Zakładanie "zaawansowanego" akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Maraszenko
Posty: 16
Rejestracja: 06 paź 2018 23:24
Lokalizacja: Kościan

Zakładanie "zaawansowanego" akwarium

Post autor: Maraszenko »

Witam wszystkich. Jestem nowy na tym forum.. wgl pierwsze forum na jakim jestem i nie wiem do końca czy dobrze założony temat ale co tam najwyżej mnie nakierujecie co i jak.

Piszę w sprawie nowego akwarium.. miałem już ich kilka.. 20-25-40-55 litrów i tak zbiornik zwiększa się wraz z wiekiem.. od małego posiadałem rybki i uwielbiam się tym "zajmować".. dużo powiedziane ponieważ kiedyś zupełnie inaczej postrzegałem całą pracę i poświęcenie przy akwarium.. woda z kranu która odstała kilka godzin.. wrzucenie roślinek później rybek i koniec.. karmienie i czyszczenie filtra koniec.. od czasu do czasu podmiana wody.. TRAGEDIA! Teraz chcę się zabrać za akwarium trochę bardziej profesjonalnie i tutaj wołam o pomoc do Was drodzy koledzy i koleżanki.. spędziłem godziny na przeglądaniu internetu i czytaniu co.. gdzie.. jak.. ale wiadomo że najlepiej będzie mi się nauczyć i dowiedzieć wszystkiego od Was i doświadczenia jakie macie.. nie zawsze teoria sprawdza się z praktyką która rządzi się swoimi prawami w akwarium.. a więc do sedna..

Zakupiłem wczoraj akwarium 112 litrów.. zwykły prostokąt 80x35x40 (40 cm wysokie).. dla większości pewnie małe ale na daną chwilę tylko na takie mogłem sobie pozwolić.. miałem do wyboru pokrywę lub bez i wybrałem bez ponieważ.. bardziej mi się podoba naprawdę..

I tutaj mam prośbę o to abyście pomogli mi je założyć od podstaw ale nie tak po prostu tylko dodatkowo chciałem wszystko ładnie zgrać..

1. Rybki mam w mniejszym akwarium 55 litrów które aktualnie stoi na stoliku ale zamierzam je przenieść do większego..
2. Obsada rybek w akwarium:
a) Otoski - posiadam 3(zamierzam mieć 5)
b) Kiryski panda - posiadam 3(taka ilość zostaje)
c) Kiryski spiżowe - posiadam 3(taka ilość zostaje)
d) Kiryski albinos - zamierzam mieć 3
e) gupiki pawie oczko - ciężko będzie tutaj zapanować nad populacją ale około 10 sztuk(w zależności od obliczeń)
f) neonki innesa - zamierzam mieć 10 sztuk(w zależności od obliczeń)
g) mieczyki,molinezje i brzanki odeska(w zależności od obliczeń te ryby nie są pewne)
3. Obliczenia ilości ryb w akwarium - w internecie znalazłem informację że najlepiej można obliczyć ilość rybek która może pływać w akwarium wzorem - 1cm dorosłej ryby = minimum 1 litr wody. Na razie nie liczyłem ile czego będę mógł mieć więc ta lista rybek z pkt "2" może ulec zmianie.
4. Roślinki w akwarium jakie chcę mieć to:
a) nurzaniec śrubowy(trawa) - posiadam go teraz ale niszczeje przez glony które na nim rosną :/
b) gałęzatka kulista(zielona kulka) - podoba mi się + podobno pomaga w zwalczaniu glonów..
c) ludwiga repens - podoba mi się i tyle...
d) można coś mi polecić bo na roślinach się kompletnie nie znam
Roślinkę A i C ławo dostać więc dlatego taki wybór z czego A posiadam a B jakoś postaram się zdobyć..

5. Parametry wody.. temat rzeka i to chyba najważniejszy dla mnie.. o to najbardziej chciałbym Was męczyć pH, KH, GH, amoniak, azotany itd.. naczytałem się masę i chcę mieć ładnie wszystko zorganizowane więc tutaj najbardziej potrzebuję fachowej wiedzy..

W tabelach sprawdzałem jakie parametry potrzebne są do tych rybek i roślin które chcę mieć i wyszło mi że w akwarium muszę mieć:
a) temperaturę wody około 23-25 stopni najlepiej 23
b) pH na poziomie 7-7,5 a najlepiej 7
c) twardość 10-12 najlepiej 10
Te informacje zaciągnąłem ze znanej strony akwarystycznej z tabelami w razie pytań mogę wysłać stronę.

I teraz problem z tymi parametrami.. chce się nauczyć jak sprawdzać parametry(są w sklepach testy - mam jakiś za 25zł na pH).. jak zwiększać i zmniejszać wartości oraz wszystkie najważniejsze informacje co i jak.. temat dla cierpliwych bo dużo mam pytań..

Oczywiście dodatkowo będę chciał poruszyć temat oświetlenia, filtrów, lampy UV i dawkowania CO2 do wody..

Ale to najpierw chciałbym się dowiedzieć czy ktoś podejmie się pomocy tutaj lub w inny sposób(e-mail itp)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Cześć,
W tabelach sprawdzałem jakie parametry potrzebne są do tych rybek i roślin które chcę mieć i wyszło mi że w akwarium muszę mieć:
a) temperaturę wody około 23-25 stopni najlepiej 23
b) pH na poziomie 7-7,5 a najlepiej 7
c) twardość 10-12 najlepiej 10
No tak nie do końca, żyworódki to woda twarda, 10-20*n, pH 7,5-8,0 (dla molinezji nawet słonawa) i temp. 24-28*C, neony Innesa to woda miękka, 5-8*n, pH 6,0-6,5, temp 22-24*C.
Nie da się ot tak uśredniać parametrów dla ryb, co innego to tolerowany zakres a co innego parametry optymalne dla danego gatunku.

