wymiana podłoża

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
JAli13
Posty: 56
Rejestracja: 19 lut 2019 21:42
Lokalizacja: Białystok

wymiana podłoża

Post autor: JAli13 »

witam
od dłuższego czasu próbuję "zbić" GH - wywaliłem wszystkie podejrzane kamienie, wymiana wody co tydzień demineralizowana + kranowa, zszedłem z 21 na 16 i dalej nic. Podejrzewam że problemem jest podłoże żwirowe.
a teraz pytanie jak można by bylo w miarę bezboleśnie (bez restartu)wymienić podłoże i ewentualnie na jakie.
Ogólnie akwarium (oprócz powracającego przerybienia) jest stabilne. Parametry pozostałę w normie pH7,4; KH 9 ;NO3 ok 20, NO2 i NH3 śladowe ilości (pomiary z soboty przed podmianą wody) PO4 testy zooleka nie pokazują.
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2019 14:42 przez JAli13, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

O wymianie podłoża pisaliśmy tutaj:
viewtopic.php?t=21479&highlight=pet

Do jakich parametrów chcesz dojść?
Jakie ryby trzymasz?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
JAli13
Posty: 56
Rejestracja: 19 lut 2019 21:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: JAli13 »

KH 9 dalej obsada ta sama molinezja i gupiki. GH chciałbym zmniejszyć do ok 10, wyczytałem że zmniejszyć można tylko wodą RO lub demi ale moim zdaniem zbyt dużo dodane wyjałowi zbiornik.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Trzymane przez Ciebie ryby nie wymagają wody miękkiej, więc dla nich GH 16 i KH 9 jest odpowiednie. Szczególnie dla molinezji.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
JAli13
Posty: 56
Rejestracja: 19 lut 2019 21:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: JAli13 »

dzięki za pomoc, ale ze względu na nie (tak doczytałem) a także głosy rodziny trzymam większą obsadę roślinną i np anubias pokrywa się jakby nalotem (jest bardziej matowy) ale skubany wypuścił nawet listek- nie wiem czy możliwe jest utrzymanie równowagi między wymaganiami roslin (a nie mam raczej wymagających) a wymaganiami ryb. Tak więc myślę że konsensus to byłoby GK ok 10 do max 12, pH utrzymać na poziomie ok. 7,5
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Patrz na wymagania ryb, a nie roślin. To, że anubias czymś się pokrył może być kompletnie nie związane z parametrami wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
JAli13
Posty: 56
Rejestracja: 19 lut 2019 21:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: JAli13 »

przeczytałem post podany w linku i inne informacje i na razie odpuszczę wymianę podłoża ryzyko duże (np. sinice) dodatkowo mam w podłożu kulki nawozowe. Może za parę miesięcy będę miał w spadku 120l lub 160l akwa to wtedy przemyślę jak to zacząć od podstaw.
ODPOWIEDZ