zmiana filtra, oświetlenia...

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

rm4e
Posty: 33
Rejestracja: 07 lis 2018 19:03

Post autor: rm4e »

wiem co to widmo xD i z pomiaru spectrometrem wychodziło że te diody maja idealne spectrum , idealne długości fal ekhem według forum i sprzedawcy xD nie powiem jakie to bylo forum 😁 w czwartek przyjdą ledki , Krzysiu masz piffko u mnie 🤣
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

rm4e pisze: Krzysiu masz piffko u mnie
Pytaj, jak będę mógł udzielić odpowiedzi, to odpowiem.
To jeszcze napiszę, skąd wzięło się "pasmo dla roślin".
Otóż prześwietlano przefiltrowany roztwór chlorofilu określonymi barwami (światłem o określonej długości fali) i mierzono spadek natężenia danej barwy. Tak wyznaczono maksima absorpcji chlorofili. Problem w tym, że w naturze nie występuje przefiltrowany roztwór chlorofilu, ani też rozczepione światło (przypadek w naturze to tęcza). Rośliny są oświetlane światłem nierozczepionym i takim należy rośliny oświetlać. Jeśli wiemy, że w wodzie światło barwy niebieskiej jest pochłaniane przez DOC, a światło barwy czerwonej jest rozpraszane/pochłaniane prze wodę, to która barwa światła oświetla rośliny zanurzone w wodzie?
A jeśli korzystamy z oświetlenia LED, to należy takie światło sobie dobrać, niestety... :)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
rm4e
Posty: 33
Rejestracja: 07 lis 2018 19:03

Post autor: rm4e »

a myślisz że mogą być na przemian barwy? czy rzędami?

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6773035026 myślisz że u niego mogę kupować?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Mogą być takie diody, ale tam też są 4500K i warto wziąć je pod uwagę.
Mogą być rzędami, mogą być na przemian.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
rm4e
Posty: 33
Rejestracja: 07 lis 2018 19:03

Post autor: rm4e »

wiem że nie chcesz ale muszę xD uważasz że jak kupie po 6 4500 i 6 6500 na początek i wymienię będzie progress? czy od razu po 10 ? lub 15? nie mam na razie tyle kasy by wymienić wszystkie :( a też nie chcę wydawać bez sensu kasy . Najlepiej było by gdybyś powiedział które Ty byś kupił :D i ile xD
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

To spróbuj wymienić na razie kilka, np. te o najwyższej temperaturze barwowej i FS.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
rm4e
Posty: 33
Rejestracja: 07 lis 2018 19:03

Post autor: rm4e »

Krzysiu ... waham się xD myślę by wziąść same 4500 10 sztuk.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

rm4e - ok, ale zmiany rób powoli, nie wszystko na raz, jeśli masz takie możliwości to wymień na razie te 10 i poobserwuj rośliny. Jeszcze raz napiszę, że takie oświetleni należy dobierać co do barwy i mocy diod.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
rm4e
Posty: 33
Rejestracja: 07 lis 2018 19:03

Post autor: rm4e »

W piątek będą ledy, wymienię i będę wrzucał codziennie po focie abyś też mógł w razie co mi pomóc :D

a miałeś kiedyś akwa na ziemi ogrodowej ? nie ważne znalazłem na forum xD a co ile taka mieszanke się wymienia ?? może znajdę sam ale jakbyś wiedział z autopsji to podziel się ze mną :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Miałem ziemię w akwarium i raczej nie mam złych wspomnień. Ziemia była kopana z łąki, trochę wyprażona w piekarniku (żywe robaczki), nie pamiętam już, czy była jakaś siatka pomiędzy ziemią i żwirem, ale nie było też problemu z przesadzaniem roślin.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
rm4e
Posty: 33
Rejestracja: 07 lis 2018 19:03

Post autor: rm4e »

Krzysiu ledki przyszły ale ja w szpitalu xD infekcja oka ... uj wie skąd tak że testy puki co odsunięte w czasie 😎
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Ok, nie spiesz się i zdrowia życzę :)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
rm4e
Posty: 33
Rejestracja: 07 lis 2018 19:03

Post autor: rm4e »

Wymieniłem 11 ledek na 4500
Ostatnio zmieniony 30 lis 2018 22:07 przez rm4e, łącznie zmieniany 6 razy.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie Very Happy
Ostatnio zmieniony 27 gru 2019 18:26 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
rm4e
Posty: 33
Rejestracja: 07 lis 2018 19:03

Post autor: rm4e »

Tak ,ale wzrok puki co nie ten sam :D ale dziękuje :)
Tydzień mnie nie było a pistia zarosła pół tafli xD kurde może ktoś z okolic włocławka by przygarnął 4 brzanki purpurowe :D siedzą w 24 litrach :/ a w zoologiczny będą w 20l przy 30 sztukach :( do swojego ich nie wpuszczę zbyt terytorialne jak na taki zbiorniczek ...

EDIT 26.11.2018

Zauważyłem teraz że roślinki z prawego boku lgną w lewo :D jak tylko przyjdzie kubeł na gwiazdkę ( żona uparła się że chce mi kupić na prezent i zabroniła samemu kupować xD) postawie w prawym rogu annubiasa a resztę przesadzę bliżej środka.

Nurzaniec jest ogólnie nie zadowolony , było mu źle w każdym moim podłożu prucz substratu amazonka coś ( kupiłem dawno nie pamiętam nazwy :( taki czerwony proszek , robiło się błotko po zalaniu ) i bazaltu ... myślicie żę to granulacja żwiru mu nie odpowiada?

Przed wymianą ledów i stosowaniem nawozu i carbo w płynie
Obrazek

1 dzień
Obrazek
2 dzień
Obrazek
4 dzień
Obrazek
5 dzień
Obrazek

dodatkowo kupiłem nawóz , od prywatnej osoby i też testuję
puki co po tygodniu nie widać nic nadzwyczajnego, krewetki nie padły, rybki mają się dobrze

w baniaku są 11 danio, 3 czerniooczki, 2 kiryski ,3 kosiarki (jak podrosną idą do 120l zwalczały mi krasnorosty, 2helmety i 3 helenki(plaga ślimaków opanowana)
Obrazek


EDIT:
Sorki że jeden pod drugim ale nie potrafię usunąć posta, a gdy się edytuję to nie odświeża daty :( a chciałem się pochwalić że Krzysiu miał rację:)

Spokojnie, poprawię jeśli trzeba :)
MOD krzych_100
ODPOWIEDZ