Prośba o porady z góry dziekuję.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
piotr2103
Posty: 5
Rejestracja: 07 lip 2018 10:32

Prośba o porady z góry dziekuję.

Post autor: piotr2103 »

Witam
Jestem na tym forum nowy.W akwarystyce miałem przerwę jakieś 10 lat od tego czasu pewnie dużo się zmieniło.Dodatkowo wtedy miałem akwarium 30l z którym nie było jakiś większych problemów.
Teraz do sedna kupiłem jakieś pół roku temu mieszkanie i w salonie mam sporo
i miejsca które mogę zagospodarować stawiając tam akwarium i planuje takie miedzy 200 a 240l. Jako ze będę robił wszystko od zera wolę dopytać bardziej doświadczonych niż uczyć się na własnych błędach.I teraz moje pytania

1.Lepiej kupić cale akwarium w zestawie czy składać wszystko kolejno?
Jesli zestaw to czy tai będzie w miare ok
https://allegro.pl/zestaw-240l-profi-10 ... 26010.html.
Na pewno jest tu slaby filtr jesli chodzi o grzałkę to u mnie w mieszkaniu caly rok utrzymuje sie stala temperatura ok 24 a 25 stopni wiec ona pewnie bedzie sporadycznie wykorzystywana.Decydują sie na ten zestaw zostawić ten filtr i dokupić 2 zewnetrzny?I nie jestem do konca przekonany czy oświetlenie tu bedzie wystarczające.
2.Kupując wszystko oddzielnie czy filtr Aquael 1500 Turbo lub Aquael Unifilter 1000UV da radę w takim akwarium. Zainteresowalem sie nim bo w opisie ma że filtruje mechenicznie i biologicznie wode.Zależy mi aby filtr był w miarę cichy i spełniał swoją rolę.Z czasem pewnie kupie jakiś dobry filtr zewnetrzny ale to juz inna półka cenowa a nie chial bym na poczatek wydać niewiadomo jak dużą kwotę.
3.Jesli bym sie decydował na kupno wszystkiego oddzielnie to pewnie zdecyduję sie na akwarium 200l o takich samych wymiarach tylko 50cm wysokości bo z tego co przeczytalem to zbyt wysokie akwarium nie jest dobre?
4Jesli chodzi o samą obsadę to do tego daleka droga ale na poczatek bym planowal ok 20neon 1+3 bojownik 8 kisysków i z 4 otoski. Czy to dobry zestaw?
5Jesli macie jakies sugestie porady to chętnie poslucham.
Paramerty wody w kranie wygladaja następująco ph7,55 żelazo or.<40 ug/l twardość 373MgCaCo3/l 20,8 dh
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Cześć,
przy wysokości aż 60 cm, nawet 50 cm to 60W przy 240L to stanowczo za mało.

Nie wiem czy nie lepiej by Ci wyszło kupno szkła bez pokrywy i kupno osobno belki oświetleniowej np 2x54W, sam tak planuję zrobić przy 240L, ewentualnie jeśli chcesz pokrywę z zestawu to zastanów się nad jej przerobieniem i dołożeniem 2 świetlówek 30W wtedy będziesz miał 0,5W/L, przy takim świetle już urośnie Ci dużo roślinek włączając w to trawniki.
piotr2103
Posty: 5
Rejestracja: 07 lip 2018 10:32

Post autor: piotr2103 »

Dziekuję za pierwszą podpowiedź i czekam na kolejne uwagi.
Wracając do pokrywy a jesli bedzie oświetlenie led 2x15W lub 2x18W to bedzie wystarczające do takiego akwarium?Normalne ledowki moja przelicznik ok razy 10 nie wiem jak jest tu z tymi do akwarium.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj.
Link nie prowadzi do niczego- wygasł, jednakże nie polecam zestawu, zwłaszcza że już na początek masz obawy co do filtracji i oświetlenia.
Jeżeli nie planujesz na przyszłość skalarów [w takim baniaczku parka ewentualnie] to szkło może być śmiało niższe nawet jak 50cm- im wyższe akwarium tym światło ma dalszą drogę do dna, czyli roślin i rozprasza się bardziej, dlatego właśnie im wyższy zbiornik tym trudniej go doświetlić.

Filtry wewnętrzne, o które pytasz według mnie nie będą wystarczające- mają bardzo mało miejsca na media filtracyjne, a od tego zależy jakość filtracji, nie ile litrów na godzinę przerobi pompka. Często polecanym i tanim rozwiązaniem [nadmieniłeś coś o oszczędności] jest filtr kubełkowy HW-302. Popatrz na YT filimiki o nim, poczytaj opinie, cena powinna Cie mile zaskoczyć jak i pojemność na media przy niewielkim poborze energii.

Najdrożej chyba wychodzi oświetlenie, przemyśl czy pokrywa ze świetlówkami, albo ledami...a może bez pokrywy- szyby nakrywowe i oświetlenie jakaś belka. Też pomyśl ile mocy świetlnej potrzebujesz, związane głównie jest to z wybranymi roslinami....jak akwarium z bardzo małą ilością roślin i do tego mało wymagające [np. tzw. czarne wody] to światła na prawde wiele nie trzeba [0,3W/l lub mniej nawet], jeśli zbiornik ma być obrośnięty, ale rośliny tylko mało wymagające to 0,5W/l zupełnie wystarczy, a jak jednak zielsko kolorowe i potrzebujące więcej to powyżej tego 0,5W/l
[wartości podane są dla świetlówek, led nie ma takiego przelicznika]

