Witam, jestem początkujący w akwarystyce

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
kalarcz
Posty: 23
Rejestracja: 09 lip 2018 11:13

Witam, jestem początkujący w akwarystyce

Post autor: kalarcz »

mam akwarium 2 miesiące i mam pytanie, czy testy i odczynniki to konieczność w prowadzeniu akwarium? ewentualnie w jakie się zaopatrzyć, mam też pytanie czy dla kirysów konieczny jest piasek? czy na żwirze też można je hodować, oraz czy 3 sztuki to ilość z którą będzie się coś działo? czy jednak dokupić kilka sztuk, takie samo pytanie w kierunku otosków, moja pierwsza wypowiedz była napisana strasznie niechlujnie, a na celu miała, dobro mojego akwarium, chciałem napisać że akwarystyka jest bardzo skomplikowana, a ja chcę prowadzić moje akwarium w miarę poprawnie, z tym że dla początkującego te wszystkie wymagania są ciężkie do spełnienia
Ostatnio zmieniony 09 lip 2018 12:19 przez kalarcz, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kolego, Twój post jest nieczytelny. Proszę zapoznaj się z Regulaminem Akwaforum i:
1. Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać, użyj opcji "zmień:.
2. Stosuj się do zasad gramatyki języka polskiego, stosuj znaki przystankowe, dziel wypowiedź na zdania i rozpoczynaj je wielką literą.

Bardzo proszę.

Jak już się z trudem wczytałam w Twój post to nie do końca rozumiem, co chciałeś w nim przekazać.

Że złamałeś zdrowe zasady przygotowania akwarium słodkowodnego? Że nie masz ochoty ani zamiaru spełniać wymagań gatunków ryb jakie trzymasz pod względem podłoża, parametrów wody, filtracji itd?

Po co więc Ci jakiekolwiek porady i wskazówki, skoro i tak wiesz wszystko lepiej?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Rzeczywiście dziwne....piszesz jak powinno być, potem opisujesz jak zrobiłeś i że według Ciebie jest ok/"hula", a następnie pytasz o porady? Po co porady, kiedy "hula"? Jak chcesz porady, to przeczytaj pierwszą część swojej wypowiedzi.

Zmieniłeś wypowiedź, wiec odniosę się do zapytania.
Testy nie są niezbędne, ale sporo pomagają, dzięki nim można trafnie wywnioskować co się dzieje ze zbiornikiem, kiedy jednak nie hula.
Testy na pH, GH, KH pomagają w doborze ryb do swojej wody lub odwrotnie, kiedy mieszasz wodę wskazują Ci efekty tego mieszania, ale Ciebie raczej to nie interesuje.
Test NO2 i NO3 wskaże, jak radzi sobie biologia w akwarium...
O reszcie raczej nie ma co pisać, bo nie wierzę, że interesuje Cię ile jakich związków masz w wodzie na potrzeby roślin.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pozwolę sobie wkleić w formie cytatu pierwszą wypowiedź Kolegi @kalarcz, którą z niewiadomych przyczyn usunął:
kalarcz pisze:zbiornik działą już 2 miesiąc, wymyśłiłem sobie nowe hobby i zabrałem się do działania, zacząłęm od czytania forów i poradników, które mnie przeraziły, okazało się że akwarystyka jest bardzo skomplikowana, to co teraz napisze nie będzie pewnie zbyt mądre ale wszystkie poradniki i wskazówki chyba powinno się dzielić przez 2 Smile otórz u mnie wygląda to tak, zbiornik zakupiony na szybko na olx, złamana zasada że raczej nie powinno się kupować sprzętu który stał pusty gdzieś w garażu, zbiornik okazał się szczelny, następnie zakup kamieni na kilogramy na zwykłym składzie ogrodniczym, obmycie ich i polanie wrzątkiem i tyle, używany żwirek lekko przepłukałem, co okazało się błędem bo po zalaniu woda zmętniała, ale filtr dał rade, w każdym razie gdybym startował ponownie - płukał bym żwir do czystej wody Smile wpuściłem też kirysy na żwir i parę pielęgnic co teoretycznie znów jest błędem (bo te ryby powinny mieć piasek) ale rybki jak narazie nie dostały depresji Smile (być może w przyszłości usypie im jakąś plaże), woda prosto z kranu żadnego odstania 24 h, akwarium dojrzewało 4 dni, a nie polecanych 2 tygodni, rośliny posadzone zaraz po zalaniu a nie po polecanych 2 dniach, dla oszczędności nie zamierzam stosować grzałki, z tym że tu akurat tak dobrałem obsade że żadna ryba nie potrzebuje wysokich temperatur i wszystkie dobrze się czują w zakresie 21-28 stopni a w przeciągu roku właśnie mniej więcej takie mam temperatury pokojowe, nie zakupiłem też żadnych testów i odczynników wody, do akwarium włożyłem korzeń, nie gotowany nie odkażany, ale ze sklepu zoologicznego więc zakładam że zrobił to producent, nie wiem czy miałem więcej szczęścia czy rozumu ale akwarium hula, żadna ryba nie padła, wszystkie zachowują się zdrowo, a mam ich około 20, jedyne na czym dobrze się skupiłem to wymagania temperaturowe ryb (brak grzałki) i żeby obsada nie kolidowała między sobą, dodam też że ryby które w poradnikach powinno sie trzymać w stadzie co najmniej 6 sztuk, czyli u mnie kiryski i otoski ja mam narazie po 3 i też nie wyglądają na przygnębione, tak więc prosze o rady czy to wszystko dalej będzie działało, ewnentualnie co powinienem poprawić czy naprawić aby nie mieć problemów w dłuższej perspektywie
@kalarcz, podaj nam więcej informacji o swoim akwarium. Litraż? Wymiary szkła?
Pytasz o kirysy czy kiryski? Jaki dokładnie gatunek? Ryby denne wymagają bezwzględnie piasku jako podłoża, w którym mogą kopać i który mogą przesiewać przez skrzela. To samo dotyczy większości pielęgnic.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kalarcz
Posty: 23
Rejestracja: 09 lip 2018 11:13

Post autor: kalarcz »

akwarium ma 120 litrów, długość 80 cm, chodzi mi o kiryski pstre, czyli przynajmniej wydzielenie im plaży jest konieczne... ok
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę Cię nie edytuj już swojego pierwszego posta, bo całość dyskusji zaczyna się rozmywać. Jak chcesz zadać jeszcze jakieś pytania to klikaj poprzez "odpowiedz" pod ostatnim postem rozmówcy.

Zapraszam Cię do poczytania:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php

kiryski pstre to ryby stadne, należy trzymać minimum 6 sztuk. To samo dotyczy otosków.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