Informacje o cyklu azotowym i korekcji parametrów wody znajdziesz w dziale WODA
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Jeśli chodzi o obliczenie ilości ryb - 1 cm dorosłej ryby na 1 litr wody, to tak nie działa. Tym sposobem, dorosłą pielęgnicę pawiooką, można by trzymać w 30 litrach. :twisted:
Taki przelicznik nie istnieje. Poczytaj sobie jakiej wielkości zbiornika potrzebują konkretne gatunki, nie tylko litry, ale też powierzchnia dna, długość wysokość.
Postaraj się dobrać gatunki o możliwie zbliżonych wymaganiach. Chemik4 już napisał na co zwracać uwagę. Jeśli nie chcesz się bawić w dość uciążliwą korektę parametrów, dobierz ryby tak, żeby w miarę pasowały do tego co lejesz do akwarium.
Jakich testów potrzebujesz już wiesz, sam napisałeś: pH, KH, GH, amoniak, azotany. Może tylko zamiast amoniaku lepiej kup test na azotyny czyli NO2.
Do każdego testu jest instrukcja krok po kroku jak go używać. Nie jest to trudne, pH to łatwizna, z NO2 i NO3 jest trochę więcej zabawy, ale wystarczy postępować zgodnie i instrukcją.
Dopiero jak będziesz znał parametry, będzie można rozmawiać o ewentualnej korekcie, czy wyborze ryb.
Jeśli chodzi o sprzęt, poczytaj inne wątki, jak już będziesz miał jakiś pogląd na te tematy, pytaj. Doradzimy, pomożemy, jak będzie trzeba to ochrzanimy. :D
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj, no rybki będzie trzeba jeszcze "uporządkować", jeśli chodzi o żyworódki i ich płodność to najprościej wykastrować wszystkie samce :lol: - nie no żarcik, kup po prostu same samce i nic się nie rozmnoży, jak kupisz same samice to któraś na pewno będzie w stanie "błogosławionym" i chów wsobny zacznie się dość szybko.

Przy wyborze obsady po za pH i twardościami ważna jest temperatura i przede wszystkim z wymiarów długość zbiornika.

Chcesz denne ryby więc podłożem powinien być piasek [polecam 0,2~0,8mm gradację], żaden żwirek, tłuczeń typu bazalt tylko kwarcowy- nieostry. Nie polecam robić jakiejś "wyspy"- denne ryby wszystko ze sobą wymieszają i będzie miszmasz.
Pod piasek dasz co uważasz w zależności od roślin [ziemia, substrat, kulki gt...], nurzaniec raczej wybredny nie jest, tylko grubość podłoża powinna być dla niego odpowiednia, ludwigia też mega wymagająca nie jest, gałęzatka nie potrzebuje podłoża wcale...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie powinieneś łączyć neonów Innesa, gatunku wymagającego wody chłodnej, miękkiej i kwaśnej z mieczykami i molinezjami - gatunkami wybitnie ciepłolubnymi, wymagającymi wody twardej i zasadowej (molinezje - wręcz słonawej).
Nie da się tak uśrednić parametrów wody, żeby trzymać te gatunki bez szkody dla nich.

Jeżeli, jak podajesz, dysponujesz wodą twardą i zasadową to zrezygnuj z neonów i kirysków.

Zapraszam Cię do zapoznania się z tematami na Akwaforum, bo na wszystkie Twoje pytania już wielokrotnie udzielaliśmy odpowiedzi.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Maraszenko
Posty: 16
Rejestracja: 06 paź 2018 23:24
Lokalizacja: Kościan

Post autor: Maraszenko »

https://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa ... on-innesi/

z tej strony korzystałem przy doborze "parametrów" dla ryb i roślin macie może jakieś inne na których można się opierać?

przepraszam ale mam strasznie mało czasu teraz ponieważ nocki i nie ma mnie długo w domu teraz z doskoku wskoczyłem ale postaram się więcej opisać i dokładniej wypytać Was o wszystko w wolnej chwili

dzięki tym co pomogą ;))
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Korzystam z własnych wieloletnich doświadczeń oraz dobrych atlasów akwarystycznych.


Rozrzut parametrów podany na cytowanej przez Ciebie stronie nieźle mnie rozbawił:

"Woda: ciepła, umiarkowana, zimna, kwaśna, lekko kwaśna, zasadowa, miękka, średniotwarda, twarda".

:D

Nie znam gatunku ryb mającego aż tak szeroki wachlarz optimum parametrów.

Nadal polecam, żebyś w wolnej chwili poszperał po Akwaforum.
Zajrzyj tutaj:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Bierz, póki są- dobra książka uznanego ichtiologa i akwarysty:
https://allegro.pl/listing?string=Akwar ... i-1-3-0806
Maraszenko
Posty: 16
Rejestracja: 06 paź 2018 23:24
Lokalizacja: Kościan

Post autor: Maraszenko »

Dobrze no to postaram się tutaj pisać a może nawet i lepiej ponieważ w przypadku jakis roznic w Waszych wypowiedziach bedzie mozna to tutaj skorygowac :D
Od razu dziekuje wszystkim za pomoc moje rybki beda wdzieczne

Od razu przepraszam ale mam problemy w poruszaniu sie na takich forach wiec jak jakis temat juz jest opisany to poprosilbym o link ktory mnie przekieruje i poczytam o tym i pozniej zobaczymy czy dobrze zrozumialem :D
Duzo teraz pracuje i bede wchodzic tutaj z doskoku w kazdej wolnej chwili ale na telefonie wiec mozliwosci tez mam troche ograniczone :/

Chciałem przyjac taka forme że zadam kilka pytan(1-5) na ktore Wy bardziej doswiadczeni koledzy i kolezanki bedziecie mogli odpowiedziec po czym bede pytac dalej. Nie wiem czy taka forma jest wgl dozwolona na tym forum ale to najwyzej mnie skorygujecie. Jesli polecacie jakies dobre strony internetowe czy atlasy to rowniez mile widziane informacje o tym czy linki a postaram sie to zdobyc.

