Powrót do akwarystki- pomoc w doborze obsady i warunków

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Powrót do akwarystki- pomoc w doborze obsady i warunków

Post autor: Sabella »

Cześć!
Wiele lat temu jako nastolatka miałam swoje trzy akwaria, popełniłam chyba wszystkie z możliwych błędów, zaczynając od obsady, wymieszania wszystkich
możliwych gatunków w jednym akwarium...
Chciałabym spróbować jeszcze raz, zdecydowanie rozsądniej, dobrze żed mamy teraz tak łatwy dostęp do wiedzy :)

Proszę o pomoc, czy o czymś nie zapomniałam, może coś zmodyfikować?

Planuję 45-60 litrów maksymalnie, więc też mam tu ograniczone możliwości. Marzy mi się duża ilość roślinek, mchu, ciemne dno, czarny, drobny żwirek 2-3 mm.

Z elementów ozdobnych myślałam o jakimś efektownym korzeniu, w rodzinnym domu pewnie znajdzie się sporo fajnych otoczaków, kamieni z lawy wulkanicznej, keramzyt. Wapienie podejrzewam odpadają?

Korzeń tylko ze sklepu, czy mogę wziąć z ogródka i wygotować taki już dobrze ususzony?

Chciałabym wprowadzić do akwarium krewetki, w "moich czasach" takich cudów w sklepach nie było :)


Myślałam o takiej obsadzie:

- ok. 6 krewetek red cherry, spodobały mi się też neocardinina blue velvet
- kiryski lamparcie 5-6 sztuk/ może zamiast otoski?
- rybki stadne: neonki inessa, bardzo spodobały mi się też razbora galaxy, bystrzyk amandy, danio czerwone. Jedno stadko z 1 gatunku ok. 10 sztuk.

Iiiiiiiii... nie wiem co dalej. Wiem, że w przeszłości miałam przerybione akwarium, ale brakuje mi jakichś chociaż 2-3 większych sztuk, ktore nie zjedzą mi krewetek, będą się czuć dobrze w takim, towarzystwie, zgrają cię temperaturowo. Za dużo informacji na raz, wychodzi na to, że każda większa ryba będzie chciała zjeść krewetki ;)

Może jakieś sugestie? Będę wdzięczna za każdą radę.
redcloud
Posty: 42
Rejestracja: 01 lis 2017 17:11
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: redcloud »

hejka!
Zawsze bierz największy zbiornik na jaki możesz sobie pozwolić.
Wapienie odpadają, chyba, że chcesz kombinować z twardością wody lub dla ślimaków (ja np mam malutką skałkę wapienną).
Jeżeli nie wiesz czy kamień jest obojętny dla wody to zrób próbę octową (kilka kropel na każdy kamień - jak ocet zacznie się pienić lub zmieni kolor na mleczny tzn, że kamień NIE JEST obojętny i go NIE wkładaj)

Korzeń może być z ogródka ale poczytaj jak go przygotować. Ja mam np z Bałtyku i działa :)

Ja zawsze liczę 1 rybsko na 5 litrów wody. Zatem 60 litrów to 12 rybek. Kiryski i neonki się zgodzą ze sobą tak samo i otoski. Neonki i krewetki no cóż sprawa dyskusyjna :) Ja i też tego zamierzam spróbować. Pozostałe gatunki rybek, sprawdź czy odpowiadające im OPTIMA bytowe się zgodzą ze sobą i już.

Do tego dobre oświetlenie lub mniej, jeżeli bez roślinek. Wydajna filtracja i ogień do boju!! :D :D :D :brawo
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Post autor: Sabella »

Cześć!

Dzięki za radę z kamieniami, na pewno zrobię próbę octową z wszystkim co znajdę, ślimaki jakoś mnie nie kręcą, wolę ładne rybki, więc odpuszczamy wapienie :D

Akwarium raczej będzie 60x30x30

Neonki i krewetki? Kurczę, myślałam, że tu zgrzytów nie powinno być, doczytam.
Rozważam jeszcze skompletowanie kilku gupików- samców, opinie są sprzeczne co do tego, czy można trzymać same samczyki, ale boję się późniejszego przerybienia, pamiętam, że z gupikami to co moment miałam małe i chyba 3 kotniki pływały mi zawsze w akwarium :O

Aktualnie rozważam więc tak:

- ok 6 krewetek red cherry albo blue velvet
- kiryski 4-5 sztuk (może jakieś mniejsze, nakrapiany, albo panda)
- danio erythromicon/razbora galaxy ok. 6 sztuk
- gupiki samce 5 szt


Kusi mnie jeszcze jeden cierniooczek, ale i tak mi się wydaje, że może być trochę przerybione. Chciałabym ładne małe stadko i łądne, weloniaste ogonki jako taki łądny akcent, ale boję się że to już za dużo.

pH 7,0- 7,5, temperatura 22-23 stopnie.
redcloud
Posty: 42
Rejestracja: 01 lis 2017 17:11
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: redcloud »

Przerybione będzie. 1 rybsko na 5 litrów. Nie bierz gupikow i wtedy masz całą resztę z cierniooczkiem włącznie
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Jeśli już chcesz trzymać coś z "gupików", to żyworódka Endlera, ale tutaj z kolei temperatura jest za niska.
Galaxy ładna ryba, tylko jest już tak wypaczona hodowlą, że mnie przynajmniej nie udało się dostać galaxy, której nie zapada się brzuch, garbacieje i nie zdycha. Można powiedzieć, że mam coś w akwarium i owszem, tylko to dzieje się z galaxy (a pływają też inne rybki).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Post autor: Sabella »

Bardzo Wam dziękuję za wszystkie rady.

Czyli zostają kiryski, krewetki, cierniooczek ewentualnie i albo gupiki, albo razbora galaxy/erythromicron. Jeszcze nie byłam, ale ponoć niedaleko pracy mam bardzo polecany sklep akwarystyczny i można tam kupić silne, zdrowe rybki, m.in. galaxy.

Jedyne co mnie martwi to twardośc wody, sprawdziłam w wodociągach i niby mamy twardą (ok. 17).

Gupiki potrzebują 10-20, razbora 5-15, danio erythromicron 12-20, kirysek lamparci 5-15, panda 2-12, cierniooczek 0-10.

Chyba, że jeszcze chodzi mi po głowie zamiana na miękkowodne i modyfikowanie parametrów wody, czyli kirysek lamparci, neon inessa, cierniooczek, ale wtedy mi brakuje jakijeś wyrazistej, większej rybki w tonii na którą nie mam pomysłu.


Z listy zakupów do akwarium oprócz dekoracji, żwirku i roślin to tak:
-filtr wewnętrzny
-grzałka
-czyścik magnetyczny
-odmulacz z wężykiem
-termometr,
-siatka do łąpania rybek w razie czego
-nawóz do roślinek
- w zależności od parametrów wody i późniejszych potrzeb- coś do uzdatniania

Zapomniałam o czymś jeszcze? :D
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Sabella pisze:Z listy zakupów do akwarium oprócz dekoracji, żwirku i roślin to tak:
-filtr wewnętrzny
-grzałka
-czyścik magnetyczny
-odmulacz z wężykiem
-termometr,
-siatka do łąpania rybek w razie czego
-nawóz do roślinek
- w zależności od parametrów wody i późniejszych potrzeb- coś do uzdatniania
Połowa rzeczy jest niepotrzebna.
Zdecydowanie łatwiej operuje się zwykłym czyścikiem na żyletki, na dłuższej rączce. Odmulacz to kawałek węża z marketu, zakończony prostą rurką (wąż jest znacznie tańszy w markecie, a możesz sobie dobrać mniejszą lub większą średnicę). Nawóz do roślinek i uzdatniacz są zbędne, bo po okresie dojrzewania i prawidłowym starcie rośliny powinny normalnie rosnąć, a wodę do podmian wystarczy odstawić na noc.
Filtr wewnętrzny - nad tym warto się zastanowić przy takim litrażu. czy nie lepiej sprawić sobie filtr zewnętrzny kubełkowy np. Ikola150? nie zajmuje miejsca w akwarium, jest łatwy w utrzymaniu i cichy.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Cierniooczki dorastają do 10 cm i wymagają akwarium o długości minimum 80 cm.
Planowany przez Ciebie zbiornik jest dla nich za mały.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Post autor: Sabella »

Dzięki, dlatego cierniooczek jest opcjonalny, gdzieś mi utkwiło, że od 60l, także jak widać utkwiło mi źle.
Długośc na pewno musi być 60 cm, najwyżej spróbujemy pójść w górę (jeśli szafka wytrzyma) :D

Zaraz poszukam czyścika na żyletki, nie słyszałam o czymś takim.

