przepływ wody przez filtr i cyrkulacja w akwarium

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

mark_farina pisze: ze posiadanie pierwiastków w wodzie, a ich dostepnosc dla roslin to dwa systemy walutowe. Jak ma go roslina pobrac skoro bez prawidlowej cyrkulacji i przeplywu wody go nie otrzyma, ktos postara sie z tym twierdzeniem nie zgodzi
Nie zgodzi się z tym chemia fizyczna.
Czyli jak w prawym rogu są jony NO3- w stężeniu 10ppm to w lewym ich nie będzie jak nie zapodasz cyrkulacji? :D
Stężenie jonów w każdym punkcie będzie dążyć do jedności. Ten argument jest pozbawiony sensu.
Poza wymuszonymi ruchami wody, występują jeszcze inne.

Cyrkulacja wymuszona może przeciwdziałać naturalnej adhezji jonów. Elementy akwarium obdarzone odpowiednim ładunkiem mogą przyciągać do siebie jony (np cząsteczki ziemi, piasku) i tutaj
cyrkulacja będzie pomocna. Pytanie jak silna jest potrzebna, bo akurat to, że roślina się nie porusza nie oznacza, że jej nie ma.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ryby pływające w akwarium powodują ruch wody i jej mieszanie się nawet w zbiorniku bez przepływu.
mark_farina pisze: Juz o tym pisalem ze jak zachwalamy np. minimalne przeplywy, to dodajmy informacje w jakim zbiorniku sie to sprawdza i kiedy, bo czytaja nas ludzie z róznymi akwariami i teraz wyobrazcie sobie ze taki przyslowiowy nastolatek zafunduje sobie 140L i wstawi ''gabke na kominie'', po czym go skreci na minimum i po tygodniu zbiornik zamieni sie w przyslowiowe bagno. On wróci po porady, a my mu zaproponujemy podmiane wody hehe.
Nigdzie, w jakimkolwiek moim poście nie pisałam o skręcaniu na minimum przepływu powietrza do filtra kominowego. Zawsze odnoszę się do filtrów głowicowych z wkładami w komorze, bo takie są prezentowane podczas opisu zakładanego lub już prowadzonego akwarium.
Od wielu lat nie trafiłam na kogoś, kto zaczyna przygodę z akwarium mając filtr gąbkowy kominowy, przecież w sklepie będą wciskać coś drogiego, technicznie zaawansowanego. Nikt nie pomyśli o gąbce i pompce, bo to dla sprzedawcy przecież nieopłacalne...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

mogę, jak będę miał taki kaprys.
Można też żyć w szałasie.
W moim wieku już chyba nie wypada tego komentować.

Nazywasz większość użytkowników tego forum sekciarzami?
Ja? Chyba kpisz. Pozwoliłam sobie użyć przecież Twojego porównania, sprowadzić się do Twojego poziomu konwersacji. Dla mnie większości i mniejszości nie mają znaczenia - w żadnej dziedzinie życia.

Możesz interpretować sobie mój udział w forum jak chcesz- ja i tak w nocy spać będę spokojnie.
Dla mnie, jeżeli mam już komuś uchylić rąbek tej dziedziny ważne jest, by zrobić to w formie prostej i jak najbardziej korzystnej, by ta osoba nie rzuciła tego wszystkiego w diabły po kilku dniach urlopu (pewnie się powtarzam, ale taki mam już cel).
Co do prowadzenia skomplikowanych HT się nie wypowiadam, bo mnie nie interesują-myślę, że człowiek nie powinien być więźniem swojej pasji, a częste przycinki i non stop grzebanie w akwarium napędzanym czym tylko się da w obecności ryb uważam za źródło stresu, który im szkodzi. Jestem jeszcze na etapie "kochania" bardziej zwierząt niż roślin. Kto wie, może to się kiedyś zmieni... Lecz nie sądzę.
Miłośników HT nigdy nie nazwałabym sekciarzami. Kazdy z nas ma wolny wybór. Akurat w tym hobby nikt nikogo nie może do niczego zmusić...
Więc Twoje porównanie czegokolwiek do sekty TUTAJ, jest co najmniej nie na miejscu.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :D
Ostatnio zmieniony 10 mar 2020 22:29 przez mirukan, łącznie zmieniany 2 razy.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Biniu - nie bede kwestionowac twojej wiedzy chemicznej bo na studiach z tego przedmiotu mialem tylko dostateczny hehe. Niemniej jednak w internecie moge wyczytac te same wiadomosci, które zaprezentowales powyzej i okej.