No to na wstepie jak juz wiem strona na ktorej sie wczesniej opierałem nie jest idealna wiec zaczynam wszystko od nowa.. ;)

1. Co do czego łatwiej jest dobrac? - Co do czego powinno sie dobierać?
Ryby do parametrów wody czy parametry do ryb?
Nie znam sie kompletnie nad regulacja pH,KH itd jedyne co to wczesniej sprawdzałem temperature wody.. I czy dla mnie jako kompletnie zielonego(jak glony w moim obecnym akwarium) czlowieka nie za trudne bedzie stworzenie idealnych warunkow do trzymania upragnionych przeze mnie rybek?

Zaznacze ze nie stac mnie na wydawanie fortuny na akwarystyke tzn.. Licze sie z kosztami posiadania akwariim ale z glowa poniewaz w jednym z zoologicznych dostalem informacje ze niektore zestawy np z CO2 kosztuja do 3000zl i o takiej przesadzie jak na moj portfel wlasnie mowie ;)
2. Idzie mniej wiecej oszacowac ile bedzie mnie kosztowalo stworzenie dobrego srodowiska do ryb liczac te testy.. Rozne preparaty, i utrzymanje parametrow na dobrym poziomie bo o tym mowa itd maja na uwadze akwarium 112l? Oczywiscie duze +- logiczne ze nie idzie co do zlotowki napisac poniewaz ceny wszystkiego w zaleznosci od modelu sa ogromne a ja sie nie znam nie wiem czy takie testy warto kupic za 25 czy 500z(rybki takie jak w pierwszym poscie oczywiscie ustale z Wami ktore musze sobie odpuscic ewentualnie jakie dodac) + mam na pH kropelkowe kupione za okolo 20-30zl

Mam akwarium z rybkami 55litrow i chce przeniesc je do wiekszego 112l ktore stoi puste obok. O mniejsze nie pytajcie - stan tragiczny.. Tzn typowo amatorskie akwarium w ktorym nie byly uwzgledniane parametry mam tam otoski, kiryski i gupiki ale o tym pozniej..
3. 80x35x40 szkla stoi na stoliku.. Jak i od czego zaczac?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ad1. Co do czego lepiej dobierać...zależy od akwarysty- oczywiście łatwiejsze i tańsze jest nie ingerować w kranówkę i do niej dobrać rybki, ale najczęściej wybór zaczyna się i kończy na żyworódkach, czasem jakieś brzanki lub tęczanki, ewentualnie biotop Malawi czy Tanganiki, ale 112l to trochę mała powierzchnia dna, która jest bardzo ważna przy wyborze terytorialnych ryb z tych środowisk.
Jeżeli hobbysta zdecyduje się korygować wodę otwiera się na prawdę duży wachlarz wyboru gatunków, nie oszukujmy się- lwia część rybek to woda raczej miękka i pH6~7.

Ad2. Koszty- co, po co i za ile? Testy zweryfikujesz sobie ile kosztują, polecane tanie kropelkowe są zooleka. To co na prawdę jest potrzebne to pH, GH [łączone z KH]. Dodatkowo NO2, aby wykluczyć azotyny kiedy "coś" dzieje się w zbiorniku. Pozostałe testy są pomocne, ale według mnie wcale potrzebne, jeżeli nie ma się zbiornika HT.
Koszty korygowania wody to kwas [najtaniej stosuję elektrolit (4zł.) ze stacji paliw rozrzedzony wodą destylowaną (5zł)] dla ustawiania pH;
filtr RO- kupiłem na allegro wraz z osprzętem potrzebnym do montażu i wkładami za 100zł. Filtr wychodzi najtaniej- można kupować RO z zoologa lub wodę destylowaną z marketu, ale z biegiem czasu zawsze będzie to droższe. Własne RO to wygoda i oczywiście należy doliczyć zwiększone zużycie wody [więcej "odpadu" jak wody, na której nam zależy], ale i tak będzie to taniej jak płacić 5zł.~4zł. za baniak 5l destylki w markecie, a dajmy na to do podmiany będzie potrzeba więcej jak te 5l...co tydzień podmianka, koszta rosną w oczach bez filtra
RO oczywiście do korygowania twardości wody, do poczytania:
viewtopic.php?t=12225

Ad3. Od czego zacząć....od miejsca i na czym będzie to stało, bo waga będzie pokaźna, czy masz odpowiedni mebel, czy trzeba go kupić? Potem pomysleć pokrywa czy nie, jednocześnie czy belka oświetleniowa, czy CO2 będzie wymagane- nie kupuj CO2 "bo tak". Jeśli zadowolisz sie roślinami mniej wymagającymi to od razu akwarium będzie sporo tańsze.
Wymagające rośliny to często więcej światła [koszta], więcej testów, które częściej się sprawdza [koszta], CO2- można zacząć od bimbrowni, ale zapewne po czasie zamarzysz o butli i precyzyjnym dozowaniu [koszta], nawożenie w toń- gotowe nawozy to koszta, na start zapewne będziesz je chciał, samemu rozpuszczanie sobie soli to wyższa szkoła jazdy...

