Rybki umierają bez żadnych objawów

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
blackangel
Posty: 3
Rejestracja: 12 sie 2018 13:43
Lokalizacja: Swansea/Walia

Rybki umierają bez żadnych objawów

Post autor: blackangel »

Witam posiadam akwarium 90L cykl azotowy już dawno za mną od tygodnia moje rybki zaczęły się chować, ocierać o korzenie i roślinki. podejrzane osobniki przeniosłem do osobnego akwarium 30L,w jednym i drugim akwarium zacząłem stosować lekarstwa zieleń malachitową. Po zastosowaniu lekarstwa gupiki zaczęły dostawać narośli na pyszczkach wygląda to na twarda narośl, pyszczki otwarte wyglądają jak by straciły część pyska po czym padają po paru dniach. Parametry wody w b.dobre testy kropelkowe robię co kilka dni NH3/NH4, N02, NO3, pH wody pomiędzy 6.8-7.0. Wyczytałem w internecie że zieleń malachitowa jest rakotwórcza i ryby mogą mieć raka (ta narośl na pyskach). Po 7 dniach przestałem stosować lekarstwo zrobiłem podmianę wody około 30% do filtra dałem węgiel aktywny i dodałem soli akwarystycznej
obsada to:
2x p. ramireza (parka)
6x danio (2 samce 4 samice)
6x kirysków
1x zbrojnik
5x molinezji
4x bystrzyki

8x gupików w osobnym akwarium

Do tej pory zgony
1x molinezja czarna samica
3x gupiki
1x sum kirysek
1x zbrojink (mały około 1,5cm)

Link do zdjęcia chorego gupika:
https://tufotki.pl/gTXb9

Filtr kubełkowy Fluval 106, temperatura wody cały czas pomiędzy 25-26 stopni, jak pisałem wyżej ryby się chowają, często osiadają na dnie schowane w roślinach w bezruchu, zauważyłem także że samiec i samica danio pręgowana przesiadują cały czas w roslinkach i kołyszą się co jakiś czas wydając gwałtowne ruchy.

Przepraszam za chaotyczne informacje
Proszę o pomoc
Pozdrawiam Łukasz
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Obsada dość absurdalna . 6 molinezji + reszta bandy w zbiorniku zaledwie 90l ? To nie ma prawa sie dobrze skończyć .
Piszesz że NH NO jest bardzo dobre - tzn jakie ?
Twardośc wody gdybyś był łaskaw podać (?)
blackangel
Posty: 3
Rejestracja: 12 sie 2018 13:43
Lokalizacja: Swansea/Walia

Post autor: blackangel »

Dziekuję za szybką odpowiedz

NH3/NH4 = 0 PPM
NO2 = 0 PPM
NO3 = 5 PPM
KH = 71 PPM
GH = 161 PPM
pH pisałem wyżej waha się pomiędzy 6.8 a 7, co tydzień podmieniam około 20 procent wody i dodaje środek do obniżenia pH do 6,5 ponieważ woda w kranie ma powyżej 8 :(
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Rybki umierają bez żadnych objawów

Post autor: BARA »

blackangel pisze:Witam posiadam akwarium 90L cykl azotowy już dawno za mną od tygodnia moje rybki zaczęły się chować, ocierać o korzenie i roślinki. podejrzane osobniki przeniosłem do osobnego akwarium 30L,w jednym i drugim akwarium zacząłem stosować lekarstwa zieleń malachitową. Po zastosowaniu lekarstwa gupiki zaczęły dostawać narośli na pyszczkach wygląda to na twarda narośl, pyszczki otwarte wyglądają jak by straciły część pyska po czym padają po paru dniach. Parametry wody w b.dobre testy kropelkowe robię co kilka dni NH3/NH4, N02, NO3, pH wody pomiędzy 6.8-7.0. Wyczytałem w internecie że zieleń malachitowa jest rakotwórcza i ryby mogą mieć raka (ta narośl na pyskach). Po 7 dniach przestałem stosować lekarstwo zrobiłem podmianę wody około 30% do filtra dałem węgiel aktywny i dodałem soli akwarystycznej
obsada to:
2x p. ramireza (parka)
6x danio (2 samce 4 samice)
6x kirysków
1x zbrojnik
5x molinezji
4x bystrzyki

8x gupików w osobnym akwarium

Do tej pory zgony
1x molinezja czarna samica
3x gupiki
1x sum kirysek
1x zbrojink (mały około 1,5cm)

Link do zdjęcia chorego gupika:
https://tufotki.pl/gTXb9

Filtr kubełkowy Fluval 106, temperatura wody cały czas pomiędzy 25-26 stopni, jak pisałem wyżej ryby się chowają, często osiadają na dnie schowane w roślinach w bezruchu, zauważyłem także że samiec i samica danio pręgowana przesiadują cały czas w roslinkach i kołyszą się co jakiś czas wydając gwałtowne ruchy.

