[19 l] Pierwsze krewetkarium.

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

KRUK
Posty: 6
Rejestracja: 28 wrz 2018 20:45

[19 l] Pierwsze krewetkarium.

Post autor: KRUK »

Cześć ;)

Dwa tygodnie temu (15.09.2018) założyłem swoje pierwsze krewetkarium, wykorzystując zestaw Shrimp Set 20. Docelowo będą w nim mieszkać krewetki Red Cherry lub Sakura, na razie akwarium dojrzewa a rośliny powoli zaczynają rosnąć :D Dzisiaj wykonałem drugą podmianę wody, poniżej zamieszczam szczegóły oraz trochę zdjęć.

Akwarium - SHRIMP SET SMART 20 optiwhite 25x25x30
Oświetlenie - LEDDY SMART 2 z zestawu 6 W 8000 K zacząłem od 5h świecenia i zwiększam systematycznie do 8h
Filtracja - Zamiast filtru z zestawu, użyłem kaskady HBL - 301
Podłoże - Żwirek czarny bazaltowy 2-4mm
Ozdoby - Łupek czarny, korzeń
Woda - Odstana kranówka z AquaSafe, do akwarium dodane bakterie BactoActive
Rośliny - Gałęzatka, Bacopa, Alternanthera Reineckii, Echinodorus Tenellus, Eleocharis Acicularis, Hemianthus Micranthemoides, Heteranthera Zosterifolia, Micranthemum Monte Carlo, mech Spiky Moss
Podmiany - na razie planuje raz w tygodniu jakieś 20%
Nawożenie - na początku nic, potem planuje potas, mikro i makro oraz carbo elementy od Planta Gainer
Krewetki - planowane Red Cherry lub Sakura Red

Wszystkie rośliny przyjęły się i zaczynają puszczać nowe pędy, problem mam jedynie z Alternanthera Reineckii, której liście pobladły, nie są takie czerwone i nie widać nowych. Kiedy mogę zacząć nawozić, czy uważacie, że wybrałem dobre preparaty?


Zdjęcia z zakładania (15.09.2018):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Akwarium po pierwszym tygodniu (22.09.2018):
Obrazek

Aktualne zdjęcia po drugiej podmianie (28.09.2018):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 08 paź 2018 20:22 przez KRUK, łącznie zmieniany 1 raz.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

No nie wiem, czy ten "żwirek" za gruby się nie okaże...
Ogólny wygląd ładny, być może jeszcze jedna taka lampka będzie potrzebna, zobaczysz po roślinach z czasem.

Na wlot filtra daj gąbkę, kiedy już krewetki wpuścisz, aby ich nie wessało.
KRUK
Posty: 6
Rejestracja: 28 wrz 2018 20:45

Post autor: KRUK »

MarJan pisze:No nie wiem, czy ten "żwirek" za gruby się nie okaże...
Była jeszcze gradacja 1mm, ale w końcu zdecydowałem się na 2-4, mam nadzieję, że będzie dobrze.
MarJan pisze: Ogólny wygląd ładny, być może jeszcze jedna taka lampka będzie potrzebna, zobaczysz po roślinach z czasem.
Dziękuję :D na razie powoli ale się rozkręcają, jak będzie coś się działo to na pewno dokupię. Problem mam tylko z czerwienią, Alternanthera Reineckii stracił prawie całkiem kolor.
MarJan pisze: Na wlot filtra daj gąbkę, kiedy już krewetki wpuścisz, aby ich nie wessało.
Wiem, przed wpuszczeniem krewetek planuję gąbkę lub pończochę czytałem, że też dobrze działa.
KRUK
Posty: 6
Rejestracja: 28 wrz 2018 20:45

Post autor: KRUK »

Cześć!
Leci już czwarty tydzień od założenia akwarium, świecę aktualnie 8h dziennie, nie podaję jeszcze nawozów. Pojawiły się dwa problemy, pierwszy to glony - na kamieniu oraz korzeniu pojawiają się punktowe skupiska glonów. Co zrobić, żeby się to bardziej nie rozprzestrzeniło, jest się czego obawiać? Drugi problem to bladnięcie i gnicie starszych liści u rośliny, czego to oznaka, braku mikro, makro? Co zacząć podawać w czwartym tygodniu? Z góry dziękuję za pomoc! :->
Poniżej aktualne zdjęcie akwarium oraz trochę zbliżeń dotyczących moich problemów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 08 paź 2018 20:20 przez KRUK, łącznie zmieniany 1 raz.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Załącz mniejsze zdjęcia bo teraz to cała strona się rozwala :(
KRUK
Posty: 6
Rejestracja: 28 wrz 2018 20:45

Post autor: KRUK »

pimowo pisze:Załącz mniejsze zdjęcia bo teraz to cała strona się rozwala :(
Udało się poprawić. Teraz powinno być dobrze ;)
KRUK
Posty: 6
Rejestracja: 28 wrz 2018 20:45

Post autor: KRUK »

Cześć, czas na spory update ;)
Akwarium dalej się rozwija rośliny ładnie rosną, krewetki żyją. Dalej, ciągnie się za mną problem z glonami, które obrastają już prawie każdą roślinę oraz mchy. Krewetki nie dają rady tego opanować. Dodatkowo zauważyłem u jednej z krewetek Scutariella, zamówiłem już no planaria, żeby przeprowadzić kurację. Mam nadzieję, że wystarczy to, aby wyleczyć krewetki i nie spowoduje problemów w akwarium. Poniżej trochę zdjęć zbiornika oraz problemów.

Zbiornik aktualnie:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Scutariella:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Glony:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