A mniej wymagające rośliny...cóż rosną sobie i już :P
Większość kosztów to koszta początkowe, że kupujesz raz na start i potem już tak wiele utrzymanie nie kosztuje. Dajmy na to zestaw CO2- na początek parę stówek prawdopodobnie, ale później tylko raz na jakiś czas nabić butlę gazem. Oświetlenie tak samo- lampy to kolejne parę stówek,a potem po prostu świeci [jeszcze pomyśleć ledy czy T5...] itd...
Maraszenko
Posty: 16
Rejestracja: 06 paź 2018 23:24
Lokalizacja: Kościan

Post autor: Maraszenko »

BARA pisze:Korzystam z własnych wieloletnich doświadczeń oraz dobrych atlasów akwarystycznych.


Rozrzut parametrów podany na cytowanej przez Ciebie stronie nieźle mnie rozbawił:

"Woda: ciepła, umiarkowana, zimna, kwaśna, lekko kwaśna, zasadowa, miękka, średniotwarda, twarda".

:D

Nie znam gatunku ryb mającego aż tak szeroki wachlarz optimum parametrów.

Nadal polecam, żebyś w wolnej chwili poszperał po Akwaforum.
Zajrzyj tutaj:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Bardzo fajny link dzieki bardzo wstepnie przeczytałem wszystko ale teraz klade sie spac po robocie i jak wstane przeczytam wszystko jeszcze raz ze zrozumieniem
Maraszenko
Posty: 16
Rejestracja: 06 paź 2018 23:24
Lokalizacja: Kościan

Post autor: Maraszenko »

Wracam ponownie z kolejna seria pytań po przeczytaniu artykułow na forum.. Sporo sie dowiedziałem ale jeszcze dopytam o kilka rzeczy.. Jesli nie woecie czegos to po prostu omiń pytanie :) Dodatkowo wprowadze numeracje aby bylo łatwiej na pytania(1.1 / 2.1/ 3.1) i podpytania np 1.2 / 1.3 / 2.2 itd)
Odpowiedzi ktore udzielicie zaznacze jako pomocne za okazana pomoc i czas poswiecony tematowi.
1.1 Grzałka - wyczytałem że najlepiej jak przypada 1W na 1L wody całe szczescie do akwarium 55l zakupiłem grzałke happet aquaT "100W" z termostatem wiec w akwarium 112l powinna wystarczyć tak?
2.1 Żwirek na dno akwarium - kwarc i bazalt.. Podobno obojetne na zmienianie parametrow wody wiec takich bede szukac w akwarystycznym.. Nie powinien miec ostrych krawedzi poniewaz chce miec kiryski.
Dodatkowo jak wyglada czyszczenie odchodow bo wiadomo wszystko opada na dno. Mam naruszac zwir i to "odmulic" czy pozostawic w spokoju?
2.2 Dodatkowo chce dorzucić jakies korzenie ktore x lat temu zakupiłem w zoologicznym tylko je wygotuje z calym tym procesem przygotowania.. Mozliwe jest wrzucenie do zbiornika zlych korzeni - zlego rodzaju - jak rozpoznac?
2.3 Kamienie - jesli na kamien ktory chce wrzucic do akwarium naleje troche octu i nie bedzie sie pienic to moge go spokojnie wrzucic do akwarium? - co w przypadku jesli beda sie pienic to wyrzucic tak?
3.1 Rośliny - rodzaje mi polecicie ktore sa latwo dostepne i beda nadawaly sie do mojego akwarium ale to pozniej.. Teraz chce poruszyc temat nawożenia.. Aby dobrze rosły mozna kombinowac ze zwirkiem tzn jakies tam specjalne nawozy na dno i pozniej przykrywa sie normalnym zwirkiem ale ponoc sa jakies kulki i pałeczki nawozowe ktore mozna wdusic w normalny zwirek - wystarczy? Pozniej trzeba je usunac? Mozna dodawac tazke w jakis sposob zelazo i potas bo ponoc potrzebne. Pomijajac na razie CO2
3.2 Przycinanie roslin.. Wiadomo ze niektore rosna szybko i jak nad tym zapanowac?- przycinanie okej i np wsadzanie odcietej czesci gdzies obok ale co ze stara czescia ktora robi sie mniej atrakcyjna albo co w przyoadku kiedy roslinka wypuszcza kłącze i obok rosnie kolejna.. Jesli zrobi sie duzo tych roslin to kilka bedzie trzeba wyrwac tzn ruszyc podłoze i co w takim przypadku? Przeciez naruszy sie te nawozy ktore sa pod zwirkiem i moga dostac sie bezposrednio do wody(dotychczas tak mialem ze podnoszac roslinke resztki odchodow unosily sie spod korzeni)
4.1 Podmiana wody - okolo 20% w tygodniu okej ale.. Wystarczy ze odstawie wode na 24h obok w zbiornimu(butelki 5l przewaznie w moim przypadku) i dodam ewentualnie srodek taki jak tropical antychlor czy trzeba wyrownac od razu te pH, KH itd..??
5.1 Światło - zaniepokoiłem sie troche poniewaz do akwarium ktore posiadam teraz zakupilem calkiem niedawno nowa lampe ktora mi sie spodobała ale jeszcze nie mialem pojecia jak to wszystko dziala a cena jej wyniosla okolo 100zl i nie wiem czy sie nada.. Aquael leddy smart 6W.. Jak sama nazwa wskazuje jest to lampka led do nanoakwariow :/ nakłada sie ja na szybe poniewaz nie chce miec pokrywy. Swiecic swieci ale czy bedzie dawac wystarczajace swiatlo to watpie.. Wsteonie chcialem zakulic dodatkowo druga ale czy nie sa one za slabe?(temoeratura barwowa 6500K wersja sunny - taka mam i jest jeszcze 8000K wersja plant.
6.1 Testy do kontrolowania wody - test na pH zoolek kupilem niedawno za okolo 25zł na KH i GH nie widzialem ale ktore sa niezbedne tak naprawde?
KH,GH,NO2,NO3
7.1 Dojrzewanie wody - jak wiadomo po odpaleniu wszystkiego w nowym zbiorniku trzeba poczekac 2-3 tygodnie aby wytworzyly sie tam bakterie.. I to tak naprawde wystarczy? Czytałem tez ze mozna wrzucic jakas "twarda" rybke aby jakies azotxxxx wytwarzala..
8.1 Żywy pokarm - zawsze wrzucałem ochotki raz na jakis czas ale nie sa podobno do konca bezpieczne ze wzgledu na pochodzenie.. Czasami mozna ale nie za czesto i czym mozna byloby to np zastapic? Jest mozliwosc kupienia larwy komarow albo rozwielitki i nadaja sie do ryb typu kiryski, gupiki, molinezje, mieczyki itp? Zywy pokarm stosowac bede jako dodatek - codzienna dieta to suche płatki + granulat opadajacy na dnk do kiryskow.