Mam jeszcze pytanie co do pokryw- pokrywa musi być, to na pewno, czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czy taki zestaw ma w ogóle sens?

1) tu przynajmniej akcesoria wydają się być konkretniejsze niż w innych, tańszych zestawach. https://allegro.pl/oferta/zestaw-aquael ... 6596100547

2) https://allegro.pl/oferta/akwarium-63l- ... 6634530120

3) https://allegro.pl/oferta/zestaw-60l-pr ... 7458615541

4) w sumie ten zestaw spodobał mi się, grzałka 100W, filtr 600l/ godzinę, właściwie tutaj to chyba większość już na gotowe jest.

https://panaqua.eu/zestawy-do-akwarium/ ... msung.html


Czy do tych dwóch pierwszych zestawów należy u szklarza dorobić szybę? pamiętam z dziecinstwa że u mnie każde akwarium miało dodatkowo szybkę, żeby nic się nie zalało.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Nie kupuj takich gotowych zestawów, bo to jest strata pieniędzy. Lepiej samemu podobierać sobie sprzęt do takiego akwarium.
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Post autor: Sabella »

Dzięki Trex. Tak też się domyślałam, ale jak szukam każdy element z osobna, to niestety wychodzi jak na razie znacznie drożej... Masz może konkretne miejsce do polecenia gdzie zaopatrzyć się w sprzęt?
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Wychodzi drożej bo każdy komponent do czegoś się potem nadaje. Statystyka ze jest - sztuk jeden, nie jest poprawnym podejściem.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

A patrzyłeś na OLX? Tam można trafić fajne zestawy za psie pieniądze. No chyba że używany Cię nie interesuje.
Jak kupisz taki zestaw co tu pokazałeś to na pewno będziesz musiał dokupić nowy filtr, bo te w zestawach to nie można nazwać filtrami. Jeżeli chcesz mieć troszkę bardziej wymagające rośliny to także musiałbyś rozbudować oświetlenie. Czyli koszta chcąc nie chcąc i tak wzrosną. Jeżeli chcesz napisz mi na pw jakim mak. Budżetem dysponujesz, czy używki mogą być, skąd jesteś, to w wolnej chwili ( tylko nie mówię że tak na już) mogę coś poszukać i Ci podpowiedzieć.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Sabella pisze:Dzięki Trex. Tak też się domyślałam, ale jak szukam każdy element z osobna, to niestety wychodzi jak na razie znacznie drożej...
To raczej oczywiste . Jęsli kupisz w zestawie będzie taniej niż TO SAMO oddzielnie. Dowcip polega na tym żeby osiągnąć dobrą cene końcową zestawu składniki są dobrane nie optymalnie lecz minimalnie i zwykle po krótkim (zazwyczaj) czasie okazuje że a to filtr trzeba zmienić bo się ni wyrabia a to oświetlenie wprawdzie jest ale … hmm. itd.

Tak więc kompletując samodzielnie zestaw nie tyle otrzymasz wsztko razem taniej lecz lepiej (znaczy prawidłowo, optymalnie …)
Sabella
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2019 19:07

Post autor: Sabella »

Cześć ponownie :D

Temat dalej aktualny, chociaż od ostatniej mojej wypowiedzi minęło dużo czasu, wreszcie akwarium pojaiw się u mnie :D Czekam na wzmocnienie szafki i mogę działać :D Czytam i widze dużo sprzecznych informacji, planuję kupić taki zbiornik:

https://sklep.aquaelzoo.pl/pl/home/1497 ... 24045.html

105 litrów, 75x35x40

Zależy mi na tym, aby akwarium miało:

- dużo roślin, trawniczków, kamyczków obrośniętych trawką, korzeni
- zależy mi na przejrzystej wodzie, żadnych rozkładających się lisci
- drobne, czarne kamyczki albo jasny piasek


Kwestia samego zakłądania akwarium- co z większych sprzętów musiałąbym dokupić? Myślę jeszcze o napowietrzaczu (to zależy od obsady na jaką się zdecyduję).

Czy filtr Aquael ASAP 500 oraz grzałka PLATINIUM 100 i światło led 14 W będzie wystarczające dla roślinek? O jakich droższych sprzętach muszę jeszcze pomyśleć do tego zestawu?


CO do obsady- mam za dużo pomysłów, zależy, jakei będą parametry wody :D
ODPOWIEDZ