O obsadzie jeszcze zdąży się pogadać, do bojownika neon chyba najlepiej czerwony- nie Innesa, wtedy sporo ludzi z forum odrzuciłoby otoski, a nad konkretnymi kiryskami trzeba by sie jeszcze zastanowić- głównie chodzi tu o zgranie obsady pod względem temperatury. pH i twardość też może być pewnym problemem, ale do przeskoczenia, na razie nie ma chyba jeszcze co nad obsadą intensywnie myśleć
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

-filtr aqael turbo 1500 można dostosować według swoich potrzeb i wysokości akwarium dokładając koszyki na media.bardzo dobry filtr moim zdaniem z możliwością rozbudowy.można dołożyć też deszczownicę do niego.
dodatkowo posiliłbym się jakimś zewnętrznym kubełkiem typu hw 302 lub nawet 304 albo jakimś firmowym tupu tetra ex 1200,ehejm,jbl.

-oświetlenie jeśli będzie z pokrywą to dołóż świetlówki tak aby wyszło przynajmniej 0.5w/l lub tak jak MarJan radzi jakieś belki ledowe tyle ze przy nich inaczej się przelicza moc niż przy świetlówkach

-zanim pomyślisz o obsadzie to przede wszystkim uruchom zbiornik,niech to wszystko się ustabilizuje i według parametrów wody dopiero dobierzesz odpowiednie rybki pod względem wymagań pH,GH i wielkości zbiornika
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
piotr2103
Posty: 5
Rejestracja: 07 lip 2018 10:32

Post autor: piotr2103 »

Dziekuję za rady.
Po kolejnym dniu czytania i kopania w internecie zdecyduję sie raczej na akwarium 100x40x50 czyli 200l.W pierwszej kolejności chce sie skupić na doborze sprzętu.Obsada rzecz odległa jak wszystko ruszy i akwarium sie wyklaruje to wtedy bedę sie zastanawiał.

Opiszę jeszcze swoje obawy dlaczego akwarium z pokrywą ponieważ mam 5 letnie dziecko ktore bedzie juz dostawalo krawędzi akwarium wiec wolal bym uniknąć ze w akwarium wyląduje jakieś przedmioty pokrywa w jakimś stopniu rozwiąże ten problem.Znalazlem pokrywę led 2x16w która ma jeszcze miejsce na zalożenie 2 doatkowych ledowek wiec mozna zrobic 4x16W w razie czego.Kosztuje trochę wiecej ale wolę doplacic i nie mieć potem problemów.Jesli nie wiadomo do konca jaki jest przelicznik przy ledówkach. Odnośnie roślin nie muszę mieć jakich konkretnych wymagających roślin ale chce aby jakieś ladne roslinki były.

Teraz odnośnie filtra mieszkam na 3 piętrze w bloku a jak wiadomo z filtrem zewntrznym moze być róznie nie chcial bym nikogo zalać dodatkowo często nie ma nikogo w domu wiec nawet kosztem straty troche miejsca w akwarium czy zalożenia 2 filtrów wewnetrznych wolal bym uniknąć filtra zewnetrznego no chyba ze będzie konieczny.Jesli chodzi o koszty to czy wydam 400 zl w ta czy w ta to nie ma juz tak duzego znaczenia i tak liczę sie z tym ze na początek będzie mnie to kosztowało ok 1,5 do 2 tyś ponieważ muszę jeszcze kupić szafkę pod akwarium.Wiec podpowiedzcie cos z tym filtrem czy ten Aquael to będzie dobry wybór i jesli tak to który ten 1500(opcjonalnie może być i 2000 wymiar ten sam) czy ten z diodą UV ale 1000 o którym czytalem lepsze opnie ale producenta wiec nie wiem ile w tym prawdy.Koszt podobny bo ok 110-140zl.Na pewno będe miał jeszcze wiele pytań potem odnośnie podłoża i tak dalej ale narazie chcę skompletować podstawowy sprzęt(szafke pod akwarium, samo akwarium,pokrywe i oświetlenia,filtr lub zestaw filtrów i jakąś grzałke)

Odnośnie wody to napisałem jak to wygląda w kranie z tego co dotarłem do badań sanepidu to woda tu jest bardzo czyta ale dość twarda i pH tez dość wysokie ok 7,55.
Co powiecie o akwarium takiej firmy i takiej poprywie
https://akwaplast-sklep.pl/index.php?ro ... uct_id=173
Firma opinie ma dobre ale musiał bym tam zadzwonić i ustalić szczególy i koszt transportu.
https://allegro.pl/aquael-pokrywa-prost ... 84879.html

Znowu trochę poszperałem i mam kolejne pytania.Salon w którym ma stać akwarium jest duzy ale bardzo widny jest okno balkonowe i 2 okno prawie na cala sciane.Miejsce w którym ma stać akwarium nie docieraja bezpośrednio promienie słoneczne jest ono tez daleko od grzejnika.Akwarium bedzie stało 2 scianami przy scianie wiec to troche ograniczy ilość swaitała ale i tak będzie go sporo.Czy w związku z tym nie bede miał zbyt dużego problemu z glonami i sinicami?

I drugie pytanie jaki dobrać kolor podłoża chcialem biały ale doczytałem ze nie jest zbyt odpowiedni dla ryb.Drugi który wchodzi w grę to ciemny.Dodatkowo jaka granulacje zwirku dobrać ewentualnie piasku.Nie wiem czy dać sam zwir czy zwir i piasek.Jesli bym chcial mieć kiryski to one podobno potrzebuja piasku patrze juz tak troche pod obade.
ODPOWIEDZ