Teraz zaczna sie trudniejsze pytania.. dla mnie przynajmniej..

9.1 pH - boom.. Podstawowe pytanie.. Łatwo to sie koryguje czy sprawa jest troche skomplikowana?
9.2 Aby obniżyc pH ponoc najlepiej uzywac torfu w filtrze(jakies wklady rozumiem) lub preparat ktory juz posiadam tropical aquacid pH,KH minus ale wolalbym naturalnie oczywiscie w miare mozliwosci?
Aby podniesc wartosc pH to nalezy dodac specjalny srodek jak wczesniej tylko na plus lub wrzucic do akwarium jakies skaly wapienne?
Dodawanie CO2 podobno obniża ale to zaraz.. To wymaga osobnevo pytania ;)
10.1 Twardosc wody - to cale te nieszczesne KH i GH.. Na forum znalazlem skale od 0 do 30 i trzdba to uwzglednic przy wyborze ryb ale.. Testy na to jakos zdobede mimo ze ich w zoologicznym nie bylo tylko mozecie mi to wytłumaczyc najprosciej jak sie da?
GH to twardosc ogolna? I do tego wlasnie jest ta cala skala?
No i KH twardosc weglanowa co tak naprawde nie wiem nic po co ona jedyne gdzies tam znalazlem to ze dzieki temu mozna utrzymywac pH na stalym poziomie jesli twardosc weglanowa jest na duzym/srednim poziomie(dwie wersje znalazlem)
10.2 Od twardosci zalezy pH i odwrotnie chyba wiec zmieniajac jedno zmienia sie i drugie tak? Sam preparat jaki mam ma na etykiecie pH/KH minus
Aby zmniejszyc twardosc powinno sie dolewac wody destylowanej ale od razu czy mieszac ja w baniaku np 5l z woda odlana z akwarium aby nie zrobic szoku dla rybek? Lub ponownie torf w filtrze. Druga opcja jest chyba latwiejsza..
Aby zwiekszyc twardosc trzeba wrzucic skaly wapienne o ile dobrze rozumiem..
Da sie zmienic pH np nie zmieniajac twardosci i odwrotnie?
11.1 Cykl azotowy - cale te azotany, azotyny i amoniak.. Jedno w drugie sie zmienia po jakis tam procesach itd i trzeba to jakos specjalnie kontrolowac czy wystarczy regularna podmiana wody o okolo 20% na tydzien?
12.1 Filtry.. Aktualnie posiadam Aquael 1 plus(zwykly wewnetrzny) do akwarium 60-100l + malutki kaskadowy i zgaduje ze trzeba bedzie kupic bardziej wydajny.. :)
Tutaj duzo mam watpliwosci jaki wybrac.. Glownie skupiam sie na 2 typach ktore moze calkowicie odradzicie..
Pierwszy to podobny do tego co mam tylko ze ma miejsce na wklady no i jest wydajniejszy do wiekszych zbiornikow tylko ze widzialem tam miejsce chyba na dwie gabki i jeden wklad filtracyjny tzn to cos co sie wrzuca dodatkowo do filtrow - jeden wystarczy?
Drugi to filtr zewnetrzny drozszy.. Taki co chowa sie go w szafce. Pierwszy mi sie podoba poniewaz umiem takie czyscic i wgl + dochodzi miejsce na jakis tam dodatkowy wkład co jest nowoscia tylko nie wiem czy mozna bedzie to wymieniac np torf na cos innego? No i ma chyba lampe UV dodatkowo ale to w nadtepnym pytaniu o UV.
Drugi wydaje mi sie wygodniejszy bo mniej czyszczenia to logiczne ale nie mialem nigdy z takim do czynienie jedynie ktos tam kiedys mial i widzialem z daleka.. Tam jest chyba kilka wkładow roznego typu.? Wiecej wkladow to lepszej jakosci woda co za tym idzie mniej bawienia w ustawianie parametrow?
12.2 Jakie wklady do filtrow mozna stosowac i w jaki sposob.one dzialaja? Pomijajac zwykla.gabke ktora zatrzymuje zanieczyszczenia po prostu.
12.3 Filtr RO nie wiem czy dobra nazwe zapamietalem bo duzo tych moich notatek porobilem rano o 6:00 jak z roboty wrocilem aby teraz w trasie do roboty Wam tu wszystko opisac i wypytac sie dobrze o wszystko ale wracajac..
Filtr "RO" dlaczego wszyscy go tak chwala? Ponoc pomaga utrzymac wode przy pH obojetnym okolo 7.. Ale cos tam czytalem ze musi byc podlaczony do instalacji wodno kanalizacyjnej?
Ma ktos? Mozecie mi opisac jakos normalnie jak to wszystko wyglada?
13.1 Lampa UV - pomaga w zwalczaniu glonow..
O tym na forum nie znalazlem informacji wiec zapytam tutaj.
Warto kupic? I jak uzytkowac? Lepiej kulic osobna lampe czy np filtr z UV
14.1 Dawkowanie CO2 - ogladalem mase filmikow.na youtube i w wiekszosci ludzie dodatkowo dawkowali CO2 czy to przez bimbrownie czy z butli. Wyczytalem gdzies rano ze standardowo mamy go malo w akwarium i dlatego mozna podawac go dodatkowo.
Dziala korzystnie na rosliny.. Ale czy podajac go nie zmieniamy czasami pH ? Co wtedy z KH i GH?
Przyznam ze podoba mi sie caly ten proces i bąbelki ktore sa w calym akwarium. Duzo zalet ponoc ma stosowanie CO2 ale czy warto wydawac kolejne pieniadze?
14.2 Jaki jest koszt dawkowania CO2? Wiem ze roznice sa ogromne bo mozna wrzucac jakies tabletki albo posiadac caly sprzet z butla.. Mi bardziej chodzi o butle.. Najlepiej najtaniej jak sie da aby kupic i bylo to ekonomiczne.. + cos slyszalem kiedys o jakis sondach ktore automatycznie sie ustawia np na pH 7 i dozuja tak NO2 aby dobic do tej wartosci.

