Nano akwarium - prośba o poradę

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
brenna85
Posty: 3
Rejestracja: 17 mar 2018 19:09
Lokalizacja: Warszawa

Nano akwarium - prośba o poradę

Post autor: brenna85 »

Witajcie,

Zamierzam założyć nano akwarium - mam dwa akwaria - 10l i 30l.

Zamierzam na nowo zaaranżować 10-kę.

W czym problem?

Nano chcę zaaranżować głównie mchami, zrobić podłoże z mchów i pośrodku "drzewko", kilka skałek, a następnie wpuścić krewetki.

Pytanie: jakie proponujecie rozwiązanie w kwestii filtracji i napowietrzania?

Obecnie w 10ce mam filtr aquael fan mikro plus jednak to rozwiązanie tymczasowe - zajmuje dużo miejsca w akwarium, poza tym niestety młode krewecie będą do niego wpadać i zdychać...

Co do napowietrzania, mchy raczej nie dają za dużo tlenu, więc nie mogę liczyć na zrzucenie odpowiedzialności na natlenianie akwa przez rośliny...

Jakieś pomysły? Będę wdzięczna...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Polecam najmniejszy gąbkowy filtr kominowy podłączany do pompki. Stawiałam 8l z kilkoma krewetkami właśnie z takim filtrem (gąbkę mocno przycięłam - zmniejszyłam). Krewetki łaziły po gąbce bez problemów, a filtracja biologiczna i mechaniczna razem z napowietrzaniem była zapewniona.
W 45l mam teraz właśnie taki filtr.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Poczytaj o filtrze Hamburskim. Przy krewetkach ponoc bezobsługowy.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Jeżeli to ma być akwarium techniczne to nie mam nic do dodania jeśli zaś ma to być akwarium dekoracyjne to polecam jakiś filtr zewnętrzny.
Popełniając swgo czasu akwarium 12litrowe rozwiązałem to następująco:

wykonałem 2 przeloty przez szkó (z boku ) i do jedego zainstalowałem rurkę z plexi któa stanowilą odpływ do "sumpa" a druga , powrotna kończyła sie pod żwirkiem .
Rurka z plexi , dobrana do wysokośći lustra wody pełniła funkcieregulatora poziomu wody oraz skimera .
doprowadzenie wody pod żwir (pod podłoże ) zapewniało absolutnie rewelacyjny filtr biologiczny .
Za sump robiło widerko (takie z kompletu od mopa ) z pompką od przyczepy kampingowej ale wydaje sie że MK-650 byłaby również odpowiednia .
Byłem usatysfakcjonowany
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

brenna85 to maluch, więc załóż mini kaskadę z cieńką gąbką na zasysie np. versamax mini od Aquaela lub jakiś inny.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