Samica bojownika - czemu nie je?

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Jaśmina
Posty: 12
Rejestracja: 07 sty 2019 13:53

Samica bojownika - czemu nie je?

Post autor: Jaśmina »

Mam akwarium 60l, z filtrem i grzałką. Są w nim na razie jeden samiec bojownik i dwie samice. Samice są u mnie od 3 dni, zostały kupione w tym samym sklepie. Karmię rybki pełnowartościowym granulatem. Jedna samica je bez problemu a druga od dnia kupna całkiem nie chce jeść. Praktycznie nie zwraca uwagi na te jedzenie. W czym może być problem?
Czy granulat powinnam zamienić na inny pokarm? Jeśli tak to jaki?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Być może samica bojownika jest przyzwyczajona do pokarmu żywego. Spróbuj wpuścić do akwarium coś, co uda Ci się kupić w sklepie zoologicznym (szklarkę?), oczywiście wcześniej wylej z woreczka wodę i wszystko porządnie przepłucz.

Może spróbować podać coś z mrożonek, po ich uprzednim rozmrożeniu i przepłukaniu.

Uwaga: pokarm który nie zostaje zjedzony należy usunąć z akwarium, żeby nie zalegał.

Nie podawaj ochotki, jest bardzo tłusta. Unikaj rurecznika, często jest zanieczyszczony.

Ostateczna kwestia to taka, że samica jest chora.
Mam nadzieję, że trzymasz w akwarium temperaturę 27 stopni minimum?

I jak się domyślam, ryby nie przechodziły kwarantanny?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Jaśmina
Posty: 12
Rejestracja: 07 sty 2019 13:53

Post autor: Jaśmina »

Rozumiem, spróbuję. Temperatura utrzymana i nie przechodziły kwarantanny. Jedzenie którego nie zjada wyławiam bo się unosi. Po czym (poza tym że nie je) można wnioskować że jest chora?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Poza tym, że nie je, nie da się wnioskować o chorobie ryby bez widocznych objawów.

W akwarium przygotowanym dla haremu bojownika powinno być dużo roślin i miejsc pozwalających rybom się ukryć. Jeżeli czegoś takiego nie ma, dochodzi stres.

Postaraj się na razie obserwować ryby, zapewnić im spokój i nieco zmienić karmę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Jaśmina
Posty: 12
Rejestracja: 07 sty 2019 13:53

Post autor: Jaśmina »

Dobrze, bardzo dziękuję :))
Jaśmina
Posty: 12
Rejestracja: 07 sty 2019 13:53

Post autor: Jaśmina »

Rybka wsuwa szklarki bez problemu! Kupiłam mrożonki. Ciężko tylko znaleźć konkretne informacje jak je dawkować dla bojowników. Samiec jest dorosły a samiczki jeszcze młode. Na ile karmień powinien mi starczyć jeden kwadracik dla tej 3?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Super! Cieszę się, że udało Ci się trafić z pokarmem. Kosteczka szklarki to - moim zdaniem - dwa posiłki dla tych ryb.
Kostkę możesz przekroić (da się, wiem z autopsji) i rozmrażać jej połowę, podając rybom raz na dwa dni. Nie pomijaj karmienia granulatem, ale mocno zmniejsz dawki i zbieraj to, co pozostanie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Jaśmina
Posty: 12
Rejestracja: 07 sty 2019 13:53

Post autor: Jaśmina »

Czyli jedna kostka na dwa dni albo połowa na dzień ? Dobrze rozumiem? Granulatu nie pomijam i tak też wnioskowałam że trzeba mniej. Niestety ta druga samica nie je go całkiem , ale chyba te szklarki jej wystarczą?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

pokarm naturalny w postaci mrożonki powinien jej wystarczyć- bojownik to drapieżnik, nie musi przepadać za granulatem, omijaj ochotkę, rurecznika i wszelkie mrożonki, które nie są owadami czy ich larwami
spokojnie możesz po za szklarką spróbować z solowcem, larwami czarnego komara- karmienie jednostajne zazwyczaj jest gorsze od zróżnicowanej diety
ODPOWIEDZ