[182L] grzesi3k i jego niecodziennik - złoty półśrodek

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

grzesi3k ładne te pielęgniczki masz. Fajnie, że się dobrała para i już pracują nad potomstwem. Rybki takie bardziej charakterne czy raczej się dogadują z resztą obsady? Mamy podobny litraż i obsady więc może korzystając z twojego doświadczenia też spróbuję z boliwijskimi. Widziałem je w akwarystyku ostatnio.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Pshemko Brasil: Neony są bardzo płochliwe, ale mają swoje momenty kiedy wyruszają na patrole ławicą. Pielęgniczki mają je gdzieś, nawet nie próbują skubnąć. Podobny układ mają z kiryskami, tyle że te są beszczelne i czasem są przeganiane.

Jak zaczynają się zaloty i potem budowa gniazd(a) to wszystkie inne ryby dają dyla. Obie pilnują terytorium, podczas tarła na zmianę. Potrzebują dobrych kryjówek i koniecznie piasku :) Są małoobsługowe, ale zauważyłem że wybredne jeśli chodzi o żarcie. Nie przepadają za suchym żarciem jak wszelkie ramy, które miałem.

Aha, amano też nie ruszają, a były obawy że mogą je skubać.

Jak będziesz wybierać w sklepie, jak rybka ma wyraźny "instrument" to jest to na 95% samiczka. Samczyki natomiast mają przedłużenia zewnętrznych promieni płetwy ogonowej. Na kolory nie ma co patrzeć - zmieniają się od nastroju.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Parafrazując Wladka Jagiełło - piasku ci u nas dostatek. Dobre 10kg heh więc jak coś to będzie co przekopywac.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

DEL
Ostatnio zmieniony 15 gru 2018 18:42 przez grzesi3k, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Pielęgniczki znowu zaczynają "porządki". Znaczy przekopują wszystko co się da i kopią kratery... jakies takie płochliwe się zrobiły, postaram się złapać je w pełnej okazałości.

Kiryski prawie w komplecie. Mała banda małych rozrabiaków daje non stop czadu. polecam je serdecznie ;)

Obrazek

Na koniec rzut okiem na przystrzyżone akwarium. Poprzycinałem nadwódkę i przesadziłem roślinę z przodu na prawy tył. Całkowicie mi zagłuszyła wszystko z korzeniu z prawej :/ Sporo liści Microsorum też poleciało, podobnie jak mech i wszelkie pływające. ogólnie przetrzebiłem chaszcze i jakoś jaśniej się zrobiło!

Woda podmieniona na 50/50 z destylowaną. Standardowe dwa wiadra. Neonki za każdą podmianką robią dzikie rajdy po baniaku.

Bonus: to nie świetliki, to choinka się w szkle odbija ;)

Obrazek

Udało mi się złapać boliwijki:

Obrazek

Obrazek

Czekam, aż mi się uda jakieś konkretne zdjęcie złapać. Ciężko jest ich nie spłoszyć i do tego bardzo się mienią :)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Hej,

[POST NUMER 200]

W ramach dokumentacji wrzucam kilka fotek. Wyjeżdżam na święta i zostawiam zwierzyniec pod znajomym okiem (żywe i suche żarcie zakupione, instrukcja obsługi rybek załączona). Troche pokrzyżowały mi plany boliwijki, bo znowu wzięły się za przemeblowywanie zbiornika. Pshemko Brasil nastaw się na podobne przygody...

Obrazek

Z prawej strony dwa kratery, prawie do dna się dokopały. Do tego co jakiś czas samiec zagania samiczkę do kokosa, ale widać, że coś jej tam nie pasuje (nawet listków chłopak naznosił pewnego razu... no nic z tego...)

Obrazek

Zaczęły orać po lewej stronie, musiałem ograniczniki powyciągać, żeby się przypadkiem nie poraniły. Nic to, że w pyszczkach piach noszą, one całym ciałem walczą z tym piachem jak nasi dzielni drogowcy ze śniegiem xD Główny winowajca upamiętniony...

Obrazek

Na koniec zdjęcie całości. Jak widzicie caly czas tne ile wlezie, a i tak zakładam, że jak wrócę za te dwa tygodnie to będzie dżungla/bagno. Ech no co zrobić. Mam tylko nadzieję, że nic nie "zniknie" z obsady.

PS. Amano jakoś nie bardzo chce się pozbyć jajeczek.

Wesołych Świąt!
Ostatnio zmieniony 21 gru 2018 23:30 przez grzesi3k, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Bardzo łądne!
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Wróciłem z urlopu, kolega zajmował się zwierzyną. Zwierzyna całkiem nieźle przetrwała, ale jak zobaczyłem utuczone pielęgniczki i nie mogłem znaleźć kirysków to się trochę przestraszyłem.

Całe szczęście po dwóch dniach czyszczenia (a jeszcze sporo przede mną) kiryski i neony w komplecie. Wywaliłem siatkę zielska. Mech mi zmarniał tak jak nadwódka, bo praktycznie nic światła nie dochodziło przez pływające rośliny...

