Zakładanie krewetkarium 30l?-prosze o pomoc(obsada)

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Anataa
Posty: 8
Rejestracja: 09 gru 2018 14:34
Lokalizacja: Białystok

Zakładanie krewetkarium 30l?-prosze o pomoc(obsada)

Post autor: Anataa »

Witam
Zakładam temat z prośbą o pomoc gdyż im więcej czytam tym bardziej głupieję , co inna strona to inne porady :? Każdy ma inne warunki i inne chęci i nie umiem tego ogarnąć bo ja zielona totalnie jeśli chodzi o prawdziwe zakładanie akwarium ,a co dopiero wymagania krewetek.
Posiadam :
akwarium tetra 20l (35x25x25) -tak wiem szału nie ma,
większego narazie nie będzie
filtr aquael pat mini
mieszkanie ciepłe zimą i latem(zimą latam w krótkich spodenkach i bluzce na ramiączkach więc grzałka chyba zbędna)

I tu zaczynają się się schody:
1. Jak z podłożem? poczytałam i wybrałam piasek kwarcowy czarny 2-3mm czy rozmiar jest dobry? czy 4 litry czy kg wystarcza na dno i czy to wystarczy żeby mieć jakieś rośliny czy trzeba koniecznie jeszcze coś pod ten żwirek? do podłoża wiem ,że trzeba bakterie pod żwirek podsypać.
2. Z roślin na pewno chcę gałęzatkę kulistą ( z 2-3 sztuki,jedną luzem a resztę doczepioną) Jakie rośliny jeszcze pasują jednocześnie do krewetek,dla nowicjusza i lubi cieplejszy klimat(dziki busz odpada) i czy coś pływającego na górze też może być?jak z oświetleniem
Czy Mech Flame Moss na tylnym planie to dobry pomysł?
3.Dojrzewanie akwarium -wiem ,ze musi potrwać , ale czy coś można dodać ,żeby było lepiej i aby zdążyć do końca roku? I czy poza bakteriami pod podłoże coś w ogóle dla krewetek trzeba?
4. Najważniejsze -krewetki- wiem ,że są stadne ile musi być minimum i ile max na te 20l (biorąc pod uwagę warunki ,a rozmnażanie tzn żebym się nie zakrewetkowała) i czy do krewetek mogę wrzucić 1-2 sztuki czegoś żywego jeszcze?
Ostatnio zmieniony 10 gru 2018 6:39 przez Anataa, łącznie zmieniany 2 razy.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj, piasek jak najbardziej ok., ale max do 2mm gradację bym wybierał.
Co do ilości, to jeśli chcesz rośliny korzeniowe to minimum 5cm grubości podłoża winno być, obliczyć możesz sobie na przykład tu:
https://www.akwarystyczny24.pl/kalkulat ... arium.html
oczywiście kalkulatorów nie brakuje.
Pod piasek możesz dać substrat czy ziemię, zależy czy chcesz rośliny korzeniowe, bo jeśli tylko mech, gałęzatka i anubias to wtedy jest to zbędne...
Bakterie w ogóle nie są wymagane, i tak same namnożą się i niekoniecznie te, które dodasz Ty ze sklepu...
Roślinki sobie najlepiej sama dobierz- podpatrz akwaria w dziale galeria, często wypisane jest co rośnie i zawsze możesz podpytać, pływające oczywiście mogą być, a oświetlenie według preferencji- lampka lub 2, które w sumie dadzą światła w zakresie 0,3~0,5 W/l zupełnie powinno wystarczyć.

Dojrzewanie to sprawa indywidualna każdego zbiornika, czasem odbywa się bezproblemowo i szybko, a czasem mimo nie popełnienia błędu pokazują się problemy z pierwotniakami, mętną czy zieloną wodą wysypami glonów itd., także trzeba być cierpliwym i już- wyznacznikiem dojrzałości jest test na NO2 i NO3. NO2 musi wynosić 0 po czasie, kiedy wcześniej były jego skoki i jednocześnie obecność NO3 wskazuje na obecność bakterii nitryfikacyjnych bo ten związek to owoc ich pracy...

