe.
ODPOWIEDZ