Powiększenie akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
jts82
Posty: 63
Rejestracja: 27 gru 2017 10:48

Powiększenie akwarium

Post autor: jts82 »

Czołem,
Pewnie nie jeden/jedna z Was przerabiała ten temat.
chciałem zapytać w jaki sposób (logistycznie) powiększyć akwarium.
Obecnie mam 25l, a ponieważ szyba się na rogu nieco ukruszyła, silikon nie pomógł to zdecydowałem, że zamienię to miniakwarium w 72l.

Rzecz w tym, że w ostatnim czasie udało mi się skutecznie zasadzić i spowodować rozrostmałego heńka, udało mi się sprawić by glony zniknęły (poza niewielkim czarnym tajemniczym czymś) a mchy zieleniły się zamiast brązowieć.nJednym słowem - w miarę ustabilizowałem zbiornik.

Czy jest jakaś metoda na "transfer" do większego zbiornika? Dna nie mogę za bardzo ruszyć, bo mam podłoże aktywne, na pewno będę chciał przesadzić heńka. Czy używać tego samego filtra (gąbki), czy zleć część wody z istniejącego akwarium?
Czy jednak robić start od zera?

Niestety nie mam miejsca na trzymianie dwóch akwariów - tak by większe dojrzało, a dopiero potem transfer krewetek i roślin. Muszę zrobić zamianę w dzień lub dwa.

Jak zrobić to najmniej boleśnie dla ekosystemu?

Dalej kwestia wtórna - czy dwie lampki "Aqualel Leddy Smart 2" wystarczą na zbiornik 72l czy to będzie za ciemno?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Zbiornik na nowo będzie dojrzewał, ale powinno się to odbyć szybciej aniżeli "od zera". Głównie podłoże będzie musiało się przegryźć- masz dojrzały filtr i to jest spory atut. Skoro nie ma innej możliwości na Twoim miejscu uruchomiłbym nowe akwarium ze zwierzętami i przeniósłbym wszystko co możliwe ze starego, czyli podłoże, rośliny, filtr, woda.
Częste testy na azot i podmianki wody, kiedy będzie trzeba.
jts82
Posty: 63
Rejestracja: 27 gru 2017 10:48

Post autor: jts82 »

Podłoże tez przełożyć?
Co z oświetleniem? Te dwa błędy dadzą radę czy będzie za ciemno?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Podłoże w miarę możliwości przełożyłbym na spód nowego zbiornika i dodał na górę warstwę nową.
Oświetlenie zweryfikują rośliny, 2 lampki to 12W ledów (według producenta jak 30W tradycyjnych świetlówek), może być mało, a może i wystarczy.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

podłoże przełóż na spód i zasyp nowym,roślinki przesadź,filtr zostaw bez czyszczenia w zlanej wodzie i potem już w zalanym akwarium niech dalej pracuje i nie czyść go przez około 2 tygodnie ,odzyskaj wody ile się da,resztę zalej świeżą.proces dojrzewania zacznie się od nowa ale tak jak MarJan pisał mniej drastycznie się to odbędzie.NO2 napewno wywinduje w górę gdyż jednak cykl azotowy w pewnym stopniu ruszy od nowa
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