Co to za glon?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
gregor r
Posty: 88
Rejestracja: 24 kwie 2006 8:12

Co to za glon?

Post autor: gregor r »

Jak się pozbyć tego dziadostwa? Są to cienki zielone nitki na szybach akwarium i na roślinkach, które po czyszczeniu szyb pojawiają się po tygodniu. I tak w kółko Macieju. Jak mam z tym walczyć? pomocy i dzięki

obsada 2 skalary, 2 kosiarki, 1 mekka, 4 glonki, 1 labeo, 2 żałobniczki, 2 mieczyki, 5 kirysków.

Oświetlenie 2 X18W philips aquarelle,
Nawożwnie bimbrownia, sera florena w płynie i kulki filtusa

Użyj opcji zmień, ona nie gryzie. Nie pisze się posta pod postem!
Awatar użytkownika
Abrasjel
Akwarysta
Posty: 323
Rejestracja: 08 mar 2006 22:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Abrasjel »

Jest kilka rozwiązan :) glony o których piszesz to spewnością glony nitkowate... aby się ich pozbyć możesz albo : mechanicznie usuwać, zmniejszyć natężenie lub skrócić długość czasu oświetlenia, mieczyki i molinezje chętni zjadają te glony i jeszcze ślimak z rodzaju Pomacea je zjada :) pozdrawiam

mogą to też być glony pedzelkowate. Przyczyną ich wystąpienia może być stara woda o dużym stężeniu produktów przemian materii, woda ze stosunkowo dużą ilością soli, prąd wody (glony rosną w miejscach gdzie jest najwiekszy prąd wody), niedobór CO2, twardość węglanowa powyżej 15 oN . Walczyć można można na kilka sposobów: częsta wymiana dużej ilości wody, te same śliomaki co w przypadku nitkowatych zjadają te glony, ogólnie to ciężka sprawa z nimi :(
Awatar użytkownika
Aldred
Początkujący pomocnik
Posty: 275
Rejestracja: 03 sty 2006 23:50
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: Aldred »

witam
Ja również miałem z tymi glonami problem 8)
Tak jak pisał Abrasjel + do tego można jeszcze robić następujące czynności. Częstsze lub większe podmiany wody, kosiarki już masz więc powinny się tym zainteresować można jeszcze ich dokupić. Jak plaga będzie sie powiększać to zaciemnienie na ok4 dni a ostatni krok gdy już naprawdę nic nie pomaga to chemia. Tu masz linka do dyskusji na temat walki z tymi glonami
http://akwaforum.pl/viewtopic.php?t=2672

Pozdrawiam i życzę powodzenia :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

A ilo litrowe masz akwarium?
Czołem :)
Awatar użytkownika
Abrasjel
Akwarysta
Posty: 323
Rejestracja: 08 mar 2006 22:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Abrasjel »

ja strzelam że 112 albo 126 :)
gregor r
Posty: 88
Rejestracja: 24 kwie 2006 8:12

Post autor: gregor r »

dobrze strzeliłeś 112l, a wodę podmieniam raz w tygodniu okoła 20%, szyby czyściłem 4 dni temu i znowu widać to świństwo, już nie mam sił ale tak łatwo się nie poddam :D
Awatar użytkownika
Abrasjel
Akwarysta
Posty: 323
Rejestracja: 08 mar 2006 22:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Abrasjel »

jak długo masz to akwa ?? tzn już z całym obecnym wnętrzem :)
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Ja bym proponował zakup kosiarek, Powinny uporać się z tymi glonami.

Czołem
Czołem :)
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Brian pisze:Ja bym proponował zakup kosiarek, Powinny uporać się z tymi glonami.
Uporać to może i się uporają, ale 112l nie jest to odpowiednie dla nich akwariium :wink: ( poza ty autor tematu napisał że w akwariujm już są kosiarki)
Radze znaleźć przyczynę powstawania glonów.
Już mówię w czym jest problem:
-źle dobrane oświetlenie... aquarelle dajemy tylko dla wzmocnienia widma odpowiedniego dla roślin, nie może stanowić wiec podstawy oświetlenia akwarium
-za duża obsada: skalary. pielęgnica mekka i labeo w 112l....
-zły nawóz (ten który używasz ma chyba azotany i fosforany, ale nie jestem pewien) na start radze dawać jedynie mikroelementy
Zapewne ktoś kompetentny jeszcze coś dopowie...
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Abrasjel
Akwarysta
Posty: 323
Rejestracja: 08 mar 2006 22:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Abrasjel »

Porki ten nawóz nie zawiera fosforanów i azotanów i nie powoduje zanieczyszczenia wody (tekst z ulotki) :lol:
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Abrasjel pisze:Porki ten nawóz nie zawiera fosforanów i azotanów i nie powoduje zanieczyszczenia wody (tekst z ulotki) :lol:
No przecież pisałem że nie jestem co do tego pewien... tak mi się po prostu skojarzyło...
Nie zmienia to fktu że w tym akwarium stężenie tych związków jest pewnie znaczne, co jest bezpośrednim czynnikiem powodującym powstawanie glonów.
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
gregor r
Posty: 88
Rejestracja: 24 kwie 2006 8:12

Post autor: gregor r »

akwarium mam zalane od około 4 miesięcy, ale jak miałem 1x18 aqua relle i 1x18 standart było to samo, nie wiem jakie mam parametry wody może w tym problem.
ODPOWIEDZ