Grzałka przepływowa w 500l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
wysoki01
Posty: 69
Rejestracja: 16 gru 2017 10:01

Grzałka przepływowa w 500l

Post autor: wysoki01 »

Cześć
Jakiej mocy grzałkę przepływową muszę zastosować w akwarium 500l?
Czy Henza 500w wystarczy? A może lepiej zastosować dwie 300w?
Będą działać dwa kubełki więc taka opcja jest możliwa :D
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Moim zdaniem zawsze są lepsze dwie grzałki, a nie jedna. Mniejsze ryzyko ugotowania akwarium przy awarii termostatu. I radzę jednak pomyśleć o grzałkach mniejszej mocy, np. 2x200W jeżeli akwarium stoi w temperaturze pokojowej a nie w piwnicy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Hanza 500 to b. dobry wybór .

Ugotowanie z powodu awarii termostatu? A znasz przynajmniej jeden taki przypadek?
Awaria termostatu kończy żywot grzałki - po prostu przestaje grzać . Inny wariant jest mniej prawdopodobny niż trafienie w totka
wysoki01
Posty: 69
Rejestracja: 16 gru 2017 10:01

Post autor: wysoki01 »

goldi_ pisze:Hanza 500 to b. dobry wybór .

Ugotowanie z powodu awarii termostatu? A znasz przynajmniej jeden taki przypadek?
Awaria termostatu kończy żywot grzałki - po prostu przestaje grzać . Inny wariant jest mniej prawdopodobny niż trafienie w totka


Wolałbym takie rozwiązanie, ponieważ myślałem też o lampie uv przy drugim kubełku :D
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Z tą lampą UV to przxemyśl . Przydatne zaledwie w kilku sytuacjach które w miare poprawnie prowadzonych akwariach nie występują (np zakwit )
Nie jestem pewien czy przypadkiem wiecej szkody niż pożytku a w kazdym razie pozytku na tyle nie dosterzegłem że kilka lamp lezy sobie w zakamarkach mojej rupieciarni
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Ugotowanie z powodu awarii termostatu? A znasz przynajmniej jeden taki przypadek?
Tak, mi się przydarzyło. Może nie ugotowanie, ale grzałka 50W (chyba AquaEl) zagrzała mi wodę do 36*C w 40-litrowym akwarium. Termostat się zwarł na dobre. Obsada (krewetki RC) przeżyła.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Na forum mamy tematy o problemie ze zbyt wysoką temperaturą wody w akwarium będącą wynikiem awarii termostatu grzałki, co doprowadziło do śmierci całej obsady. Postaram się takie tematy znaleźć i podam linki.

Z tego co pamiętam to chyba Kuba ugotował ryby...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

dlatego z powodu awaryności tych "zwykłych"grzałek ich nie stosuję . po któreś tam awarii zacząłem stosować wyłaćznie przepływowe i temat ad acta .
Wszystkie uszkodzone których doświadczyłem nie wynikały ze zwarcia termostatu lecz z trwałym przerwaniem obwodu.

Wracając do przepływowych :
np hydor ma "dziwną " CHarakterystykę gdyż wraz ze zwiększeniem temp maleje jej moc co capobiega "ugotowaniu".

Hanza natomiast stosuje regulator elektroniczny który w zasadzei nie ma jak sie zawiesić .

Jeśli to rozwiązanie (zresztą którekolwiek) wydaje sie za mało bezpieczne polecam zastosowanie dodatkowego regulatora zewnętrznego ustawionego na 1-2 st. więcej .
ODPOWIEDZ