Ospa nie ustępuje

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
lukasz133
Posty: 54
Rejestracja: 25 lut 2018 12:14

Ospa nie ustępuje

Post autor: lukasz133 »

Witam,mam problem z ospą,otóż jakieś 3 tygodnie temu wpuściłem do akwarium nowo nabytą parkę prętnika karłowatego oraz dwa zbrojniki niebieskie bez kwarantanny(nie miałem możliwości jej przeprowadzenia),po pięciu dniach od wpuszczenia zauważyłem dwie małe białe kropki na prętniku,pomyślałem że to ospa,więc na drugi dzień kupiłem preparat CMF Tropical,kiedy wróciłem do domu po pracy zauważyłem że nie ma tych kropek na prętniku ani na innych rybach więc nie podałem CMF,niestety na następny dzień kropki były już na innych rybach,ale nie na prętnikach,więc zacząłem kurację CMF według zaleceń producenta.Kuracja trwa już 12 dni a ospa nie chcę tylko ustąpić u neonów czerwonych,to u nich pojawiła się pierwsza po prętnikach.Temperatura podczas leczenia 29 stopni podnoszona stopniowo z 25,5 stopni.Teraz moje pytanie brzmi czy dokupić kolejny CMF Tropical,i leczyć dalej aż ustąpi choroba,czy jeszcze zwiększyć temperaturę,bo za dwa dni będzie dwa tygodnie jak już leczę,a producent podaje okres leczenia do 14 dni,czy zmienić na innego producenta,tylko nie wiem czy tak można mieszać producentów,czy to nie zaszkodzi pozostałej obsadzie
Akwarium 112L funkcjonuje od marca,3 tygodnie dojrzewało
Obsada:
kirysek spiżowy 5x
neon czerwony 6x(było 8,dwa padły podczas leczenia ospy)
mieczyk 4x(wielkość do 4cm)
zbrojnik niebieski 2x
danio pręgowany 4x(było 6,dwa padły teraz podczas kuracji)
prętnik karłowaty 1+1
razbora klinowa 5x(niestety wszystkie padły podczas leczenia ospy,a nie miały kropek na ciele)
krewetki red cherry około 30x
Akwarium 112L
temperatura 25-26 stopni
filtr kubełkowy minikani 80 oraz filtr wewnętrzny aqua szut 750 z deszczownicą (oba pracują 24h na dobę )
grzałka jbl 100W
oświetlenie 2x9W led + świetlówka led plant 60cm dioda 5730(świecą od 9do13 potem przerwa do 15 i znowu świeca do 19)
podłoże żwir bazaltowy 1cm potem substrat Tetra 2cm,później żwir bazaltowy 2cm,na to piasek kwarcowy granulacja 0,8 do 1,2 oraz 0,2 do 0,8 2cm
korzeń 1x
rośliny:nurzaniec,hygrophila corymbosa compacta 3x,bacopa crenata,mech jawajski,rzęsa wodna,limnobium,ludwigia mini sp.super red,gałezatka
pokarm mrożony:solowiec,dafnia,wodzień,cyklop,czarny komar,kryl,oraz własna mieszanka zrobiona z czosnku,pokrzywy,marchewki,szpinaku,płatków owsianych,jęczmień młody,cukinia,jarmuż oraz tabletki spiruliny,wszysko zmiksowane i zmrożone
pokarm w płatkach firmy Tropical bio-vit,supervit,tabletki spiruliny,dafnia,tabletki vitabin,granulki dla ryb labiryntowych,pałeczki dla krewetek i tableki dla zbrojników,
karmię raz dziennie
parametry wody:
NO2-0
NO3-od5 do 7
pH-od 7,2 do 7,4
GH-7
KH-5
mierzone testami kropelkowymi jbl,woda podmieniana raz w tygodniu 20%(kranówka +ro)plus płukanie gąbki przy podmianie z wody z akwarium
nawożenie:carbo w płynie 4ml dziennie podawane rano,raz na dwa tygodnie 2ml ferro+,CO2 nie stosuję
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj, trochę miszmasz w tym zbiorniku, dalej kontynuowałbym leczenie. Miewałem ospę w akwarium i też używałem CMF- mi pomógł...
lukasz133
Posty: 54
Rejestracja: 25 lut 2018 12:14

Post autor: lukasz133 »

Miałem raz ospę na samym starcie akwarium,stosowałem też CMF i też nie mogłem się pozbyć ospy z tylko jednego neona i go musiałem uśmiercić,reszta wyzdrowiała i żyją do tej pory,tylko teraz została na 6 neonach,nie chcę uśmiercić wszystkich
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mieszasz ryby o skrajnych i nie do pogodzenia wymaganiach co do parametrów wody.

Zrób porządek z obsadą.

Użyj preparatu Ichtio firmy Zoolek. Najpierw podmień 50% wody. Pamiętaj, że leczenie ataku kulorzęska powinno trwać minimum 10 dni.

Czy na neonach na pewno są jeszcze cysty kulorzęska, czy pojawiają się inne objawy?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
lukasz133
Posty: 54
Rejestracja: 25 lut 2018 12:14

Post autor: lukasz133 »

Wiem,muszę się pozbyć danio,sprzedawca wcisnĄł żonie i powiedział że to ryby cìepłolubne,co do mieczyków ,to rozmnażają sie co chwilę i mam je od początku i nie chorują,co do ospy to leczę już 13 dni CMF i zostały kropki jeszcze na 4 neonach,będę kontynuował dalej leczenie CMF bo nie chce mieszać producentów żeby nie zaszkodzić pozostałej obsadzie
ODPOWIEDZ