Wszystko o czym mówie opieram na wlasnych doswiadczeniach i nie powtarzam internetu. Na pewno masz doswiadczenie w prowadzeniu zbiorników HT i miales okazje wyjsc poza cos bardziej ambitnego niz kryptokoryny i nurzance, zeby wiedziec, ze teoria o której piszesz to jedno, a realia to drugie.

Ja jednak odpusze sobie polemike na formulki i wzory, to nie dla mnie, mam swoje zdanie na pewne sprawy i jesli masz ochote o dyskusji na temat zbiorników roslinnych to chetnie pogadam, na reszcie spraw sie nie znam tak jak ty. Niemniej jesli uda ci sie prowadzic zbiornik HT przy zalozeniach, których bronisz i teori o jonach itd to zostaw prosze adres, wysle ci butelke J. Danielsa albo cos innego :)

Basiu - obiecalem zgode, masz swoje zdanie, które szanuje i masz swoje przyzwyczajenia do tego jak prowadzisz swoje zbiorniki, dzieli nas pewnie przepasc w podejsciu do spraw itd, ale wspólnym mianownikiem jest akwarystyka. Jesli masz radosc z prowadzenia LT, a ja powiedzmy mam radosc z prowadzenia HT to piszac cokolwiek miejmy na uwadze ze czytaja nas inni i moga sie zasugerowac niepotrzebnie :)

Ale sie zrobil detritus z tego tematu hahaha
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Marku - zgoda.
:wink:

Jak widzę dwa założone przeze mnie tematy: o zbiornikach LT/MT i obecny, nieco się pokrywają dyskusyjnie, niestety nie mam możliwości ich połączenia.

Po tej całej dyskusji marzy mi się zbiornik 150x40x40 z dużym gąbkowym filtrem kominowym z jednej strony, z filtrem AquaEl Turbo Filter 1500 z drugiej, postawione na ziemi i piasku, z kryptokorynami Wendtii Green i mchami na dużej ilości korzeni. A do tego 15 rabor klinowych i 10 sumików szklistych. I nic więcej. Cisza i spokój...
Nie żartuję.
:wink:
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

mark_farina pisze:Biniu - nie bede kwestionowac twojej wiedzy chemicznej bo na studiach z tego przedmiotu mialem tylko dostateczny hehe. Niemniej jednak w internecie moge wyczytac te same wiadomosci, które zaprezentowales powyzej i okej.

Wszystko o czym mówie opieram na wlasnych doswiadczeniach i nie powtarzam internetu. Na pewno masz doswiadczenie w prowadzeniu zbiorników HT i miales okazje wyjsc poza cos bardziej ambitnego niz kryptokoryny i nurzance, zeby wiedziec, ze teoria o której piszesz to jedno, a realia to drugie.

Ja jednak odpusze sobie polemike na formulki i wzory, to nie dla mnie, mam swoje zdanie na pewne sprawy i jesli masz ochote o dyskusji na temat zbiorników roslinnych to chetnie pogadam, na reszcie spraw sie nie znam tak jak ty. Niemniej jesli uda ci sie prowadzic zbiornik HT przy zalozeniach, których bronisz i teori o jonach itd to zostaw prosze adres, wysle ci butelke J. Danielsa albo cos innego :)

Basiu - obiecalem zgode, masz swoje zdanie, które szanuje i masz swoje przyzwyczajenia do tego jak prowadzisz swoje zbiorniki, dzieli nas pewnie przepasc w podejsciu do spraw itd, ale wspólnym mianownikiem jest akwarystyka. Jesli masz radosc z prowadzenia LT, a ja powiedzmy mam radosc z prowadzenia HT to piszac cokolwiek miejmy na uwadze ze czytaja nas inni i moga sie zasugerowac niepotrzebnie :)