Ile krewetek ogólnie możesz tam trzymać nie wiem, nie mam doświadczenia, u mnie na razie sobie są, a jak będzie za dużo to zbyt jest. Na start myślę od 6 do 8 szt. powinno starczyć i dalej niech się mnożą.
20l to na prawdę nie za dużo i prawdopodobnie tych krewetek też nie wiadomo ile nie powinno tam być, a jeszcze coś dodatkowo chcesz...może ślimak jakiś? O rybce zapomnij.
Anataa
Posty: 8
Rejestracja: 09 gru 2018 14:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Anataa »

Dziękuje za odpowiedz dno już zaplanowane,chyba :) :lol:
Ale jak zmierzyłam akwarium żeby jeszcze tło dać to mi się przestało zgadzać (akwarium odkupione ledwo co, niby miało być 15l pierwotnie ) bo wychodzi inny litraż , wymiary to 35 x 25 podstawa a wysokość 35cm :shock: czyli niby 30l :shock: I teraz mam zagwozdkę bo dno jest małe nie poszaleję ale akwa jest wysokie dość i teraz nie wiem jak je obsadzić , może cos do krewetek wejdzie:?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Anataa pisze: akwa jest wysokie dość i teraz nie wiem jak je obsadzić , może cos do krewetek wejdzie:?
Obsadzić proponuję roślinami typu zwartki Wendtii Green.

Natomiast nie ma takiego gatunku ryb mogącego bez szkody żyć w tak małym akwarium. To jest szkło tylko dla krewetek.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Anataa
Posty: 8
Rejestracja: 09 gru 2018 14:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Anataa »

Widzę ,że też Białystok :D Jakiś wart polecenia sklep?
30l - krewetkarium
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie polecam żadnego sklepu. Ale jeżeli chcesz rośliny lub krewetki napisz do mnie na pw, mogę Ci oddać za darmo. I tak moje ogłoszenie wisi już od pewnego czasu na B-stok Online oraz w dziale Giełda na Akwaforum.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Anataa
Posty: 8
Rejestracja: 09 gru 2018 14:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Anataa »

Mam problem z wysłaniem do Ciebie wiadomości.
Anataa
Posty: 8
Rejestracja: 09 gru 2018 14:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Anataa »

Żeby nie tworzyć nowego tematu czy żółte krewetki są łatwe w hodowli i sensowne w moim przypadku? Mój syn się nakręcił na te krewetki nawet nie przypuszczałam bo już 14 lat ma i właśnie się dowiedziałam,że on się ze swoją nauczycielką biologi umawia już na 5 żółtych krewetek (Ja tylko pozwoliłam się spytać czy pani w ogóle jakieś ma) :shock: :roll: Narazie przyhamowałam młodzika bo akwa nie gotowe,ale się zastanawiam czy akurat ten rodzaj krewetek to dobry pomysł? :lol:
30l - krewetkarium
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Tak, dobry. Ja też mam sakurę yellow do oddania dla Ciebie. Poczytaj info na pw.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Anataa
Posty: 8
Rejestracja: 09 gru 2018 14:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Anataa »

Trochę się pchałam do akwarium,ale nawet filtra na początku nie ustawiłam dobrze i buzowało jak w wirówce,zrobiła się mocno mleczna woda tak ,że nic nie było widać, z tego co wiem to normalne i trzeba przeczekać. Dziś nawet ciut lepiej bo widzę trochę,ale za to teraz widzę,że pojawiło się na gałęzatce trochę jakby nie tyle co nalotu tylko mini kawałki hmm pajęczynek,takie jakby na końcówki gałęzatki osiadł kurz. Czy narazie zostawić to jak jest i nic nie ruszać? Zdjęcia dziś nie robię bo i tak przy tej wodzie mało co będzie widać.
Temperatura 24 stopnie, filtr na minimum,akwa kilkudniowe, rośliny narazie same mchy ,lignit i teraz boje się tam cokolwiek robić,świecenie 8h.Może za długo świecę jak dla mchów?
30l - krewetkarium
ODPOWIEDZ