Jakie gatunki mozna trzymac razem?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
mesiok
Posty: 1
Rejestracja: 13 kwie 2005 23:14

Jakie gatunki mozna trzymac razem?

Post autor: mesiok »

Jestem poczatkujacym akwarysta.
Mam akwa. 120 l z pelnym wyposazeniem.
Doradzcie mi prosze jakie gatunki rybek mozna trzymac razem zeby bylo ladnie dla oka i bezpiecznie dla rybek.
Moze na poczatek niezbyt wymagajace gatunki.
Poradzcie tez jakie roslinki do tych rybek kupic.
Dzieki za pomoc.
Pozdrawiam mesiok.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

No to ja Ci zaproponuje tak 6pretników karłowatych(parki),stadko danio(gatunek do wyboru)tak gdzies około16 rybek, na dno kiryski tak ze 4-6sztuk no i ze 2 otoski(takie małe glonojady :lol: ).Ewentualnie jak Ci sie spodobaja to mozesz dorzucic jeszcze parke mieczyków.Pozdrawiam :D
Przemek
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Witam, ja zamiast Danio dałbym stado Razbor klinowych lub ew. Kardynałków chińskich >> danio są bardzo bardzo ruchliwe (mogą przeszkadzać prętnikom) i pływają raczej w górnych warstwach wody (tak jak prętniki) więc żeby to jakos wyglądało to polecam Razbory klinowe (stado kilkanaście sztuk) i ew. jak wspomniałem kardynałki.
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

6pretników karłowatych(parki)
Nie jestem pewien co do tej obsady. Prętnki zyją w haremach i u znajomego jak miał 2 samce i 5 samic to jednogo samca musiał oddać bo biły sie non stop, prawie jeden zabił drógiego.

Podkreślę że miał je w akwa 72 litry żadnych innych ryb, więc walka o miejsce w zbiorniku nie wchodzi w grę, tylko walka o samice.
Jeżeli w zbiorniku nie ma dużo roślin i kryjówek to samiec potrafi zabić samce, która nie ma się gdzie schować.

Zdjęcie z jego akwartium
Obrazek

A to maleństwa które wychodował
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Co ryba to obyczaj i ja sie nie zgodze z tym ze jest tak jak napisałeś.Ja miałem wcesniej 2 samce i 4 samice(przez trudnośc rozpoznania u maluchów płci) i nie było miedzy samcami zadnych konfliktów mimo tego ze drugi samiec trafił do akwa duuzo później.Był mniejszy a mimo to wiekszy samiec go nie atakował.Potomstwa sie nie dochowałem a to ze wzgledu na to że akwa mam wielogatunkowe ale juz nie długo.
Przemek
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

Nie będę się sprzeczał, ale jak widać zachowania są różne, w jednym zbiorniku żyją spokojnie, a w innym mogą wystąpić problemy. Nie jestem ekspertem od prątników więc nie wiem czego to może być powodem.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Przez kilka lat miałem Prętniki, parkę i przez pewien czas samca i 2 samice. Wiele razy budowały gniazdo (raz miałem młode ale ich nie uchowałem :( ) - kiedy są w okresie tarła to samiec robi się agresywny w stosunku do innych ryb wydaje mi się że 2 samce w akwarium ale dośc dobrze zarośnietym z kryjówkami no i dość duuuuuużee :!: i 3-4 samice to maximum (osobiście i tak bym dał samca i 2 samice - rozsadny wybór- ryby będą miały spokój- i nie koniecznie muszą żyć w grupkach - para u nich to rzecz naturalna, raz zdechła mi samica więc dokupiłem inną samczykowi jednak jej nie zaakceptował ... i kolenych kilku także więc przywiązanie ryb w parze wydaje się duże) jeśli chcesz sie dochować potomstwa do drugi samiec tylko w tym przeszkodzi - bez względu na wiekość akwarium - jak będą się chciały bić to zrobią to - dużo zależy od harakteru jednostki rybiej :) w tej grze nie ma reguł.... :twisted:

tak więc 2-3 pretniki, (lub 5-6 grurami dwuplamistych z przewagą samic) i do tego większe stadko razbor a na dno 2-3 Otoski <<<< wszystkie warstwy akwarium zapełnione :) a i hodowla łatwa :)
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

No własnie dużo zalezy od charakteru ryb(ryby).zawsze jest mozliwośc że bedą sie biły i szansa że nie będą.według wszystkich akwarystów pyszczaki sa agresywne.A u mnie jak jeszcze były trzymane razem z innymi to sie pretnika tak bały ze pływały w drugim koncu akwa(pretnik ten był wielki ale niestety padł sobie ze starości chyba).a później trzymały sztame z kakadu.Nie wszystkie twarde reguły co do obsady sa rzeczywiście takie twarde jak sie na pierwszy rzut oka wydaje.
Przemek
ODPOWIEDZ