Wylocin mase.. Ale jestem zielony w tym a chce jakos zaczac.. Pytan ogromna ilosc i duzo czasu zejdzie na czytaniu a gdzie jeszcze na odpowiadaniu na to wszystko ale bardzo mi to pomoze. W trakcie pewnie nasuna mi sie dodatkowe pytania lub dopytam o cos po Waszych odpowiedziach.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Odpowiem najprościej jak mogę, ale bez czytania przez Ciebie dogłębnie tematów też się nie obejdzie.
1.1 Grzałka - wyczytałem że najlepiej jak przypada 1W na 1L wody całe szczescie do akwarium 55l zakupiłem grzałke happet aquaT "100W" z termostatem wiec w akwarium 112l powinna wystarczyć tak?
- wystarczy
2.1 Żwirek na dno akwarium - kwarc i bazalt.. Podobno obojetne na zmienianie parametrow wody wiec takich bede szukac w akwarystycznym.. Nie powinien miec ostrych krawedzi poniewaz chce miec kiryski.
- dla kirysków tylko piasek
Dodatkowo jak wyglada czyszczenie odchodow bo wiadomo wszystko opada na dno. Mam naruszac zwir i to "odmulic" czy pozostawic w spokoju?
- odmulasz z wierzchu, nie grzebiąc w podłożu
2.2 Dodatkowo chce dorzucić jakies korzenie ktore x lat temu zakupiłem w zoologicznym tylko je wygotuje z calym tym procesem przygotowania.. Mozliwe jest wrzucenie do zbiornika zlych korzeni - zlego rodzaju - jak rozpoznac?
- nie rozpoznasz, kupujesz, pozyskujesz, preparujesz, wrzucasz do akwarium. O preparowaniu korzeni poczytaj tematy na Akwaforum. Skorzystaj z opcji Szukacza.
2.3 Kamienie - jesli na kamien ktory chce wrzucic do akwarium naleje troche octu i nie bedzie sie pienic to moge go spokojnie wrzucic do akwarium? - co w przypadku jesli beda sie pienic to wyrzucic tak?
- jak się nie pieni to możesz go wrzucić.
3.1 Rośliny - rodzaje mi polecicie ktore sa latwo dostepne i beda nadawaly sie do mojego akwarium ale to pozniej.. Teraz chce poruszyc temat nawożenia.. Aby dobrze rosły mozna kombinowac ze zwirkiem tzn jakies tam specjalne nawozy na dno i pozniej przykrywa sie normalnym zwirkiem ale ponoc sa jakies kulki i pałeczki nawozowe ktore mozna wdusic w normalny zwirek - wystarczy? Pozniej trzeba je usunac? Mozna dodawac tazke w jakis sposob zelazo i potas bo ponoc potrzebne. Pomijajac na razie CO2
- poczytaj o roślinach w dziale Rośliny. Poczytaj tematy na Akwaforum. Skorzystaj z opcji Szukacza.
3.2 Przycinanie roslin.. Wiadomo ze niektore rosna szybko i jak nad tym zapanowac?- przycinanie okej i np wsadzanie odcietej czesci gdzies obok ale co ze stara czescia ktora robi sie mniej atrakcyjna albo co w przyoadku kiedy roslinka wypuszcza kłącze i obok rosnie kolejna.. Jesli zrobi sie duzo tych roslin to kilka bedzie trzeba wyrwac tzn ruszyc podłoze i co w takim przypadku? Przeciez naruszy sie te nawozy ktore sa pod zwirkiem i moga dostac sie bezposrednio do wody(dotychczas tak mialem ze podnoszac roslinke resztki odchodow unosily sie spod korzeni)
- nadmiar roślin się usuwa z akwarium. Nic się nie narusza. Nawet jak wykopujesz rośliny z podłoża, wiem to, bo mam akwarium na bazie ziemi. Poczytaj tematy na Akwaforum. Skorzystaj z opcji Szukacza.
4.1 Podmiana wody - okolo 20% w tygodniu okej ale.. Wystarczy ze odstawie wode na 24h obok w zbiornimu(butelki 5l przewaznie w moim przypadku) i dodam ewentualnie srodek taki jak tropical antychlor czy trzeba wyrownac od razu te pH, KH itd..??
- wystarczy jak woda odstoi kilka godzin, nie używa się żadnych uzdatniaczy, antychlorów itd bo są niepotrzebne. Woda w Polsce nie jest chlorowana. O uzdatnieniu wody na konkretne parametry poczytaj w dziale Woda.
5.1 Światło - zaniepokoiłem sie troche poniewaz do akwarium ktore posiadam teraz zakupilem calkiem niedawno nowa lampe ktora mi sie spodobała ale jeszcze nie mialem pojecia jak to wszystko dziala a cena jej wyniosla okolo 100zl i nie wiem czy sie nada.. Aquael leddy smart 6W.. Jak sama nazwa wskazuje jest to lampka led do nanoakwariow :/ nakłada sie ja na szybe poniewaz nie chce miec pokrywy. Swiecic swieci ale czy bedzie dawac wystarczajace swiatlo to watpie.. Wsteonie chcialem zakulic dodatkowo druga ale czy nie sa one za slabe?(temoeratura barwowa 6500K wersja sunny - taka mam i jest jeszcze 8000K wersja plant.
- poczytaj tematy na Akwaforum. Skorzystaj z opcji Szukacza.
6.1 Testy do kontrolowania wody - test na pH zoolek kupilem niedawno za okolo 25zł na KH i GH nie widzialem ale ktore sa niezbedne tak naprawde?
KH,GH,NO2,NO3
- powinieneś mieć test na pH i GH/KH to wystaczy
7.1 Dojrzewanie wody - jak wiadomo po odpaleniu wszystkiego w nowym zbiorniku trzeba poczekac 2-3 tygodnie aby wytworzyly sie tam bakterie.. I to tak naprawde wystarczy? Czytałem tez ze mozna wrzucic jakas "twarda" rybke aby jakies azotxxxx wytwarzala..
- nic nie wrzucaj, poczekaj aż akwarium samo dojrzeje
8.1 Żywy pokarm - zawsze wrzucałem ochotki raz na jakis czas ale nie sa podobno do konca bezpieczne ze wzgledu na pochodzenie.. Czasami mozna ale nie za czesto i czym mozna byloby to np zastapic? Jest mozliwosc kupienia larwy komarow albo rozwielitki i nadaja sie do ryb typu kiryski, gupiki, molinezje, mieczyki itp? Zywy pokarm stosowac bede jako dodatek - codzienna dieta to suche płatki + granulat opadajacy na dnk do kiryskow.
- pokarm dopasowuje się do ryb, jakie będziesz trzymać. W tej chwili nie ma sensu o tym pisać.