Przepraszam za chaotyczne informacje
Proszę o pomoc
Pozdrawiam Łukasz
blackangel pisze:NH3/NH4 = 0 PPM
NO2 = 0 PPM
NO3 = 5 PPM
KH = 71 PPM
GH = 161 PPM
pH pisałem wyżej waha się pomiędzy 6.8 a 7, co tydzień podmieniam około 20 procent wody i dodaje środek do obniżenia pH do 6,5 ponieważ woda w kranie ma powyżej 8

Danio - chłodnolubne
Ramirezy - ciepłolubne, wymagające wody miękkiej i kwaśnej
Molinezje - wybitnie ciepłolubne, poniżej 26 stopni potrafią być bardzo podatne na wszelkie choroby, wymagają wody twardej, zasadowej, wręcz słonawej.
Gupiki podobnie jak molinezje są rybami wód twardych i zasadowych i podobnie jak one w temperaturze poniżej 26 stopni potrafią być chorowite.

Posoliłeś wodę nie patrząc na to, że masz ramizery, kiryski i bystrzyki? Chcesz im wysadzić nerki?

Łączysz ze sobą gatunki ryb który nigdy nie powinny być ze sobą trzymane ze względu na kompletnie odmienne wymagania dotyczące parametrów wody.

W jaki sposób przygotowujesz wodę do podmian?
W jaki sposób używasz środka do obniżania pH? Czy stosujesz również wodę demineralizowaną do zmniejszania twardości?

Mam wrażenie, że ryby chorują ze względu na złe i skaczące parametry wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
blackangel
Posty: 3
Rejestracja: 12 sie 2018 13:43
Lokalizacja: Swansea/Walia

Post autor: blackangel »

Wode do podmian przygotowuje dzien przed wlewam tetra aquasafe po 30 minutach dosypune proszek na obnizenie pH do 6.5 firmy waterlife pH to 6.5. Taka mieszanke zostawiam na noc. Co do obsady nie zdawalem sobie sprawy ze az tak zle jest dobrana, mam drugie akwarium 36 litrow. A w niedalekiej przyszlosci chcialem odpalic 250L ktore stoi i czeka.

Wczoraj usunalem korzenie z akwarium brak zgoniw czy tez podjrzenach zachowan.
Chce wszsytko zdezynfekowac i podzielic obsade na dwa akwaria narazie. Mogl mi ktos pomoc jakie rybki trzymac razem i w jakich ilisciach przy tym litrazu..
Z gory dziekuje
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A możesz mi odpowiedzieć na pytanie, po co lejesz uzdatniacz do wody?
I jakie parametry dokładnie ma woda którą wlewasz do akwarium?

Poczytaj o wymaganiach ryb, jakie trzymasz. Skorzystaj z Encyklopedii ryb na Akwaforumi zajrzyj do Szukacza.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
freesko
Posty: 1
Rejestracja: 30 gru 2018 18:34
Lokalizacja: Zgorzelec

Post autor: freesko »

Mam ten sam problem. W moim szkle 112 l trzymam tylko 3 welony i 3 glonojady. Słaba obsada bo dopiero zacząłem z roślinami. Problem jest taki,że od dwóch tygodni umierają mi welony. Dwa tygodnie temu dwa, więc dokupiłem następne. W zeszłym tygodniu jeden. Dzisiaj dokupiłem jednego i już znowu widać, że zaraz zdechnie. Reszta żyje i ma się dobrze a żadne nowe rybki nie mogą się utrzymać. pH mam w okolicach 7, temperatura 25-26, filtr kubełkowy i napowietrzanie cały czas pracują. Regularnie podmieniam wodę. Do tej pory (czyli jakiś rok) wszystko było dobrze, a od tych kilku tygodni nie mogę tego opanować. Proszę o jakieś porady.

P.S. Pierwszy post na forum, witam wszystkich !
ODPOWIEDZ