Test wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Isherwood
Posty: 25
Rejestracja: 03 lip 2018 1:54

Test wody

Post autor: Isherwood »

Witam
Co polecacie do sprawdzenia wody? Paski testowe, kropelkowe czy co ?
Pozdrawiam
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Ja również zaczynam z akwarium, dużo czytam i widzę, że u akwarystów jest jedna zasada "paski są do spodni" testy to tylko kropelkowe :)
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Testy kropelki we są dokładniejsze o łatwiejsze w interpretacji. Oczywiście są droższe. Sam używałem krótko pasków, nie polecam.
(mam na myśli testy na pH, GH, KH).
Isherwood
Posty: 25
Rejestracja: 03 lip 2018 1:54

Post autor: Isherwood »

A jakiej firmy polecacie kupic?
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Dużo ludzi poleca ZOOLEK (dość tanio i dość dobrze)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Używam i zooleka i JBL
JBL dokładniejszy ale i drozsze . GH zooleka niedokładne , pH dokładne ale mają większą skalę niż JBL co może być wadą lub zaletą , PO4 skala JBL bywa za mała dla częsci aplikacji ale odoszę wrażenie że dokłądniejsze .
NO3 z mojej perspektywy totalna porażka z tym że moje doświadczenia są już dość stare a słuchy chodzą że zoolek poprawił jakość tego testu .
Fe - zaniechałem całkowicie używania bo wyniki kosmos
Isherwood
Posty: 25
Rejestracja: 03 lip 2018 1:54

Post autor: Isherwood »

Testy nalezy robic od razu po zalaniu zbiornika czy kazdego dnia ?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Pytasz o start zbiornika?
Myslę że pierwszy pomiar mozesz zrobić po 3-7dniach w celu sprawdzenia czy cykl azotowy sie zaczął . potem po tygodniu co 2-3 dni w oczekiwaniu na zakończenie procesu .
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Przy zoolekach pH mam często problemy z interpretacja. NO2, NO3, nh3, bez problemów - mogę polecić.

Tak jak napisał goldi. Rób testy na azotany po kilku dniach. W przypadku kiedy cykl azotowy wystartuje warto testować również w interwalach 2-3 dni. Częstotliwość testów zależy również od tego co dzieje się w akwarium.
Isherwood
Posty: 25
Rejestracja: 03 lip 2018 1:54

Post autor: Isherwood »

No ok, a gdy zalozmy ze jest nadmiar jednego pierwiastka , a drugiego za duzo? To co wtedy?
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Krok po kroku.
Wszystkich testów i parametrów jest kilkadziesiąt a pakiet startowy od zooleka kompletu kosztuje od 250 do 300 PLN o ile dobrze się orientuję. Ale nie potrzebujesz ich na początku.
Wszystko zależy jak wielkiego bakcyla polkniesz i jak skomplikowane zbiorniki chcesz komponować.
Standard i podstawa to test na twardość wody :pH, KH, GH. Do poprawnego wystartowania zbiornika potrzebujesz testu na NO2 i NO3. Zdecydowanie polecam przeczytać jak działa cykl azotowy, wtedy te nazwy nie będą takie straszne.

Dwa powyższe parametry będą ci mówić w jakim momencie cyklu jesteś i kiedy możesz zasiedlic zbiornik rybkami.
Potem już wyjeżdżasz na autostradę nauki i zbierania doświadczeń.
Całe życie w szkiełko (fauna i flora,) ma swoje potrzeby.żeby je zaspokoić to musisz dokładnie wiedzieć jaki mikroswiat im stworzyłes. Wtedy możesz poszerzyć portfolio testów wody. Ale niezastąpione będzie twoje oko i obserwacja. Wiele objawów występujących w zbiorniku będzie Ci podpowiada jakiego pierwiastka jest za dużo a jakiego za mało. Bez obaw, nie musisz mieć w domu laboratorium żeby mieć piękne akwarium. Ale testy, które opisałem powyżej są ekstremalnie pomocne.
ODPOWIEDZ