Ale sie zrobil detritus z tego tematu hahaha
Przecież napisałem, że wymuszanie ruchu wody wokół roślin może być uzasadnione. A kwestia doboru siły tego prądu to odrębna sprawa.
Głos w temacie zabrałem, ponieważ posiadam zbiornik z filtrem, którego temat dotyczył i uważam, że bez powodowania pralni w akwarium nie da się ustawić cyrkulacji dobrej. Jak miałem lekkie falowanie roślin po drugiej stronie akwarium to przy filtrze jak jakaś krewetka lub ślimak podpłynęły były wystrzeliwane na 50cm jak z armaty, a pył krążył po całym akwarium.
Jeśli mam być uprawniony do dyskusji tylko w przypadku gdy będę miał w swoim portfolio kilka zbiorników HT czy doświadczenie w hodowli przeróżnych gatunków zwierząt akwariowych to już dzisiaj mogę kasować konto na forum.
Lubię dyskusje i cenię sobie MERYTORYCZNĄ wymianę zdań. Staram się nigdzie nie pisać bzdur, a podpierać stawiane tezy wiedzą. Po to właśnie wchodzę na forum. Nigdzie też nie wypowiadam się w stylu "cyrkulacja w zbiorniku jest zła nie stosujcie jej", nie wmawiam ludziom jak należy prowadzić akwaria. Niech sami decydują i mają świadomość po co coś robią. Zamiast szukać złoty przepis na sukces wśród forumowych ekspertów, niech sami go ułożą.

Zbiornika HT bez cyrkulacji wody prowadził nie będę, bo cotygodniowe latanie z wiadrem, przygotowywanie wody, robienie nom stop testów, przygotowywanie soli do nawożenia nie jest dla mnie. Może zmusił bym się przez miesiąc, a po dwóch zaczął bym to zaniedbywać doprowadzając do katastrofy ekologicznej.

Bardziej ze mnie miłośnik przyrody i ekolog niż akwarysta. Posiadanie akwarium ma mi dać tylko możliwość"obcowania" z naturą w centrum szarego wielkiego miasta. Więc jakoś znoszę widok tych pogardzanych Zwartek, Zabienicy, Nurzańca, Moczarki, Pisti i Grzybienca ciesząc się obserwacją tarła bojownikow czy ustalania hierarchii stadnej przez Razborki.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Nie będe tu powtarzał/uzupełniał tego co piszę mark_farina ale sie z tym najbardziej utożsamiam i jakoś nie wyobrażam sobie zbiornika bez cyrkulacji . Pomimo dośc dużych filtrów i znacznych przepływów nic mi w zbiornikach nie fruwa a ryby mimo wszystko jakoś wokół wylotów sobie pływają . Hmm może trzeba jednak trochę wysiłku włożyć aby nad tą cyrkulacją zapanować
Biniu pisze:Zbiornika HT bez cyrkulacji wody prowadził nie będę, bo cotygodniowe latanie z wiadrem, przygotowywanie wody, robienie nom stop testów, przygotowywanie soli do nawożenia nie jest dla mnie. Może zmusił bym się przez miesiąc, a po dwóch zaczął bym to zaniedbywać doprowadzając do katastrofy ekologicznej.
Z tym fragmentem całkowicie sie nie zgadzam . Zbiornik HT czy też dryfujący w tym kierunku wcale nie oznacza co tygodniowych podmian chyba ze ktoś tak chce lub taką ma ideologię . Przygotowanie soli i NON STOP robienie testów też nie jest przypisane takim zbiornikom. W kilku od wielu miesiecy nie robiłem testów a w niektórych po nie siegam jak mam wątpliwości.

Zresztą kazdy występ na forum nowego akwarysty i tak kończy sie prośbą o testy więc to raczej satały punkt programu bez wzgledu czy to HT czy LT czy z cyrkulacją czy bez
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

OK możesz sie nie zgadzać, aczkolwiek wśród akwarystów obserwuje co innego.
Wszelkie opisy pięknych aranżacji zbiorników HT to cotygodniowe podmiany ok. 30% wody, dozowanie nawozów i kontrolowanie stanu kluczowych pierwiastków.
ODPOWIEDZ