Ojtam ojtam odrośnie!
Dorzuciłem dwa większe kamienie, bo dno było tak przeorane, że wyglądało jak księżyc.


Oto fotki i proszę o opinie.

Obrazek

Obrazek

Hej!
Nir
Posty: 114
Rejestracja: 05 lip 2018 18:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Nir »

Faktycznie przytyły, widać po czołach :D
U mnie nadwódki bardzo źle reagują na jakiekolwiek braki w oświetleniu, a że mam go mało, to wyglądają jak tyczki i dopiero przy samej powierzchni się rozczapierzają na jakieś listki. Tylko jedna przesadzona pod lampę wygląda porządnie - ledwo tam przesadziłam kilka smętnych kikutów, a bardzo szybko odbiła. Więc Twoja pewnie też raz dwa się ożywi.
A salvinii u siebie się pozbyłam na stałe - to znaczy zawsze tak mi się wydaje, a co chwila skądś wyłażą małe listki. Taki chwaścior jak rzęsa.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

o forum działa!

Ostatnie zdjęcie już bez korzenia

Obrazek

I korzeń już w przymiarce do hardscape. Jak myślicie? Podstawa to czarny substrat, prawa strona piach. Rośliny już zamówione.

Obrazek

Obrazek
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Hej, według mnie super wygląda harscape, jak planujesz obsadzić korzeń i czy w ogóle czy bez epifitów?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Dzieki! Na korzenie Ida: mycrosorium, anubias nana i bucephalandra.

Poniżej lista zestawu:

Akwarium:
182l 90x45x45 Optiwhite 10mm
Filtr: Fluval206
Grzałka: Marina 100W (+80W jeśli będzie potrzeba)
Oświetlenie: tymczasowo belka FLUVAL Pro 46W, docelowo Chihiros A901
CO2: Bimbrownia (opcjonalnie)
Podłoże: baza - AquaSubstrat II+ (aqua art, czarny, 7.5kg) + drobny piasek (15kg)
Wystrój: korzenie: buczyna i moore wood, kamienie zebrane na spacerach
Woda: kranówka - 24*C; pH 6,6; średnia ok. 200 mg/LCaCO3

Planowana roślinność:
Microsorium pteropus (na dwóch korzeniach moore +6x luzem)
4x Anubias barteri sp. nana
Echinodorus tenellus "Parvulus" (z poprzedniego setupu)
Micranthenum sp. "Monte Carlo" (resztki)
3x Echinodorus ozelot
4x Cryptocoryne balansae
8x Cryptocoryne Petchii
2x Lagenandra meeboldi Red
2x kubek Eleocharis parvula
1x kubek Bucephalandra "serimbu brown"
Salvinia

opcjonalnie Staurogyne repens od znajomego.

Obsada (tymczasowo):
6x Neon simulans (dzikie)
4x Kiryski pigmej
2x Pielęgniczki boliwijskie
3x Amano

docelowo:

Pielęgniczki boliwijskie (2)
+34 Neon simulans (będzie 40)
+40 Hemmigramus strictus (jeszcze się zastanawiam)
+10 kirysków (nie wiem czy dalej pigmeje, czy coś innego)
+krewetki?

Ogólnie rzecz ujmując odpalam baniaczek po przeprowadzce (a raczej w trakcie). Zmontowałem sobie szafkę (foto poniżej).
Obrazek
Całość na dwóch wzmacnianych ramach i na sześciu nogach (3.5x6), boki, tył, góra blatu (jest na ramie), drzwiczki MDF 16mm. Wlazły 4 dorosłe (duże) osoby, poskakały i wytrzymało - znaczy nada się.

Ryby będę mieć prosto z Kolumbii (wszystkie odławiane), nie jestem pewny towarzystwa dla neonów, rozważam też kilka innych ciekawych gatunków. Może mały harem innych pielęgniczek?

Ogólnie środowisko ma przypominać kolumbijskie CW w wolno płynącej rzece (tak tak rośliny mam z Azji - ale nie idę w biotop).
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

Nie no ładny zbiornik się zapowiada :D
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

No to ruszyłem. Rekordowe 3.5 godziny i oczywiście w ostatniej chwili wypłynął mi główny korzeń o.O Czyli najlepsze z akwarystyki... poprawianie roślin i hardscape w akwa pełnym wody... grrrr

Woda trochę mętna, nic szczególnego, substrat brudził tylko tyci tyci na samym początku. Chodzi jakiś niby filtr, odpaliłem światło na całą noc. Niech rośliny ruszą. Na dniach popodpinam i popoprawiam wszytko jak należy.

Może być?

Obrazek

PS. Za tymi korzeniami na pierwszym planie są rośliny, tylko małe jeszcze ;) porobie fotki jakby ktoś był zainteresowany.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Elegancko.
Obrazek
[126L] Dżungla
Zablokowany