Teraz zaczna sie trudniejsze pytania.. dla mnie przynajmniej..

9.1 pH - boom.. Podstawowe pytanie.. Łatwo to sie koryguje czy sprawa jest troche skomplikowana?
- Łatwo/niełatwo, zależy od parametrów wody, jakie masz i jakie chcesz mieć. Poczytaj tematy na Akwaforum. Skorzystaj z opcji Szukacza.
9.2 Aby obniżyc pH ponoc najlepiej uzywac torfu w filtrze(jakies wklady rozumiem) lub preparat ktory juz posiadam tropical aquacid pH,KH minus ale wolalbym naturalnie oczywiscie w miare mozliwosci?
Aby podniesc wartosc pH to nalezy dodac specjalny srodek jak wczesniej tylko na plus lub wrzucic do akwarium jakies skaly wapienne?
Dodawanie CO2 podobno obniża ale to zaraz.. To wymaga osobnevo pytania ;)
- Masz to wyjaśnione w dziale Woda w przyklejonym temacie. Poczytaj tematy na Akwaforum. Skorzystaj z opcji Szukacza.
10.1 Twardosc wody - to cale te nieszczesne KH i GH.. Na forum znalazlem skale od 0 do 30 i trzdba to uwzglednic przy wyborze ryb ale.. Testy na to jakos zdobede mimo ze ich w zoologicznym nie bylo tylko mozecie mi to wytłumaczyc najprosciej jak sie da?
GH to twardosc ogolna? I do tego wlasnie jest ta cala skala?
No i KH twardosc weglanowa co tak naprawde nie wiem nic po co ona jedyne gdzies tam znalazlem to ze dzieki temu mozna utrzymywac pH na stalym poziomie jesli twardosc weglanowa jest na duzym/srednim poziomie(dwie wersje znalazlem)
- poczytaj tematy na Akwaforum. Skorzystaj z opcji Szukacza.
10.2 Od twardosci zalezy pH i odwrotnie chyba wiec zmieniajac jedno zmienia sie i drugie tak? Sam preparat jaki mam ma na etykiecie pH/KH minus
Aby zmniejszyc twardosc powinno sie dolewac wody destylowanej ale od razu czy mieszac ja w baniaku np 5l z woda odlana z akwarium aby nie zrobic szoku dla rybek? Lub ponownie torf w filtrze. Druga opcja jest chyba latwiejsza..
Aby zwiekszyc twardosc trzeba wrzucic skaly wapienne o ile dobrze rozumiem..
Da sie zmienic pH np nie zmieniajac twardosci i odwrotnie?
- dobrze to rozumiesz. Poczytaj tematy na Akwaforum. Skorzystaj z opcji Szukacza.
Na temat parametrów wody masz prawie wszystko wyjaśnione w przyklejonym temacie w dziale Woda, miałeś go w Podręczniku Akwarysty.
11.1 Cykl azotowy - cale te azotany, azotyny i amoniak.. Jedno w drugie sie zmienia po jakis tam procesach itd i trzeba to jakos specjalnie kontrolowac czy wystarczy regularna podmiana wody o okolo 20% na tydzien?
- dobra filtracja biologiczna i podmiana około 20% wody na tydzień z jednoczesnym odmulaniem dna wystarczy
12.1 Filtry.. Aktualnie posiadam Aquael 1 plus(zwykly wewnetrzny) do akwarium 60-100l + malutki kaskadowy i zgaduje ze trzeba bedzie kupic bardziej wydajny.. :)
Tutaj duzo mam watpliwosci jaki wybrac.. Glownie skupiam sie na 2 typach ktore moze calkowicie odradzicie..
Pierwszy to podobny do tego co mam tylko ze ma miejsce na wklady no i jest wydajniejszy do wiekszych zbiornikow tylko ze widzialem tam miejsce chyba na dwie gabki i jeden wklad filtracyjny tzn to cos co sie wrzuca dodatkowo do filtrow - jeden wystarczy?
Drugi to filtr zewnetrzny drozszy.. Taki co chowa sie go w szafce. Pierwszy mi sie podoba poniewaz umiem takie czyscic i wgl + dochodzi miejsce na jakis tam dodatkowy wkład co jest nowoscia tylko nie wiem czy mozna bedzie to wymieniac np torf na cos innego? No i ma chyba lampe UV dodatkowo ale to w nadtepnym pytaniu o UV.
Drugi wydaje mi sie wygodniejszy bo mniej czyszczenia to logiczne ale nie mialem nigdy z takim do czynienie jedynie ktos tam kiedys mial i widzialem z daleka.. Tam jest chyba kilka wkładow roznego typu.? Wiecej wkladow to lepszej jakosci woda co za tym idzie mniej bawienia w ustawianie parametrow?
