Problem z pH wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
LampiX
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2019 16:40

Post autor: LampiX »

Czyli zakładając, że było startowane "na nowo" o jakieś 2 tygodnie za wcześniej wpuściłeś ryby. Podczas dojrzewania też 1/3 podmieniałeś? To jak tam miał sie cykl ustabilizować? Zresztą widząc po gimnastyce z testem pH (przypominam NAJŁATWIEJSZYM do zrobienia) jakim cudem sprawdziłeś pozostałe parametry wody? Palcem na smak?
https://bit.ly/2KyA922 poczytaj o cyklu azotowym...
Akwarium dojrzewało 3 dni, bo facet z akwarystycznego powiedział, że dodając do wody BactoActive firmy Tropical mogę wpuszczać rybki nawet na drugi dzień,a wodę podmieniałem pierwszy raz po tygodniu od wpuszczenia rybek, nie sprawdzałem innch parametrów wody

Aktualnie pH według ulotki preparatu wynosi 8 tak samo z kranu.
Pozdrawiam LampiX
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

No i widzisz zaczyna ci się klarować sytuacja. To teraz tak, pierwsza i najważniejsza sprawa: W sklepie sprzedawca ma za zadanie sprzedawać towar, zeby generować zysk. Wepchnie ci wszystko jak tylko zauważy, że trafił na podatny grunt. Masz pierwszą nauczkę ;)

OK, masz test 6-8 i wychodzi ci skrajna wartość maksymalna. Weź jutro tą wodę do sklepu i zrób pełny test. Możesz mieć wodę i 8.5 tak jak kolega chemik4 ci napisał.

Co do tego preparatu. OK, to są kultury bakterii nitrifikacyjnych. Tak, potrzebujesz ich do cyklu azotowego, występują w naturze i tak, można przyspieszyć dojrzewanie zbiornika w ten sposób (swoją drogą podaj litraż...). Ale nie ma opcji, żeby na świeżym starcie w trzy dni był pełny cykl. Po prostu nie ma na to szansy... Zostałeś oszukany. Z tymi trzema dniami to może chodziło o to żeby przeprowadzić testy przez trzy dni i jak nie masz szkodliwych substancji to wpuszczasz zwierzęta (i to też nie na raz, bo zaburzysz cykl). Dużo ryb na raz będzie się wypróżniać i nie ma siły żeby tak szybko to te świeżutkie batkerie przerobiły, znowu masz ten sam problem z cyklem. Fakt, łątwiej wg. mnie jest to wtedy ogarnąć niż na czysty start, bo już coś tam te metabolity przerabia.

Musisz koniecznie te testy zrobić jutro i po prostu wtedy będziesz wiedzieć co robić. Napisz wyniki tutaj i ktoś ci pomoże. Nie zdziw się jak dostaniesz po łbie w komentarzach - na każdym forum byś dostał ;).

Błagam poczytaj o cyklu więcej i ogólnie o wymaganiasz ryb, które trzymasz.

Najważniejsze to teraz z głową działać i w miare szybko. Najważniejsze to nie robić kolejki górskiej w akwarium. Wg. mnie i osób wyznających podejście jak moje, nawet beznadziejne warunki są łatwiejsze do ogarnięcia jak zmiany są łagodne. Żadnych rewolucji, bo tak to by było gdybyś wsadzał żabę do wrzątki i stwierdził "za gorąco" i siup ją w lód, oj "za zimno" i znów siup do wrzątku ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

To ja tylko dodam, że skalary powinieneś jak najszybciej oddać, ponieważ masz dla nich mocno za małe akwarium. Dla jednej pary tych ryb należy przygotować akwarium o długości minimum 100 cm i wysokości 50cm (200l).
A Ty podajesz, że dysponujesz akwarium 90l...

Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb, jakie trzymasz.

Jak widać sprzedawca w sklepie po prostu sprzedał Ci jak najwięcej towaru, nie interesując się dobrem ryb.

Molinezje ze skalarami (i neonami!) nigdy nie powinny być trzymane ze względu na kompletnie odmienne wymagania co do parametrów wody. Nigdy nie należy łączyć ze sobą tych gatunków ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