Przeprowadzka ryb do nowego akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
chlebbek
Posty: 20
Rejestracja: 14 lis 2018 16:46

Przeprowadzka ryb do nowego akwarium

Post autor: chlebbek »

Po namyśle zdecydowałam sie zaupić większe akwarium - 60l (teraz mam 30). Problem jest taki,że nie bardzo wiem,jak sie do tego zabrać. Akwarium powinno dojrzeć te 2 tyg,jak w ksiażkach napisali. Problem polega na tym,że w małym akwarium mam rybki,roślinki,piasek... Szkoda mi to wyrzucić. Zdaje sobie sprawę z faktu,ze większe akwarium będzie wymagało większej ilosci roślin i piasku. I teraz bardzo prosze o wskazówki,jak przeprowadzić taką operację :) ( nie ogołocę pzeciez malego akwarium i nie zostawie w takiej biedzie ryb na 2 tyg ;D ). Dodam,ze na tem moment obsada akwarium to 4 kiryski pandy,1 krewetka i 4 danio
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Wpuściłem ryby do nowego akwarium po 12h więc się da :)

1. zapewnij dość duże naczynie - jak największe , tak aby możliwie jak najwięcej wody ze starego akwarium sie zmiesciło .
Po przelaniu wody przenieś tam filtr i grzałkę . Postaraj sie aby filtr miał przerwę w pracy jak najmnijeszą.
Przenieś tam ryby .

2. Po ustawieniu nowego akwarium na miejscu doelowym przenieś do niego podłoże raz rośłiny . Oczywiśćie jak masz coś do dosadzenia do jest to własciwy moment

3. zalej to ok 10litrami wody o temperaturze takiej w jakiej pływają ryby

4. w starym akwarium przygotuj wodę o temperaturze dokładnie takiej w jakiej obecnie pływają ryby a następnie przenieś je do tymczasowego (starego akwarium)

5 przelej wodę po rybach do nowego akwarium oraz szybko przenieś tam filtr i grzałkę . Uruchom to wszystko i jeśli nie masz wymaganego stanu wody to na razie się nie przejmuj. Wystarczy jakies 2/3 stanu .

6. po ok 12 - 24h woda powina być wykrystalizowana i możesz tma te ryby przenieść

W całej operacji zakładam że masz obecnie sprawną filtracje biologiczną i to aby jej nie zachwiać jest absolutnym priorytetem. Testy na NO2 raczej niezbędne aby kontrolowa zy wszystko poszło zgodnie z oczekiwaniami
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

To nie tak. Ryby trzymane bez filtra i grzałki w starym akwarium?

Do autora tematu: przelej nieco wody do osobnego naczynia. Przenieś tam ryby na czas ustawiania nowego akwarium i podłącz im obecny filtr i grzałkę.
Załóż nowe akwarium ze starym podłożem i jak największą ilością wody ze starego zbiornika, posadź rośliny, uzupełnij wodę do odpowiedniego poziomu (wodą wcześniej odstaną o temperaturze pokojowej). Przełóż filtr i grzałkę, doprowadź temperaturę do prawidłowego stopnia i wpuść ryby. To tylko kilka kirysków i danio, nic im się nie stanie.
Filtra nie płucz. Niech pracuje na tych wkładach jakie ma.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

BARA pisze:To nie tak. Ryby trzymane bez filtra i grzałki w starym akwarium?
No jasne - parę godzin ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

goldi_ pisze:
6. po ok 12 - 24h woda powina być wykrystalizowana i możesz tma te ryby przenieść
To nie jest "parę godzin".

Poza tym moim zdaniem nie ma sensu stresować ryby trzymając je w pustym akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie :D
Ostatnio zmieniony 26 lut 2020 21:32 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

A ja po prostu wyjmuję filtr, który nie pracuje, na powietrze. W wodzie bakterie zasiedlające filtr wymagają przepływu, bez niego umierają po kilku godzinach. Jesli gąbka/ wkład pozostaje wilgotny to tlen z powietrza ma większe szanse do nich dotrzeć. Jeśli operacje z akwarium przeciągają się a nie chcesz przesuszyć filtra to zapakuj go do worka foliowego - wytrzyma nieco dłużej.
chlebbek
Posty: 20
Rejestracja: 14 lis 2018 16:46

Post autor: chlebbek »

Reasumując. Ustawiam nowe akwarium,ze starego odławiam rybki do innego zbiornika z wodą akwarium i działającym filtrem. Ze starego do nowego przekładam podłoże rośliny i resztę majdanu. Zalewam wodą ze starego akwarium plus uzupełnienie woda odstaną. Właczam filtr i grzałkę i wpuszczam rybki wraz z wodą do nowego zbiornika.


I pytanie czysto hipotetyczne,spotkałam sie z radą,zeby do mojego akwa 30l wpuscić 4,5 krewetek. Przy obsadzie 4 danio i 4 kiryski. Nie zamierzam robić czegoś takiego,ale z ciekawosci zapytam czy to jż nie byłaby gruba przesada? ;D czy też ta sugestia nie była taka znowu głupia?
ODPOWIEDZ