- poczytaj tematy na Akwaforum. Zobacz co piszemy o filtrach w dziale Sprzęt. Skorzystaj z opcji Szukacza.
12.2 Jakie wklady do filtrow mozna stosowac i w jaki sposob.one dzialaja? Pomijajac zwykla.gabke ktora zatrzymuje zanieczyszczenia po prostu.
- poczytaj tematy na Akwaforum. Zobacz co piszemy o filtrach w dziale Sprzęt. Skorzystaj z opcji Szukacza.
12.3 Filtr RO nie wiem czy dobra nazwe zapamietalem bo duzo tych moich notatek porobilem rano o 6:00 jak z roboty wrocilem aby teraz w trasie do roboty Wam tu wszystko opisac i wypytac sie dobrze o wszystko ale wracajac..
Filtr "RO" dlaczego wszyscy go tak chwala? Ponoc pomaga utrzymac wode przy pH obojetnym okolo 7.. Ale cos tam czytalem ze musi byc podlaczony do instalacji wodno kanalizacyjnej?
Ma ktos? Mozecie mi opisac jakos normalnie jak to wszystko wyglada?
- poczytaj tematy na Akwaforum. Zobacz co piszemy o filtrach w dziale Sprzęt. Skorzystaj z opcji Szukacza. Mamy wiele tematów dotyczących konkretnie RO, nie da się tego wytłumaczyć w jednej odpowiedzi.
13.1 Lampa UV - pomaga w zwalczaniu glonow..
O tym na forum nie znalazlem informacji wiec zapytam tutaj.
Warto kupic? I jak uzytkowac? Lepiej kulic osobna lampe czy np filtr z UV
- ta lampa nie jest potrzebna poza zakwitem pierwotniaków. Nie ma sensu jej kupować.
14.1 Dawkowanie CO2 - ogladalem mase filmikow.na youtube i w wiekszosci ludzie dodatkowo dawkowali CO2 czy to przez bimbrownie czy z butli. Wyczytalem gdzies rano ze standardowo mamy go malo w akwarium i dlatego mozna podawac go dodatkowo.
Dziala korzystnie na rosliny.. Ale czy podajac go nie zmieniamy czasami pH ? Co wtedy z KH i GH?
Przyznam ze podoba mi sie caly ten proces i bąbelki ktore sa w calym akwarium. Duzo zalet ponoc ma stosowanie CO2 ale czy warto wydawac kolejne pieniadze?
- ja nie stosuję CO2 a rośliny rosną u mnie doskonale. Poczytaj tematy na Akwaforum. Zobacz co piszemy o CO2 w dziale Sprzęt, Rośliny i Autorskie rozwiązania. Skorzystaj z opcji Szukacza.
14.2 Jaki jest koszt dawkowania CO2? Wiem ze roznice sa ogromne bo mozna wrzucac jakies tabletki albo posiadac caly sprzet z butla.. Mi bardziej chodzi o butle.. Najlepiej najtaniej jak sie da aby kupic i bylo to ekonomiczne.. + cos slyszalem kiedys o jakis sondach ktore automatycznie sie ustawia np na pH 7 i dozuja tak NO2 aby dobic do tej wartosci.
- Zobacz co piszemy o CO2 w dziale Sprzęt, Rośliny i Autorskie rozwiązania. Skorzystaj z opcji Szukacza.

Nie da się na Twoje pytania odpowiedzieć w jednym poście. Dołóż starań i sam zacznij pozyskiwać wiedzę zawartą w tematach i postach na Akwaforum, bo od nastu lat piszemy o tym wszystkim, o co pytasz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Maraszenko
Posty: 16
Rejestracja: 06 paź 2018 23:24
Lokalizacja: Kościan

Post autor: Maraszenko »

Wracam z kolejnym pytaniem..
Jaki filtr do 112l?
Zewnętrzny kubełkowy jest moim celem aby miał miejsce na rozne media filtracyjne ale ktos moze mi polecić jakiś sprawdzony filtr? W sklepach mase tego a byle czego nie chce brać

W sklepie wypatrzyłem "mini kani 120" ale w podobnych cenach może sa lepsze lub producent nie wspomina o wadach

Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

ja mogę ci polecić np. tetrę ex800 plus.4 kosze z mediami w komplecie-ceramikę warto wymienić na inną (może być bioceramax 600 lub 1200)bo fabryczna licha i mało porowata i ewentualnie zamiast biobali dać jeszcze raz ceramikę.cichy i wydajny filtr według mnie.mini kani bym nie brał.ewentualnie jeszcze coś z eheima szukać albo pospolitego i taniego chińczyka HW pod swój litraż.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