[200L] skalar + paletka?

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

elradziu
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2014 18:34

[200L] skalar + paletka?

Post autor: elradziu »

Witam,
Szafka pod akwarium już zamówiona, więc jak zrobią to będzie już z górki.
W planach akwarium 200L 100x40x50.

I teraz tak czy wg. was jest opcja żeby w tym zbiorniku znalazły się jednocześnie:

1. Para skalarów,
2. 2-3 sztuki Paletek,
3. Samiec bojownika (aktualnie takiego posiadam w małym akwarium 25L)
4. Bocja wspaniała
5. Ew. jakiś glonojad (myślę o złotym),

Ew to sugerujecie widząc preferencje.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Nie ma takiej opcji aby znalazły się i skalary i paletki w tym akwa ,para skalarów myslę ,że dałaby radę,Bocja wspaniała też odpada ,za małe akwa ,Zbrojnik spokojnie może być o ile nie wcisną ci złotego jakiegoś plekostomusa czy coś w tym rodzaju :D
elradziu
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2014 18:34

Post autor: elradziu »

A opcja paletki bez skalarów?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Moim zdaniem skalary są ładniejsze od paletek i nie takie delikatne.
Fajnym uzupełnieniem obsady może być stadko (10-15 sztuk) bystrzyków barwnych lub czerwonych.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Jeśli to twoje pierwsze akwarium to zacznij od skalarow na paletki przyjdzie czas później
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

...nom Neurochirurg zaczął hodować paletki i słuch o nim zaginął :roll:
elradziu
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2014 18:34

Post autor: elradziu »

Pierwsze większe akwarium. Wcześniej były 54 - kilka lat temu, 25 - aktualnie i 112 - też wcześniej. :)
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Uważam że na dorosłe skalary czy też paletki taki litraz jest ciut mały. Wiem co robiły dwie dobrane pary skalarow w 240l...masakra. Bocje także odpadają.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Za małe akwarium na paletki i bocje wspaniałe. Mocno za małe.

Jedna para skalarów może być.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
elradziu
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2014 18:34

Post autor: elradziu »

Dzięki wszystkim za rady :). Jeżeli macie jakieś swoje sugestie co by się mogło znaleźć w zbiorniczku (pomijając moje sugestie) to też chętnie posłucham.
Awatar użytkownika
esdwa
Posty: 4
Rejestracja: 29 gru 2018 18:29

Post autor: esdwa »

W moim 480L zbiorniku zyje 12-cm skalar oraz tej samej (moze nieco wieksze) wielkosci 3 paletki i do tego spore 15-cm sewerum. Od dwoch lat i nigdy nie bylo zadnego problemu. Wyrazna jest hierarchia zgodna z wielkosciami ryb, sewerum nikt nie zaczepia a i on nie jest zainteresowany nikim poza soba, potem jest para dyskowcow, kolejno trzeci dyskowiec samotnik a na koncu jest skalar. Wszystkie ryby nie staraja sie rywalizowac miedzy soba. Rozumiem, ze dzieki temu ze skalar jest najmniejszy (choc tylko troche), paletki nie czuja sie zagrozone i czasem tylko dochodzi do malych przepychanek ale tylko miedzy paletkami, np. kiedy paletka samotnik probuje wejsc na teren parki paletek, wtedy jedna z pary probuje mu stawic czolo ale bezdotykowo. Skalar w takich sytuacjach zawsze trzyma sie od nich z daleka.

Wczesniej byl jeszcze jeden skalar dlugopletwy tej same wielkosci do pary ze skalarem wyzej, ale w pewnym momencie zostal dosc mocno okaleczony w ciagu jednej nocy przez do tej pory nie wiem ktora rybe i musial pojsc do osobnego zbiornika. Podejrzanym byl pierwszy skalar ktorego mam do dzisiaj wraz z w/w rybami plus w akwarium jest jeszcze szesc bocji wspaniaych 10-12 cm kazda. Bocje zamiataja dno i w ogole nie zwracaja uwagi na pozostale ryby i cvice wersa. Glownie leza na dnie pod drzewem i w grotach i wychodza tylko kiedy poczuja jedzenie.

Widze z wielu postow na forach o tym ze nie trzyma sie bocji z paletkami albo ze skalarami. Ciekawe ze pisza to czesto akwarysci ktorzy nie maja takiego zestawu wiec dla mnie to sa mity. Najlepszym tego dowodem jest moj zbiornik w ktorym z powodzeniem zyja wszystkie trzy gatunki. Podstawa jest absolutnie perfekcyjna woda, czeste jej zmiany (u mnie aotmatycznie zmienia sie 20-25% dziennie) dobre filtry z jak najwieksza biomasa oraz odpowiednie pozywienie i jego jakosc. Pozdrawiam i wszystkiego dobrego w nowym roku.

P.S. pH=7, NH3=0, NO2=0, NO3<10, GH=5, KH=3 stabilne non stop glownie dzieki dobrej bardzo miekkiej kranowie w moim miescie.


Temat już dawno nie jest prowadzony. Proszę zwracaj uwagę na datę ostatniego postu i zapoznaj się z Regulaminem Akwaforum. MOD BARA
3xPaletki,6xBocje,1xSkalar,1xSeverum,2xLabeo; 480L 2xFluval406+Aquaclear110.
ODPOWIEDZ