Ogromny problem z gupikami

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Bina
Posty: 2
Rejestracja: 12 sie 2019 19:28

Ogromny problem z gupikami

Post autor: Bina »

Witam.Mam akwarium 150 l. W nim 3 molinezje black molly, 4 mieczyki Hellera, 4 neony czerwone, 2 neony czarne, 5 gupików Endlera 4 ślimaki Clea helena oraz 2 żabki karliki szponiaste. Akwarium założone 6 miesięcy temu ryby włożone 5 miesięcy temu. Posiadam 5 gatunków roślin (średnio obsadzone) oraz podłoże to żwir. pH-7,0 GH-15n NO3- 10ml/l NO2-0 Chlor-0 filtr zewnętrzny, temp 25-27. 5 dni temu miałam problem ze znalezieniem żabki, wiec przeniosłam wszystkie rybki do innego pojemnika, powyciągałam roślinki oraz głazy. okazało się ze zablokowała się miedzy szczelinami i zdechła (mogła tam leżeć max dzień ). Zmieniłam 70% wody wszystko wsadziłam z powrotem dodałam 10ml detoxol JBL. Po około 5 godzinach wpuściłam rybki. Wszystko było ok do wczoraj, wyłowiłam martwego neona potem dwa gupiki, dzisiaj dwa gupiki miały strasznie rozszerzone skrzela oraz zaczęły pływać bokiem kręcąc się po dwóch godzinach również zdechły. Proszę o pomoc bardzo zależy mi na tych rybkach.
Kokeshi
Posty: 7
Rejestracja: 18 sie 2017 22:19
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kokeshi »

Kiedy woda była ostatni raz badana? W sensie czy te pomiary które podałaś są z teraz?

Myślę że problemem może być poruszenie dna. Dno w dojrzałych akwariach może kumulować różne niebezpieczne związki i gazy, które przy poruszeniu mogą dostać się z powrotem do wody.

Objawy pasują do zatrucia amoniakiem: https://www.superakwarium.pl/poradnik-a ... id239.html

Myślę, że warto żebyś przeprowadziła wszystkie testy jeszcze raz, w szczególności test na NH4. Jeśli jakikolwiek ze związków azotowych będzie w zbyt wysokim stężeniu, należy zbić go najlepiej za pomocą podmian, ewentualnie za pomocą środków wiążących takie związki (zdaje się że to dokładnie robi detoxol).

Tak czy inaczej, codzienne podmiany i codzienne pomiary mogą pomóc w ustabilizowaniu sytuacji. W tym artykule co ci wysłałam sugerują również obniżenie pH, ale pamiętaj że zbyt gwałtowna zmiana może być niebezpieczna dla ryb.

Trzymam kciuki za twoje ryby!
...
Bina
Posty: 2
Rejestracja: 12 sie 2019 19:28

Post autor: Bina »

Parametry były robione od tygodnia codziennie (podane są dzisiejsze). Również wyglądało mi to na zatrucie amoniakiem dlatego wczoraj wymieniłam 40% wody, dziwi mnie tylko to że inne ryby jak mieczyk czy molinezja zachowują się normalnie. Spróbuje lekko obniżyć pH możne coś pomoże. Dziękuję za szybką odp :D
ODPOWIEDZ